Reklama

Miasto chce wprowadzić bony żłobkowe. Kiedy i jakie kwoty?

Opublikowano:
Autor:

Miasto chce wprowadzić bony żłobkowe. Kiedy i jakie kwoty? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwają prace nad ustaleniem zasad przydzielania wsparcia i obliczenia kosztów. Rozważane są dwa warianty – dofinansowanie otrzymywaliby wszyscy, którzy mają dzieci w prywatnych żłobkach lub tylko ci, którzy ubiegali się wcześniej o przyjęcie do placówki prowadzonej przez miasto i nie zostali przyjęci z braku wolnych miejsc.

Trwają prace nad ustaleniem zasad przydzielania wsparcia i obliczenia kosztów. Rozważane są dwa warianty – dofinansowanie otrzymywaliby wszyscy, którzy mają dzieci w prywatnych żłobkach lub tylko ci, którzy ubiegali się wcześniej o przyjęcie do placówki prowadzonej przez miasto i nie zostali przyjęci z braku wolnych miejsc.

„Bon żłobkowy” jest jednym ze świadczeń rodzinnych, ustanawianym lokalnie uchwałą rady gminy, tzw. świadczeniem pieniężnym wypłacanym na rzecz rodziny. Ma na celu częściowe pokrycie opłat jakie ponosi opiekun dziecka (rodzice, matka, ojciec, opiekun faktyczny) za pobyt dziecka w niepublicznym żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

- Chcemy jeszcze w tym roku, a najpóźniej od 1 stycznia 2019 roku, wprowadzić w Płocku bony żłobkowe. Byłaby to dopłata do pobytu dzieci w żłobkach niepublicznych w wysokości około 200 – 300 zł – wyjaśnia prezydent Andrzej Nowakowski.

Za pobyt dziecka w miejskim żłobku stała opłata miesięczna wynosi 168 zł miesięcznie. Koszt wyżywienia to 5,50 zł dziennie (płacony jest tylko za dni pobytu dziecka w żłobku). W niepublicznych placówkach jest on znacznie wyższy i sięga nawet trzykrotności kosztu pobytu w placówce publicznej. Dla wielu rodziców jest to decydujące w wyborze miejsca, ale z kolei ilość miejsc jest niewystarczająca w stosunku do zapotrzebowania.

Według stanu na 15 czerwca 2018 r. na listach rezerwowych w miejskich żłobkach było 341 dzieci. Z tej grupy dzieci oczekujących we wrześniu bieżącego roku płockie żłobki miejskie przyjmą pod opiekę około 155 maluchów, na miejsca zwolnione przez dzieci, które przejdą do przedszkoli. Przy czym każdego miesiąca wpływają do żłobków miejskich nowe wnioski od rodziców.

Jak zapowiada prezydent - miejsc ma być więcej.

- W realizacji jest piąty miejski żłobek dla 93 dzieci. Placówka będzie zlokalizowana na działce przy ul. Kazimierza Wielkiego 52, zadanie realizuje spółka Inwestycje Miejskie – uzupełnia prezydent Nowakowski. 

Jak na razie w Płocku funkcjonują cztery miejskie żłobki: Żłobek Miejski nr 1 (ul. Czwartaków 4), w którym są miejsca dla 32 maluchów; Żłobek Miejski nr 2 (ul. gen. F. Kleeberga 3), który ma 86 miejsc; Żłobek Miejski nr 3 (ul. Płoskiego 3) - 86 miejsc i Żłobek Miejski nr 4 (ul. Lachmana 10) umożliwiający pobyt 116 maluchom.

Razem jest więc 320 miejsc w żłobkach publicznych. W placówkach niepublicznych natomiast 210, co łącznie daje 530 miejsc w żłobkach. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE