Reklama

Reklama

Mamy czwarte miasto w powiecie płockim. Wiecie, że dwie wsie miały kiedyś prawa miejskie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Płocku

Mamy czwarte miasto w powiecie płockim. Wiecie, że dwie wsie miały kiedyś prawa miejskie? - Zdjęcie główne

Jarmark Norbertański w Bodzanowie | foto Starostwo Powiatowe w Płocku

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Drobina, Gąbina i Wyszogrodu z dniem 1 stycznia 2023 r. dołączył Bodzanów, który był już miastem w latach 1351−1869.

Reklama

Bodzanów oddalony jest od Płocka o ok. 20 km, leży nad rzeką Mołtawą. Po raz pierwszy wymieniono go w dokumentach z XII wieku, a w 1351 r., m.in. na wniosek przeoryszy norbertanek książę Bolesław III nadał osadzie prawa miejskie.

Niestety, miejscowość znana obecnie np. z Jarmarku Norbertańskiego w 1869 r., po powstaniu styczniowym, ukazem carskim straciła prawa miejskie.

Polska. Przybywa miast, cztery nowe ogłoszono na Mazowszu

Ale po 153 latach - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 1 stycznia 2023 r. - Bodzanów ponownie jest miastem. Jak czytamy w uzasadnieniu, za nadaniem statusu miasta przemawiają cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta Bodzanów - wykazują jego miejski charakter. Centrum Bodzanowa to rynek, który wraz z otaczającą go zabudową stanowi historyczny układ urbanistyczny miejscowości objęty opieką konserwatora zabytków.

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki wręczył przedstawicielom 15 polskich  miejscowości akty nadania praw miejskich oraz okazałe klucze do miast. Samorząd z Bodzanowa otrzymał jednak pewne zadanie.

- Siedziba władz miasta i gminy ma być zlokalizowana w samym Bodzanowie, a nie w miejscowości Chodkowo - czytamy już w projekcie rozporządzenia. Samorząd chce więc włączyć niewielką część Chodkowa do granic administracyjnych miasta Bodzanów, by od 2024 r. rada gminy stała się rada miasta, a wójt gminy Jerzy Staniszewski automatycznie stał się burmistrzem.

Co się zmieni w Bodzanowie? Samorząd liczy głównie na szybszy rozwój miasta, wzrost inwestycji zewnętrznych, nowe miejsca pracy w tej rolniczej gminie, w której mieszka ponad 8 tys. osób (w samym Bodzanowie - ok. 1300).

Nowe miasta w 2023 roku. Bodzanów na liście

W powiecie płockim ziemskim są obecnie 4 gminy miejsko-wiejskie (Drobin - prawa miejskie w latach: 1511−1869; 1994, Gąbin - 1322, Wyszogród - 1398 oraz Bodzanów - 1351−1869, 2023). W przeszłości prawa miejskie miały też Bielsk i Słubice. 

Do tego dochodzi 11 gmin wiejskich: gminy wiejskie: Bielsk, Brudzeń Duży, Bulkowo, Łąck, Mała Wieś, Nowy Duninów, Radzanowo, Słubice, Słupno, Stara Biała, Staroźreby. W powiecie płockim mieszka ok. 110 tys. osób.

Dodajmy, że w 2023 r. przybyło w Polsce 15 miast, w tym 4 na Mazowszu (Jadów, Bodzanów, Latowicz i Jastrząb). W sumie w kraju jest ich 979.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy