Reklama

Mamy 16 honorowych obywateli miasta. Jeden może stracić tytuł

Opublikowano:
Autor:

Mamy 16 honorowych obywateli miasta. Jeden może stracić tytuł  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Potraficie wymienić wszystkich Honorowych Obywateli Miasta Płocka? Teraz jest „ściągawka” na jednej ze ścian w ratuszu. Rzuca się w oczy brak jednego portretu. - Nie zostanie powieszony – zapowiada Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami w Urzędzie Miasta Płocka.

Potraficie wymienić wszystkich Honorowych Obywateli Miasta Płocka? Teraz jest „ściągawka” na jednej ze ścian w ratuszu. Rzuca się w oczy brak jednego portretu. - Nie zostanie powieszony – zapowiada Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami w Urzędzie Miasta Płocka.

Wcześniej na tej samej ścianie na pierwszym piętrze w ratuszu, w pobliżu wejścia do auli, były zawieszone dyplomy dla miasta, a teraz w tym samym miejscu powstał Poczet Honorowych Obywateli Płocka. Na portretach są nazwiska i krótkie notki biograficzne. Zapytaliśmy, kto jest pomysłodawcą? Okazało się, że to sam prezydent Andrzej Nowakowski postanowił dodatkowo upamiętnić już wcześniej wyróżnionych. Galerię od wejścia do jego gabinetu dzieli raptem kilka metrów.

Poczet na ścianie prezentuje się bardzo dobrze, tylko to jedno puste miejsce może zastanowić. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Płocka przyznano nie 15, tylko 16 osobom. Może ten brakujący portret jeszcze zostanie powieszony?

- Nie zamierzamy tego zrobić – kwituje Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami w Urzędzie Miasta Płocka.

Kto więc został uznany za niegodnego miejsca w Poczcie Honorowych Obywateli Płocka? Bynajmniej nie chodzi o płocczanina, Władysława Broniewskiego. Jego portret zawieszono. Niektórzy wypominają poecie postawę w tzw. okresie stalinowskim, także i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Płocka otrzymał Broniewski w 1950 roku. 

- W trakcie przygotowywania grafik komputerowych na podstawie zdjęć zweryfikowaliśmy listę osób wyróżnionych tym tytułem – mówi Woźniak. - Okazało się, że na liście tej wciąż figuruje postać Franciszka Teklińskiego, komunistycznego działacza, posła na Sejm PRL i pierwszego sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w województwie płockim m.in. w czerwcu 1976 roku, czyli w czasie protestu czerwcowego. Był także członkiem komitetu centralnego PZPR. Był jedną z twarzy komunistycznego systemu władzy w Polsce i jedną z osób, które akceptowały najpierw brutalne rozpędzenie demonstrujących w czerwcu 1976, a następnie represje, które dotknęły uczestników tej demonstracji.

Tym sposobem dekomunizacja odnosi się już nie tylko do niektórych nazw ulic w mieście, także do wizerunków na portretach, które "mogą propagować komunizm lub inny ustrój totalitarny". A nawet na tym się nie skończy... - Nie wypada, by Tekliński pozostawał wśród Honorowych Obywateli Płocka – podkreśla pracownik Ratusza. - Jako Urząd Miasta podejmiemy inicjatywę, by to zmienić i na jednej z najbliższych sesji zaproponujemy Radzie Miasta odebranie tego tytułu. 

Przypomnijmy, godność Honorowego Obywatela Miasta Płocka otrzymali:

- Józef Piłsudski (1921 rok)

- Ignacy Mościcki (1929 rok)

- Antoni Julian Nowowiejski (1931 rok)

- Wacław Lachman (1934 rok)

- Edward Rydz-Śmigły (1938 rok)

- Władysław Broniewski (1950 rok)

- Marcin Kacprzak (1964 rok)

- Franciszek Tekliński (1978 rok)

- Mira Zimińska-Sygietyńska (1985 rok)

- Karl Dedecius (1996 rok)

- Kazimierz Górski (2004 rok)

- ksiądz arcybiskup prof. Stanisław Wielgus (2006 rok)

- Stanley Podzieliński (2007 rok)

- pośmiertnie Jolanta Szymanek-Deresz (2010 rok)

- pośmiertnie Janina Fetlińska (2010 rok)

- Tadeusz Mazowiecki (2011 rok)

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE