Od kilku dni z falą zakażeń wirusem legionella boryka się Rzeszów. Zakażenie wirusem w ostatnich dniach potwierdzono też jednak w innych miejscowościach, m.in. w Lublinie i na terenie województwa wielkopolskiego. Źródłem zakażeń jest woda, dlatego wodociągi podejmują działania.
- Ze względu na pojawienie się bakterii Legionella w wodzie wodociągowej na południu Polski, Zarząd Wodociągów Płockich zlecił badanie wody z miejskiej sieci pod kątem ewentualnej obecności tej bakterii mimo, że obowiązujące przepisy prawne w tym zakresie nie nakazują badań. Wyniki będą nam znane za 11 dni. Podamy je do publicznej wiadomości. Na ten moment rozpoczęliśmy dezynfekcję sieci oraz jej płukanie - przekazały Wodociągi Płockie.
Jak dodają wodociagi, bakterią legionelli nie można zakazić poprzez picie wody, a jedynie wdychanie jej cząsteczek.
- Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza - informuje Główny Inspektor Sanitarny. - Legionelloza nie przenosi się z człowieka na człowieka.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia
- Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
- Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
- Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
- Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.