reklama
reklama

Luksusowy kabriolet zrobił furorę. Art. Deco i nie tylko [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW końcu czerwca br. rozpoczęła się kolejna edycja akcji turystyczno – edukacyjnej „Odkryj z nami Płock” , w ramach której wraz z „odPLOTowymi” przewodnikami turystycznymi można poznać historię miasta i jego atrakcje. W sobotę celem była wystawa Art. Deco i galeria płocczan XX wieku.
reklama

Projekt realizuje Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna. W wybrane soboty i niedziele wakacji, tuż po godzinie 12.00 z Placu Starego Rynku w Płocku przewodnicy turystyczni prowadzić będą grupy do ciekawych miejsc w Płocku.

W sobotę 8 lipca przed ratuszem zebrało się sporo ponad 100 osób. Cztery grupy (każda ze swoim przewodnikiem) ruszyły do nowego skrzydła Muzeum Mazowieckiego przy ul. Kolegialnej 6.

Na parterze kamienicy gości powitało miasto nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, mini kino Odeon i oryginalne auto z epoki – Jowett z 1926 roku, umieszczony na okrągłej platformie. 

Jowett Special Roadster – to luksusowy kabriolet, który w 1926 roku był ulubieńcem kobiet. Teraz można zobaczyć go w Płocku. Ten blisko stuletni samochód trafił do zbiorów Muzeum Mazowieckiego jako ozdoba wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego-art deco”. To darowizna przekazana placówce przez PKN Orlen.

reklama

We wnętrzach kamienic – polskiej, niemieckiej i francuskiej – prezentowane są meble, szkło, ceramika, tkaniny, lampy, malarstwo i rzeźba, w domu mody kolekcja strojów, w sklepie jubilerskim – biżuteria, m.in. puderniczka Tiffany’ego i kolczyki w etui Cartiera, a w gabinecie prezesa banku kolekcja papierów wartościowych i numizmatów.

Ekspozycję pierwszego piętra otwiera aranżacja mieszkania polskiej inteligencji lat 30-tych XX wieku  – zwiedzicie tu salon z gabinetem, jadalnię, kuchnię i sypialnię. To tu znajdziecie kilimy zaprojektowane przez czołowych artystów polskiego międzywojnia.

reklama

Pierwsze piętro to także galeria designu, w której podziwiać można bogatą kolekcję szkła cenionych polskich hut: Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno, oraz zagranicznych wytwórni: Lalique’a, Bacarrat, Braci Daum. Zbiory metalu reprezentowane są przez wyroby  firm warszawskich (m.in. projekty Julii Keilowej), europejskich czy amerykańskich. Ceramika przez wyroby z Ćmielowa, Pacykowa, wytwórni śląskich, oraz porcelanę zagraniczną z serwisami i figurkami Rosenthala na czele.

Dodajmy, że dla każdego uczestnika spaceru przygotowano Płocki Paszport Turystyczny, czyli mini przewodnik po Płocku oraz grafik tegorocznych spacerów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama