Reklama

Reklama

Arkadiusz Iwaniak proponuje: większy zasiłek pogrzebowy i zmiany w chorobowym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Arkadiusz Iwaniak proponuje: większy zasiłek pogrzebowy i zmiany w chorobowym  - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Arkadiusz Iwaniak złożył w sejmie dwa projekty ustaw. Poseł Lewicy chce zwiększenia zasiłku pogrzebowego do 7 tys. złotych, a także wypłaty 100% pensji za czas kwarantanny.

Reklama

Skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego wiąże się z obniżką wynagrodzenia. Jeśli trwa krócej niż 33 dni, pracownik otrzymuje za ten czas 80% wynagrodzenia. Poseł Arkadiusz Iwaniak chce to zmienić. 

- Powyżej 33 dni pracownik otrzymuje 80% zasiłku chorobowego. Nasza ustawa wychodzi naprzeciw i mówi, że osoby chore, na kwarantannie, w odosobnieniu, izolacji będą miały płatne zarówno wynagrodzenie, jak i zasiłek choroby w wysokości 100%. Projekt pojawił się z dwóch powodów. W przypadku chorób zakaźnych do izolacji idzie całe gospodarstwo domowe, a więc bardzo często dwie osoby, które pracują, więc pieniędzy po prostu brakuje. Chcemy żeby skutki pandemii nie był odczuwane przez pracowników - mówił poseł Arkadiusz Iwaniak.

Poseł Lewicy wskazuje też, że coraz mniej ludzi się testuje. Uważa że wynika to ze strachu przed kwarantanną.

- Ludzie boją się stracić pracę lub część swoich dochodów - wskazuje. - Dziennie ok. 250 tys. osób jest kwarantannie. Ustawa dotyczy chorób zakaźnych, ale nie tylko COVID-19.

Drugi pomysł posła Iwaniak to zwiększenie zasiłku pogrzebowego do 7 tys. złotych. Od 2011 roku wypłacane są 4 tys. złotych. 

- Wszyscy dobrze wiemy, że 4 tys. złotych nie starczają na godny pochówek. Często w jednym gospodarstwie domowym zdarzają się dwa, a nawet trzy pogrzeby w krótkim odstępie czasu i jest to trudna sytuacja. Kwota będzie waloryzowana - podkreśla Iwaniak.

Arytmetyka sejmowa jest przeciwko Lewicy, więc kwestia wejścia w życie ustaw proponowanych przez Arkadiusza Iwaniaka uzależniona jest od poparcia innych ugrupowań. 

- Czekamy na nadanie numeru druku. Wszystko w rękach Prawa i Sprawiedliwości - wskazuje Iwaniak. 

Jak mówił, Lewica złożyła w sejmie 50 projektów ustaw, ale żaden jeszcze nie został poddany pod głosowanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy