Reklama

Reklama

Lodołamacze w gotowości. Sokół i Orkan na Wiśle

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Wody Polskie

Lodołamacze w gotowości. Sokół i Orkan na Wiśle - Zdjęcie główne

foto Fot. Wody Polskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mroźne dni sprawiły, że taflę Zbiornika Włocławek pokrył lód. Wody Polskie posiadają w sumie 25 lodołamaczy, przeznaczonych do pracy w ekstremalnych warunkach, gotowych do podjęcia akcji lodołamania – gdy tylko pojawi się zagrożenie.

Reklama

Od trzech lat istnieje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, odpowiedzialne za krajową gospodarkę wodną. W skład tej jednostki prawnej wchodzą: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz 11 Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW), 50 Zarządów Zlewni i 330 Nadzorów Wodnych.

Miejsce pracy lodołamaczy, którymi dysponują Wody Polskie, to rejon Dolnej Wisły, zbiornik Włocławek oraz Górna i Dolna Odra.

W czwartek w obecności wiceminister inwestycji i rozwoju Anny Gembickiej oraz Krzysztofa Wosia, zastępcy prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, wizytowano Stopień Wodny Włocławek pod kątem prowadzenia zimowej osłony przeciwpowodziowej i pozostających w rezerwie lodołamaczy.

- Lodołamacze Orkan, Jaguar, Niedźwiedź, Lew, Sokół i Bawół stacjonują w porcie przy SW Włocławek, są w gotowości do wyruszenia na akcje lodołamania w czasie pogotowia zimowego - informują Wody Polskie.

W razie konieczności do akcji mogą zostać włączone dwa dodatkowe lodołamacze Gepard i Mors. Lodołamanie ma na celu poprawę warunków spływu kry i lodu w okresie zimowym z Wisły powyżej zbiornika, a także przeciwdziałanie tworzeniu się na nim zatorów lodowych.

W czwartek można było zobaczyć we Włocławku pracujące dwa nowe lodołamacze: Orkan i Sokół. Na razie była to taka akcja sprawdzająca działanie nowych jednostek w czasie odwilży. 

- Akcji lodołamania nie można prowadzić za wcześnie ani za późno, gdyż może nastąpić zwielokrotnienie zlodowacenia i powódź zatorowa, która miała miejsce w 1982 roku, właśnie przez przedwczesne uruchomienie akcji - mówił Krzysztof Woś.

Przypomnijmy, że w styczniu 1982 r. po długotrwałych mrozach nastąpiła gwałtowna odwilż. Wody w Wiśle gwałtownie przybyło, a po odwilży znów ścisnął wielki mróz. Lód nie spływał, lecz zatrzymał się, utworzył w okolicy podpłockiego Duninowa jakby tamę. Woda rozlała się więc na obszary położone na lewym, niskim brzegu rzeki: w Popłacinie, Radziwiu i Dobrzykowie.

Pełna akcja lodołamania będzie przeprowadzona na Zbiorniku Włocławek w sprzyjających warunkach hydrologiczno-meteorologicznych. Przeciętna prędkość lodołamania na rzece to 10-15 km na dobę. Jednostki pozostaną w pogotowiu do 15 marca.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy