Reklama

Mamy rekord! Podsumowano 27. finał WOŚP

Opublikowano:
Autor:

Mamy rekord! Podsumowano 27. finał WOŚP - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ile lat miał najmłodszy wolontariusz 27. płockiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a ile najstarszy? O jaką aukcję była ostra rywalizacja i jaki przedmiot wzbudził zainteresowanie także w sztabie? Ile pieniędzy zawierała najcięższa puszka? Co zakupiono dzięki środkom z fundacji? No i pytanie, które towarzyszy każdemu finałowi, ile udało się zebrać w Płocku... Czas na podsumowanie.

Ile lat miał najmłodszy wolontariusz 27. płockiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a ile najstarszy? O jaką aukcję była ostra rywalizacja i jaki przedmiot wzbudził zainteresowanie także w sztabie? Ile pieniędzy zawierała najcięższa puszka? Co zakupiono dzięki środkom z fundacji? No i pytanie, które towarzyszy każdemu finałowi, ile udało się zebrać w Płocku... Czas na podsumowanie.

Zacznijmy od kwoty zebranej podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mamy rekord. O ile w 2018 r. udało się zebrać ok. 302 tys. zł, w 2017 r. padła historyczna kwota 312 tys. zł, tak w 2019 r. płocczanie otworzyli serca i portfele jeszcze mocniej - zebrano 323 tys. 366 zł i 29 gr. W trakcie podsumowania 27. finału w piątek w siedzibie sztabu szefowa Młodzieżowego Domu Kultury i lokalna koordynatorka WOŚP, Litosława Koper przyznała, że obawiali się niehandlowej niedzieli, stąd widok wskazanych wolontariuszy na czele z prezydentem Płocka czy marszałkiem województwa mazowieckiego w płockich galeriach handlowych już w sobotę.

Wolontariusze, a tych było 460, nie zawiedli. Średnio w jednej puszce znajdowało się 510 zł i 66 gr, przy czym najcięższa (5 tys. 361 zł 51 gr) należała do byłej szefowej MDK-u, Romy Ludwickiej i dzieci z Grupy Teatralnej spod Znaku Króla Maciusia). Najmłodszy wolontariusz miał niespełna 10 lat, najstarsza okazała się pani powyżej 80 lat. Kto najbardziej garnął się do zbierania? Łącznie w kweście wzięło udział 252 dzieci, 72 osoby powyżej 16 roku życia i 136 dorosłych. Trzy osoby - Joanna Banasiak, Andrzej Wojciechowski i Iwona Krajewska - w tym roku po raz pierwszy otrzymały do dyspozycji terminale płatnicze, aby umożliwić dorzucenie do orkiestrowej puli pieniążki prosto z konta za pomocą karty.

Nie tylko kwota w tym roku okazała się rekordowa. W akcji wzięło udział ponad 100 szkół, firm i instytucji organizujących zbiórki.

- Nie wiemy jak oni to robią, ale Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach tylko do skarbony stacjonarnej zebrała 10,8 tys. zł, a do tego wolontariusze kolejne 3 tys. zł - mówiła zdumiona Litosława Koper. - Grają z nami co roku.

Ciężką puszkę dostarczono także z Miejskiego Przedszkola nr 34. W środku, po podliczeniu, dołożono na konto WOŚP następne 4 tys. zł.

Informowaliśmy o licznych aukcjach w serwisie Allegro (łącznie naliczono 148). Padł kolejny rekord, gdyż zebrano 30,9 tys. zł. Po raz pierwszy wystawiono gadżety związane z WOŚP, ale inwencja darczyńców była ogromna, o czym może świadczyć np... drewniany kogut ogrodowy. Nawet niektórzy pożałowali, że był tylko jeden. Ale i tak nie mógł się równać z aukcją płockiego zoo, a dokładnie z karmieniem fok. - To był szok, rywalizacja była bardzo ostra i skończyło się na tym, że zwycięzca aukcji przyjedzie z Wałbrzycha te foki karmić do Płocka - dodawali z uśmiechem w sztabie. - Dwie osoby, które się nie załapały, wpłaciły po tysiąc złotych na konto Orkiestry. Była też aukcja z najlepszym wynikiem w historii - 5 tys. zł za lot nad Płockiem w towarzystwie prezydenta Andrzeja Nowakowskiego.

[ZT]21398[/ZT]

Niemal wszystko, co zostało wystawione na aukcje, znalazło odbiorców. Nie udało się z suknią ślubną, jeden obraz - w całym tym zawirowaniu - nie trafił do licytacji, co okazało się w trakcie podsumowania finału. Kto wie, może to będzie zadatek na 28. finał? Jeden już jest na symboliczną aukcję. To wyczynowy wózek inwalidzki od Janusza Radgowskiego. Przejechał nim maraton „Pacific-Atlantic Wózkiem aktywnym przez USA”.

Dziś do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Winiarach trafiło 17 czerwonych leżanek dla rodziców zakupionych jeszcze ze środków z poprzedniego finału WOŚP. - To luksus dla rodzica, który czuwa całą noc przy dziecku na szpitalnym oddziale - dopowiadała szefowa MDK-u. Dziesięć leżanek - zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem - otrzymał oddział dziecięcy, siedem dostała chirurgia dziecięca. Sprzęt już wypróbowano, stąd zapewnienia, że fotele są wygodne, z podnóżkiem, nie mają dużego ciężaru, pod spodem są zamocowane kółka, dlatego łatwo je przestawić.

Nie obyło się bez wspomnienia o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. - Bardzo ważne dla nas jest bezpieczeństwo. Płocki finał zgłosiliśmy jako imprezę masową. Nikt nie spodziewał się tak dramatycznego obrotu sprawy w Gdańsku, później była rezygnacja Jerzego Owsiaka z roli szefa fundacji. Rozdzwoniły się telefony - dlatego tydzień po finale WOŚP zorganizowano koncert na ul. Tumskiej, a na budynku zawieszono baner "Murem za Owsiakiem". - Na oficjalne podziękowanie za tegoroczny finał przyjdzie czas - mówiła szefowa sztabu. - Pokazaliśmy, że potrafimy się jednoczyć. Myślę, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej mimo hejtu, z którym sama się zetknęłam na Facebooku. Jedna osoba, pracująca zresztą z dziećmi, pod moim postem po wydarzeniach w Gdańsku wstawiła komentarz "ktoś wymierzył sprawiedliwość". Komentarz usunęłam.

Już myślą o 28. finale. - Niech strugają następne koguty, bo zbieramy pomysły - śmieją się w MDK-u. Koniecznie przyda się kolejna aukcja z karmieniem fok w Ogrodzie Zoologicznym. Działa już oficjalny fanpage płockiego sztabu WOŚP na Facebooku. Jeśli się uda, zostanie tam podczepiona całoroczna "puszka" umożliwiająca kwestowanie na rzecz Orkiestry nie tylko przy okazji wielkiego finału.

[ZT]21372[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE