Reklama

Reklama

Mazowsze walczy ze smogiem. Realizuje program za kilka mln zł

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Mazowsze walczy ze smogiem. Realizuje program za kilka mln zł - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorząd Mazowsza uruchamia program wsparcia. Pomoże z wymianą źródeł ciepła. Gminy mogą otrzymać nawet 300 tysięcy złotych. Wystartował nabór wniosków.

Reklama

Województwo uruchamia kolejny program, który ma wspomóc walkę ze smogiem. Sejmik przekazał 5 mln zł na dofinansowanie gminnych i miejskich programów wymiany urządzeń grzewczych.

- Chcemy pomóc w walce o lepsze powietrze – przekonywał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. – Wymiana źródeł ogrzewania na bardziej energetyczne jest w tym kluczowa. Nasz program wspiera tych, którzy wymienili tzw. „kopciuchy”.

Dotacja – która może wynieść do 80 proc. kosztów i maksymalnie 300 tysięcy złotych – trafi do gmin z terenu Mazowsza, które realizują, lub będą realizowały wypłacanie dotacji na zakup nośników energii (lub dotacji do wymiany źródeł ciepła). 

Środki te będzie można przeznaczyć także jako wkład własny do innych programów – np. rządowego „Czyste powietrze”. Jak podkreślają w samorządzie województwa, to ważny projekt, bowiem wspiera także te osoby, które wymieniły już swoje piece – np. na gazowe – i teraz borykają się z wysokimi kosztami ogrzewania.

- Wychodzimy naprzeciw problemowi i chcemy wspomóc najbardziej potrzebującym, tak by bariera finansowa nie zatrzymała koniecznych zmian – przekonuje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa. – Dotowanie będzie wypłacane „z góry”, w ciągu dwóch tygodni od podpisania umowy.

Gminy będą mogły przeznaczyć te pieniądze na wymianę węglowych źródeł ciepła ale – co równie ważne – także na rekompensaty dla mieszkańców i ich zwiększonych kosztów ogrzewania.

- Lokalne samorządy mają swoje programy i narzędzia, ale dzięki naszej propozycji będą mogły zwiększyć nakłady finansowe na ten cel – tłumaczy Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w urzędzie marszałkowskim.

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach programu „Mazowsze dla czystego ciepła 2023” można składać do 28 lutego za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Szczegóły naboru, regulamin i wzór formularza można znaleźć na stronie powietrze.mazovia.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy