Reklama

Marszałek o wizji podziału województwa: Nie dajmy sobie robić wody z mózgu

Opublikowano:
Autor:

Marszałek o wizji podziału województwa: Nie dajmy sobie robić wody z mózgu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek podpisano umowy na nowe pracownie informatyczne i językowe, a także na modernizację już istniejących. Beneficjentów było wielu, w tym miasto Płock. Przy okazji nawiązano do pojawiającego się w kampanii wyborczej pomysłu wydzielenia Warszawy z województwa Mazowieckiego. - Nie dajmy sobie robić wody z mózgu. Podział tego województwa to najgorsze co nas może spotkać - mówił marszałek Adam Struzik.

W piątek podpisano umowy na nowe pracownie informatyczne i językowe, a także na modernizację już istniejących. Beneficjentów było wielu, w tym miasto Płock. Przy okazji nawiązano do pojawiającego się w kampanii wyborczej pomysłu wydzielenia Warszawy z województwa Mazowieckiego. - Nie dajmy sobie robić wody z mózgu. Podział tego województwa to najgorsze co nas może spotkać - mówił marszałek Adam Struzik.

- Dziś podpisujemy umowy na projekty dotyczące inwestowania w przyszłość. Możemy patrzeć na to albo jak na inwestycje w nowoczesne technologie, komputery i nowe oprogramowanie, albo jak na inwestycje w nowe pokolenie. Jeśli będziemy mieli dobrze wykształconą młodzież, znająca języki, to nasza konkurencyjność wzrasta - podkreślał marszałek Adam Struzik. - Dlatego samorząd województwa mazowieckiego doszedł do wniosku, że owszem, są ważne takie inwestycje, jak drogi, koleje, szpitale, instytucje kultury, ale nie mniej ważne są projekty w obszarze edukacji. Tym bardziej, że to właśnie samorządy coraz więcej dopłacają do edukacji.

Marszałek przypominał, że w tym roku na różnego rodzaju programy z budżetu województwa przeznaczono ponad 100 mln zł, od małych grantów w sołectwach, po programy wsparcia dla strażaków, dofinansowanie do powstawania bazy sportowej, rewitalizacji zabytków. - Jeśli nic się nie zmieni w gospodarce, dochody będą porównywalne, oczywiście te programy utrzymamy - dodał marszałek. - A dobrze państwo wiecie, że ostatni pomysł, jeśli chodzi o zmiany podatkowe, spowoduje pokaźny ubytek w budżetach miast. Może trochę mniejszy, ale też wystąpi, w gminach wiejskich. Mam takie odczucie, że to nasze wsparcie będzie potrzebne. Nie dla poklasku, nie dla polityki. Robimy to w sposób przejrzysty. Środki trafiają do wszystkich samorządów niezależnie od tego, jakie sympatie towarzysza wójtom, burmistrzom, prezydentom. W każdym samorządzie mieszkańcy mają prawo do tego samego poziomu usług publicznych. .

Nawiązał także do walki o zapisy w kolejnym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, możliwego apelu samorządów aby nie doszło do redukcji pieniędzy na wspólną politykę rolną i politykę spójności. - To moment krytyczny. Albo wybierzemy drogę solidarnej Europy, albo każdy kraj będzie próbował sobie jakoś to życie układać.

Informacje o zapowiedziach cięć w polityce spójności i polityce rolnej potwierdził europoseł Jarosław Kalinowski. z kolei poseł Piotr Zgorzelski powrócił do spraw krajowych, jak chociażby dofinansowanie z budżetu Mazowsza na drogę Bielsk-Szumanie.

- To pokazuje, że samorząd województwa dba o różne sfery życia. Ta droga będzie służyła gminie Bielsk, ale także powiatowi sierpeckiemu. A kiedy te nowe pracownie informatyczne zaczną funkcjonować, z pewnością kompetencje uczniów z pewnością się zwiększą. Wczoraj otwieraliśmy pracownię w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drobinie, która pozwoli kształcić na kierunku technik informatyk o specjalności esportowej. Internet nie ma ograniczeń, chyba że człowiek poprzez swój rozsądek i roztropność te ograniczenia będzie stawiał. Program eTornister już jest realizowany w praktyce w wielu gminach.

Sfera kultury, sportu, edukacji, infrastruktury drogowej - o nich wspomniał prezydent Płocka.

- Część umów już podpisywaliśmy, prace trwają. A takich umów marszałek podpisuje setki na całym Mazowszu. Mam nadzieję, że te wszystkie pomysły, które przy okazji kampanii wyborczej pojawiają się, związane z podziałem Mazowsza nie dojdą do skutku - podkreślał Andrzej Nowakowski. - W przeciwnym razie może się okazać, że na tego rodzaju spotkania będziemy czekali bardzo długo, bo po prostu województwo mazowieckie bez Warszawy nie będzie miało czym dzielić. Teraz dzięki środkom z budżetu Mazowsza mieszkańcy mają nowe boisko, nową drogę, nową pracownię. A może być tak, że za chwilę nie będzie czego dzielić, województwo stanie się biedne, każdy z nas będzie musiał gdzieś tam stać u klamki polityka, który nie ma zielonego pojęcia na czym polega samorząd i współpraca.

Struzik także apelował: - Nie dajmy sobie robić wody z mózgu. Podział tego województwa to najgorsze, co nas może spotkać.

[ZT]23518[/ZT]

Nowe pracownie

Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych został uruchomiony w tym roku po raz pierwszy. Wpłynęło aż 251 zgłoszeń. Planowany budżet na realizację programu wynosił pierwotnie 5 mln zł. W czerwcu radni województwa mazowieckiego zatwierdzili do dofinansowania 115 projektów. Podczas wrześniowego posiedzenia sejmiku zatwierdzono kolejnych 137 projektów, przeznaczając na ten cel z budżetu Mazowsza dodatkowe 6 mln zł. Oznacza to, że wszystkie zgłoszone w naborze projekty zostaną zrealizowane ich wartość to 11 mln zł. Przyznane środki mogą zostać przeznaczone na modernizacje i tworzenie nowych pracowni informatycznych i językowych, zakup sprzętu komputerowego czy oprogramowania. Dzięki programowi dzieci i młodzież zyskają większy dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych i dydaktycznych, a także będą zdobywać nowe umiejętności. W piątek w III Liceum Ogólnokształcącym podpisano umowy z przedstawicielami gmin z powiatów sierpeckiego, płockiego i gostynińskiego opiewające na ponad 833 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE