Reklama

Miasto nie zakręci kurka z pieniędzmi. Inwestycje na razie nie są zagrożone

Opublikowano:
Autor:

Miasto nie zakręci kurka z pieniędzmi. Inwestycje  na razie nie są zagrożone - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas nietypowej konferencji prasowej prezydent Andrzej Nowakowski odpowiadał na pytania dotyczące inwestycji. Zapewniał, że te trwające na razie nie mają opóźnień, a kolejne przetargi będą ogłaszane.

Podczas nietypowej konferencji prasowej prezydent Andrzej Nowakowski odpowiadał na pytania dotyczące inwestycji. Zapewniał, że te trwające na razie nie mają opóźnień, a kolejne przetargi będą ogłaszane. 

W Płocku nadal nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa. Prezydent Nowakowski dużo mówił o zaopatrzeniu szpitala na Winiarach. Dyrektor placówki nie ukrywa, że materiałów ochrony osobistej brakuje. 

- Przygotowaliśmy projekt szycia maseczek. Dziś pierwsze maseczki pojadą do szpitala, żeby odpowiedzialne osoby oceniły ich funkcjonalność i przydatność. 12 marca zwołałem posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym było omawiane także problemy z zaopatrzeniem szpitali, zarówno wojewódzkiego, jak i miejskiego. Dyrektorzy sygnalizowali, że jest problem. 13 marca wysłałem pisma do wojewody i ministra zdrowia, sygnalizując problem. Niestety, jest to ogromny problem. Nie ma reakcji. Z zarządem PZOZ-u podjęliśmy decyzję o tym, że podzielimy się tym, co mamy. Jesteśmy szpitalem miejskim, który wykonuje głównie zabiegi planowe. Solidarnie dzielimy się dziś ze szpitalem na Winiarach. Dziś szpital dowiezie maski, czepki, fartuchy oraz gogle - mówił prezydent Nowakowski. - Jak długo będzie pozwalało ministerstwo, zabiegi planowe będą się odbywały. 

Prezydent potwierdził, że akcja szycia maseczek będzie kontynuowana. 

Co w inwestycjami? 

Krótko mówiąc, prace trwają i terminy nie są zagrożone, choć tak jak np. w przypadku Mediateki tapicerka krzeseł będzie sprowadzana z Hiszpanii. Wykonawca sprawdza możliwość dostarczenia jej w innym terminie, choć jak ocenił Nowakowski - to drobiazgi. 

Największą, wartą ok. 170 mln złotych inwestycją jest oczywiście stadion Wisły Płock. Prezydent podkreślił, że na razie postępuje zgodnie z harmonogramem. 

- Firma MIRBUD złożyła koncepcję. Trwają prace projektowe, na które zgodnie z harmonogramem ma 7 miesięcy. Ten czas biegnie od 7 marca. Planujemy, że po zakończeniu rozgrywek, choć dziś ciężko przewidzieć kiedy to nastąpi, prace rozbiórkowe przynajmniej jednej z trybun - odpowiedział prezydent. Wstępne szacunki wskazują, że prace będzie można przeprowadzić na przełomie czerwca i lipca.

Pilnowanie przepisów BHP i dodatkowe obostrzenia są po stronie wykonawcy. Co jeśli u jednego z pracowników zajdzie podejrzenie zakażenia koronawirusem i cała ekipa będzie musiała zostać poddana kwarantannie? Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

- Do dziś nie mamy zgłoszenia, że z powodu koronawirusa jakaś inwestycja będzie opóźniona. Jeśli taka informacja się pojawi, będziemy reagowali. Dzisiaj to nie wpływa to na harmonogram prac, ale co będzie w przyszłości, tego nie wiemy - odpowiedział prezydent. 

Czy pandemia koronawirusa wpłynie na pozyskanie środków zewnętrznych? Takich informacji nie ma. Miasto planuje ogłoszenie przetargów na inwestycje, na które są pieniądze w budżecie, m.in. na nowe przedszkole. Wybrano także wykonawcę wiaduktu prowadzącego do zoo. 

- Koronawirus uderzył w wiele branż: turystyczną, hotelarską, gastronomiczną, transportową, szkoleniową... trudno znaleźć jakąkolwiek, w którą nie uderza. Chcemy, żeby to uderzenie w budowlaną było jak najmniejsze - tłumaczył Nowakowski. - Z dużych projektów czeka nas jeszcze Przemysłowa. Postępowanie będzie zapewne na początku kwietnia. 

Jak miasto pomoże przedsiębiorcom? Prezydent liczy, że rząd ogłosi dziś program dla całej gospodarki. 

- Zobaczymy, jakie to będą propozycje. Na pewno zwolnię z opłat za ogródki, bo to leży w gestii samorządu. Jako samorząd nie możemy jednak zwalniać z żadnych podatków. Możemy tylko rozkładać zaległości na raty lub umarzać je dopiero wtedy, kiedy powstaną. Każda sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie. Nie ma możliwości grupowego zwolnienia - wyjaśnił prezydent. 

Nowakowski zapewnił także, że przedsiębiorcy mogą zwrócić się z pomysłami bezpośrednio do niego lub wiceprezydenta Jacka Terebusa. 

Trudniej o ślub

Urząd Stanu Cywilnego działa w ograniczonym zakresie. Rejestracja urodzeń i zgonów odbywa się na bieżąco. Utrudnione jest także wzięcie ślubu cywilnego.

- Odbywają się tylko zaplanowane śluby. Na nowe nie zapisujemy. Jest prośba, która spotyka się z ogromnym zrozumieniem, żeby w uroczystości brali udział tylko najbliżsi z najbliższych. Sala jest później dezynfekowana - zapewnił Nowakowski. 

Kolejny wideoczat za prezydentem zaplanowano na czwartek 19 marca na 17:00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE