Reklama

Marsz w ciszy i ciemności. Przed nami Ekstremalna Droga Krzyżowa

Opublikowano:
Autor:

Marsz w ciszy i ciemności. Przed nami Ekstremalna Droga Krzyżowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pójdą w ciemności i zadumie długą, leśną trasą. W piątek, 18 września, w Płocku wystartuje 3. Ekstremalna Droga Krzyżowa. Hasło tegorocznej przeprawy to "Droga Przebaczenia: od zranienia do uzdrowienia". - To specyficzny rodzaj duchowości, który jednak zyskuje na popularności - mówił w rozmowie z nami Dariusz Orlikowski, lider EDK w Płocku. - Gwarantujemy niepokój, trud i mnóstwo czasu na rozmowę z samym sobą oraz Bogiem - przekonywał.

Pójdą w ciemności i zadumie długą, leśną trasą. W piątek, 18 września, w Płocku wystartuje 3. Ekstremalna Droga Krzyżowa. Hasło tegorocznej przeprawy to "Droga Przebaczenia: od zranienia do uzdrowienia". - To specyficzny rodzaj duchowości, który jednak zyskuje na popularności - mówił w rozmowie z nami Dariusz Orlikowski, lider EDK w Płocku. - Gwarantujemy niepokój, trud i mnóstwo czasu na rozmowę z samym sobą oraz Bogiem - przekonywał.

Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest w Płocku kolejny raz. Zazwyczaj ta obywa się w okolicy Wielkiego Postu. Tak miało być i tym razem. Pierwotnie płocka Ekstremalna Droga Krzyżowa była planowana w kwietniu. Niestety plany pokrzyżował koronawirus, a konkretniej zarządzenie zamknięcia polskich lasów. 

-  Z racji obostrzeń postanowiliśmy przełożyć Ekstremalną Drogę Krzyżową na sprzyjający czas - mówił Dariusz Orlikowski, lider EDK w Płocku. - Ogólnopolska inicjatywa postanowiła, że ten czas jest teraz, więc idziemy w zaległą drogę - wyjaśnia.

EDK to wymagająca wyprawa. Wszyscy uczestnicy mają do pokonania ponad 40-km trasę. W Płocku jej początkiem jest Parafia Ducha Świętego (a więc kościół na Skarpie), metą Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

- Droga rozpoczyna się po mszy świętej o godzinie 19, więc ruszamy w nocy - zapowiadał Orlikowski. - Będziemy szli obok szpitala na Winiarach, by tam wejść w las. Następnie udajemy się w stronę Brwilna, Cierszewa i Sikorza, a kończymy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Kaplica będzie czynna przed godziną 4 nad ranem - opisywał lider EDK w Płocku.

Wyznaczona trasa to 41-km odcinek, który pokonywany będzie w ciszy i ciemności. - Taka droga gwarantuje to, czego nie doświadczamy na co dzień - przekonuje Dariusz Orlikowski. - Ten zgiełk i hałas nas teraz otacza. Ciężko jest znaleźć w nim chwilę dla siebie i własnych myśli. W trakcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej czasu na rozważania będzie bardzo dużo. Trasę pokonujemy średnio w 8 godzin - wyjaśniał.

Wszelkie szczegóły na temat samego przedsięwzięcia i trasy dostępne są na stronie internetowej edk.org.pl , tam też odbywają się zapisy. Nie są one co prawda obowiązkowe - pójść Ekstremalną Drogą Krzyżową może bowiem każdy - jednak zapisując się i pobierając specjalną aplikację zyskujemy m.in. informacje na temat dokładnej ścieżki, którą będziemy maszerować.

- To cenne, bowiem dzięki aplikacji dostępnej na smartphony, zyskujemy dokładną nawigację GPS, będącą jednocześnie naszym osobistym lokalizatorem. Dzięki niej się nie zgubimy - przekonywał lider EDK w Płocku. - Warto też obok telefonu w drogę zabrać wygodne buty oraz energetyczny prowiant. 8-godzinny spacer może okazać się dla wielu wyczerpujący - dodał.

Płocka Ekstremalna Droga Krzyżowa startuje 18 września o godzinie 19, po Mszy Świętej z Parafii Ducha Świętego. Wziąć w niej udział może każda dorosła osoba.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE