Reklama

Matura z polskiego. Co było w tym roku?

Opublikowano:
Autor:

Matura z polskiego. Co było w tym roku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Większość Polaków cieszy się właśnie długim, majowym weekendem. Tymczasem maturzyści mierzą się z pierwszym maturalnym przedmiotem. W tym roku, już po raz kolejny na maturze pojawiła się "Lalka" Bolesława Prusa, druga propozycja była mniej oczywista.

Większość Polaków cieszy się właśnie długim, majowym weekendem. Tymczasem maturzyści mierzą się z pierwszym maturalnym przedmiotem. W tym roku, już po raz kolejny na maturze pojawiła się "Lalka" Bolesława Prusa, druga propozycja była mniej oczywista.

Na napisanie części podstawowej egzaminu uczniowie mieli 170 min, w tym czasie musieli rozwiązać test i napisać rozprawkę lub dokonać analizy tekstu poetyckiego.

- Tak przeczuwałam, że będzie "Lalka" - powiedziała uczennica płockiego liceum. - Była już kilka razy na maturze, a tegoroczny temat: Czy tęsknota buduje czy niszczy?, który należało opracować na podstawie znajomości tekstu, pozwolił się wykazać.  

"Lalka" Bolesława Prusa pojawiła się na maturze z polskiego w 2016 roku, 2012 i 2008 roku, należy też do lektur obowiązkowych. Dla osób, które zamiast rozprawki wolą poezję pojawił się wiersz Ernesta Brylla "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają".

- Większość znajomych wybrała "Lalkę", rozprawka to jednak nie moja bajka i od razu zabrałem się za wiersz - powiedział nam tegoroczny maturzysta. - Interpretacja wiersza, wbrew pozorom, jest bardziej jednoznaczna. Przynajmniej dla mnie.

Wśród komentarzy pojawiły się głosy rozczarowania. 

- Myślałem, że skoro w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, to pojawi się coś pod tym kątem - stwierdził jeden z maturzystów. - Mimo to, myślę, że z rozprawką sobie poradziłem i  na wynikach się nie rozczaruję. 

Wyniki matur poznamy 3 lipca, a egzaminy będą trwały 19 dni, od 4 do 23 maja. Szczegółowy harmonogram znajduje się poniżej. 

[ZT]18948[/ZT]

O godzinie 14:00 uczniowie przystąpili do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Przed nimi jeszcze matura ustna, którą będą zdawać między 9 a 22 maja. 

Co o tegorocznych tematach maturalnych sądzą nasi Czytelnicy. Zapraszamy do komentowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE