reklama
reklama

Lew, Jaguar, Gepard i inne czekają w gotowości. Na razie jest spokojnie, ale...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wody Polskie

Lew, Jaguar, Gepard i inne czekają w gotowości. Na razie jest spokojnie, ale... - Zdjęcie główne

foto Wody Polskie

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościOsiem lodołamaczy stacjonujących we Włocławku aż do końca marca będzie w pełnej gotowości do działania na Wiśle w okolicach Płocka. Wody Polskie zapewniają, że w razie zagrożenia w ciągu kilku godzin jednostki będą mogły przystąpić do akcji na rzece.
reklama

Spółka Wody Polskie posiada w kraju 26 lodołamaczy, w tym 8 stacjonuje we Włocławku i jest pod opieką RZGW w Warszawie.

- To zmodernizowana flota, która skutecznie przeprowadza akcje lodołamania. Wraz z prowadzonymi inwestycjami i pracami utrzymaniowymi zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom  terenów nad naszymi największymi rzekami -  Wisłą i Odrą - podkreślają w Wodach Polskich.

Przypomnijmy, że Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce, znajduje się w środkowym biegu Wisły od okolic Płocka do Włocławka. Zalew ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

reklama

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że w czasie akcji lodołamania statki poruszają się zawsze w górę rzeki, aby pokruszony przez nie lód miał gdzie spływać. Wypływają jedynie w trakcie odwilży, tak, by połamany lód znów nie zamarzł i nie mógł stworzyć ponownie niebezpiecznego zatoru. 

Na czele grupy płyną lodołamacze czołowe kruszące grubą warstwę lodu, zaś za nimi postępują lodołamacze liniowe, które zapobiegają zatrzymywaniu się spływającej kry. 

W RZGW w Warszawie stacjonuje 8 lodołamaczy: Orkan i Sokół, Mors, Lew, Niedźwiedź, Jaguar, Gepard i Bawół. Dwa pierwsze to zbudowane w stoczniach w Polsce nowoczesne jednostki doskonale przystosowane do warunków panujących w swoich miejscach operowania.

reklama

Zmodernizowana flota zużywa mniej paliwa i jest energooszczędna.

- Wszystkie obiekty Stopnia Wodnego we Włocławku są sprawne technicznie. W ramach przygotowań do sezonu zimowego ekipa nurkowa doszczelniła zasuwy jazu Stopnia Wodnego Włocławek. Osłonę przeciwpowodziową w zimowym czasie wspiera też przegroda przeciwśryżowa w Popłacinie, która zatrzymuje śryż przed zbiornikiem i przyspiesza powstawanie pokrywy lodowej - zapewniają Wody Polskie.

W najbliższym czasie planowane jest także przeprowadzenie prac związanych z udrażnianiem koryta Wisły w rejonie Płocka.

Przypomnijmy, że ostatnia duża akcja lodołamania na Zbiorniku Włocławskim była prowadzona od 13 lutego do 1 marca 2021 r. Z powodu znacznego przyboru rzeki alarm przeciwpowodziowy obowiązywał w Płocku oraz w siedmiu gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice. W rejonie Kępy Polskiej utworzył się wtedy zator lodowy, który ograniczał przepływ wody. Zatory powstały także w okolicy Woli Brwileńskiej i Dobrzykowa.

reklama

Na początku 2021 r. Wisła zalała m.in. bulwary w Płocku, podtopiła też ul. Gmury i znajdujące się tam osiedle domów jednorodzinnych, z których czasowo ewakuowano mieszkańców. Zagrożone zalaniem były również ujęcia wody dla miasta oraz dla Orlenu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama