Reklama

Mecze podwyższonego ryzyka na stadionie Wisły. Czy to nadgorliwość policji?

Opublikowano:
Autor:

Mecze podwyższonego ryzyka na stadionie Wisły. Czy to nadgorliwość policji? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Domowe mecze Wisły mają zazwyczaj klauzulę spotkań podwyższonego ryzyka, mimo że Stadion im. Kazimierza Górskiego jest jednym z bezpieczniejszych stadionów w Polsce. Nakładanie tego rygoru uderza nie tylko w klub, ale też zwykłych kibiców.

Domowe mecze Wisły mają zazwyczaj klauzulę spotkań podwyższonego ryzyka, mimo że Stadion im. Kazimierza Górskiego jest jednym z bezpieczniejszych stadionów w Polsce. Nakładanie tego rygoru uderza nie tylko w klub, ale też zwykłych kibiców. 

Co dwa tygodnie na stadion przy Łukasiewicza 34 przychodzi kilka tysięcy widzów. Średnia w tym sezonie to jak na razie 5560, ale wszystko wskazuje, że do końca sezonu jeszcze wzrośnie. Część widowni stanowią również kibice gości, dla których przed sezonem klub przygotował zupełnie nowy, większy sektor. Mimo obecności na trybunach setek fanów z Poznania czy Krakowa, na stadionie nie doszło do żadnych awantur. Niewielki wyjątek stanowiła grupa kibiców Pogoni Szczecin, która postanowiła sprawdzić wytrzymałość ogrodzenia stalowego do momentu szybkiej reakcji służb porządkowych, ale w tym wypadku trudno mówić o jakimkolwiek zagrożeniu dla pozostałej części widowni. Pozostałe 15 spotkań w Płocku było spokojnych. Mimo to mecze Wisły nadal obarczone są klauzulą spotkań podwyższonego ryzyka. Co to oznacza?

Mówiąc krótko - koszty. Organizator imprezy musi w tym wypadku zatrudnić dodatkowych ochroniarzy. W skali roku kwota jest już spora. 

- Impreza masowa podwyższonego ryzyka nakłada na organizatora szereg dodatkowych obowiązków, a do podstawowych należy znaczne zwiększenie ochrony - mówi w rozmowie z nami Jacek Kruszewski, prezes Wisły Płock. -  W naszym przypadku musimy także opłacić zmianę organizacji ruchu na przystadionowych ulicach. Różnica w kosztach meczu zwykłego i tego o zaostrzonym rygorze to kilkanaście tysięcy złotych, w skali sezonu na dostosowanie klubu do spotkań o podwyższonym ryzyku klub zmuszony jest wydać dodatkowo ponad 200 tys. zł.

W realiach współczesnej piłki 200 tysięcy złotych być może nie rzuca na kolana, ale dla beniaminka z Płocka to nadal niebagatelna kwota. W dodatku Wisła jest jednym z biedniejszych klubów w ekstraklasie, więc każda złotówka jest ważna. 

Rykoszetem dostają także zwykli kibice. Z oglądaniem meczu nieodłącznie kojarzy się niskoalkoholowe piwo. Fani złotego trunku wychodzą jednak ze stadionu zazwyczaj zawiedzeni. Na imprezie masowej podwyższonego ryzyka sprzedaż alkoholu jest bowiem zabroniona. -  Naszym zdaniem taki rygor nakładany jest często zbyt pochopnie. Staramy się co jakiś czas rozmawiać ze służbami i przedstawiać nasze stanowisko, prosząc jednocześnie, aby docenić to, że nasz stadion jest od dłuższego już czasu bardzo bezpieczny, a z drugiej strony informując, że niezwykle istotna jest dla nas ekonomia - wyjaśnia prezes. 

- Współpraca z klubem jest bardzo dobra i dzięki temu jesteśmy w stanie zabezpieczyć imprezy masowe tak, by nie doszło do niepotrzebnych ekscesów - - wyjaśnia Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji. - Jeśli tylko są przesłanki, żeby zdjąć klauzulę podwyższonego ryzyka, to tak się dzieje. Decyzje podejmowane są na bazie informacji, które do nas spływają. Od wielu lat w Płocku nie doszło do poważniejszych zdarzeń, co jest właśnie efektem tej współpracy. Każdy kibic z pewnością chciałby czuć się bezpiecznie na stadionie.

Tym razem się udało. Dzisiejszy mecz z Cracovią będzie w tym sensie normalnym spotkaniem. Nie ma jednak szans, by każdy mecz był tak traktowany. Mecz z Pasami będzie dopiero siódmym w tym sezonie. Wcześniej zdejmowano ją głównie ze względu na... brak kibiców gości, a więc w meczach z Ruchem Chorzów, Arką Gdynia oraz Śląskiem Wrocław. "Bezpieczny" był także mecz z Bruk-Bet Termalicą i Piastem Gliwice, które wspierało kilkudziesięciu fanów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE