14 lutego uczniowie, nauczyciele i rodzice przejdą przez Podolszyce, by wesprzeć chorującego na białaczkę 9-letniego Marcelka. 17 i 18 lutego odbędą się akcje rejestracji dawców szpiku w różnych punktach miasta.
Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku mocno wspiera swojego ucznia, Marcela Brzezińskiego w walce z ostrą białaczką limfoblastyczną. Trzecioklasista spędził święta Bożego Narodzenia w szpitalu i pilnie potrzebuje pomocy. Uratować może go tylko przeszczepienie szpiku od zdrowego dawcy. Tym samym organizowany jest marsz wsparcia, który ma zasygnalizować akcję rejestracyjną dawców szpiku w weekend 17-18 lutego na terenie Płocka. Organizatorzy chcą nagłośnić sprawę, by jak jak najwięcej osób dowiedziało się o tej akcji. Dodatkowo ma to być też wydarzenie aktywizujące społeczność szkolną, a także wyrażające wsparcie dla Marcela w walce z chorobą. Chłopiec nadal przebywa w szpitalu, w izolatce...każdy więc, nawet najdrobniejszy gest, zdaniem bliskich, może mieć znaczenie.
[ZT]17612[/ZT]
Marsz odbędzie się w środę 14 lutego o godz. 10. Uczniowie pod opieką nauczycieli przejdą przez Podolszyce Południowe przy basenie skręcą w lewo w kierunku ronda, przejdą al. Jana Pawła II obejdą osiedle - wracając do szkoły ul. Czwartaków przy Galerii Wisła.
Przez całą trasę będą poruszać się po chodniku, a nad ich bezpieczeństwem mają czuwać służby.
17-18 lutego we wszystkich większych płockich centrach handlowych oraz szpitalu wojewódzkim będzie możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Nauczyciele i wolontariusze w godz. 10-19 prowadzić będą stoiska rejestrujące potencjalnych dawców. Gdzie można się zarejestrować?
- Atrium Płock, ul. Przemysłowa 1
- Atrium Mosty, ul. Tysiąclecia 2a
- Centrum Handlowe Auchan Płock, ul. Wyszogrodzka 140
- Galeria Mazovia, ul. Wyszogrodzka 127
- Galeria Wisła, ul. Wyszogrodzka 144
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku, ul. Medyczna 19
Rejestracja jako potencjalnego dawcy polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, która jest niezbędna do określenia cech zgodności antygenowej. Co najistotniejsze - cała ta procedura trwa dosłownie parę minut i jest najzupełniej nieinwazyjna i bezbolesna, a jest tym pierwszym i najważniejszym krokiem, który może uratować Marcelowi życie. Po prostu.
Problem bowiem w tym, że nikt z rodziny chłopca nie jest z nim zgodny genetycznie i może go uratować ktoś, kto zupełnie go nie zna, ale, np. robiąc zakupy poświęci te pięć minut i się zarejestruje...
[ZT]17663[/ZT]