Reklama

Leasing używanego samochodu – tańszy czy droższy?

Opublikowano:
Autor:

Leasing używanego samochodu – tańszy czy droższy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kiedy mowa o leasingowaniu firmowych pojazdów, przedsiębiorcy często biorą pod uwagę jedynie nowe samochody. Niemniej jednak warto pamiętać, że również używane pojazdy można sfinansować w taki sposób. Leasing samochodu używanego teoretycznie wydaje się być zawsze tańszą opcją, jednak trzeba uwzględnić kilka dodatkowych czynników mających wpływ na koszt takiego rozwiązania. Warto przyjrzeć się tym czynnikom, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Kiedy mowa o leasingowaniu firmowych pojazdów, przedsiębiorcy często biorą pod uwagę jedynie nowe samochody. Niemniej jednak warto pamiętać, że również używane pojazdy można sfinansować w taki sposób.

Leasing samochodu używanego teoretycznie wydaje się być zawsze tańszą opcją, jednak trzeba uwzględnić kilka dodatkowych czynników mających wpływ na koszt takiego rozwiązania. Warto przyjrzeć się tym czynnikom, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Ostra selekcja

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie samochody kwalifikują się do leasingu. Zazwyczaj finansujący wymaga, aby auto było stosunkowo nowe (np. miało mniej niż 6 lat), i zostało drobiazgowo sprawdzone przed podpisaniem umowy.

Warto w tym momencie zdobyć informację o tym, kto pokrywa koszty sprawdzenia oraz wyceny auta.

Część leasingodawców oferujących ma swoje własne, restrykcyjne zasady dotyczące przeglądu i wyceny auta.

Mogą np. finansować zakup samochodu tylko pod warunkiem, że pochodzi ono od zaufanego dealera, z którym już wcześniej nawiązał współpracę.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że to leasingodawca staje się de facto właścicielem pojazdu.

Ubezpieczenie

Leasingując nowy samochód, zazwyczaj można liczyć na wynegocjowane przez leasingodawcę zniżki u ubezpieczycieli, szczególnie jeśli wykupuje się od razu pełen pakiet świadczeń.

W przypadku aut używanych, składka często nie jest już tak atrakcyjna, w szczególności w kolejnych latach leasingu. Co więcej, zawsze trzeba pamiętać, że auto używane może wymagać większego wkładu gotówki podczas przeglądów i możliwych napraw.

Ile wkładu własnego?

Koszt leasingu auta używanego w stosunku do auta nowego może być również wyższy ze względu na konieczność wniesienia większego wkładu własnego.

O ile część finansujących oferuje leasing nowych aut nawet przy wkładzie własnym sięgającym tylko 1%-10% wartości auta, w przypadku auta używanego wymagany jest zdecydowanie większy wkład – może to być nawet 20-30%.

Przed dokonaniem wyboru pomiędzy leasingiem nowego i używanego auta, warto przyjrzeć się nie tylko cenie pojazdu, ale również dodatkowym opłatom. Niemniej jednak, może okazać się, że nawet po uwzględnieniu tych kosztów, leasing samochodu używanego nadal jest korzystniejszym rozwiązaniem, szczególnie gdy leasingobiorca ma pewność, że wybrane przez niego auto pochodzi z zaufanego źródła.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE