Województwo mazowieckie odpowiada za wytworzenie ponad 22% polskiego PKB. To jednak głównie zasługa dynamicznie rozwijającej się stolicy i to warszawianie zarabiają najwięcej. Płock uplasował się na drugim miejscu.
Mazowsze w 2015 roku wygenerowało dokładnie 22,2% polskiego produktu krajowego brutto, co oznacza wzrost o 0,5% w porównaniu do 2010 roku. Jak wyliczył Urząd Statystyczny w Warszawie, PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w ujęciu realnym wzrósł o 16,9% w ciągu ostatnich 5 lat. Dla porównania drugie pod tym względem województwo śląskie odpowiada za niespełna 15%.
Po rozłożeniu PKB na poszczególne powiaty, widać jednak ogromną dysproporcję. 22,2% krajowego PKB to 398 864 milionów złotych. Blisko 60% tej kwoty wytwarza Warszawa. Podregion płocki plasuje się tu na czwartej pozycji, a najmniej generuje podregion siedlecki.
W 2015 roku mieszkańcy Mazowsza zarabiali średnio 160% średniej krajowej. W przeliczeniu na mieszkańca najlepiej było oczywiście w stolicy - to ponad 134 tysiące złotych rocznie. Najgorzej w podregionie radomskim - statystycznie o 100 tys. złotych mniej. W tej statystyce podregion płocki uplasował się na drugim miejscu.