reklama

Latarnie astronomicznie sterowane

Opublikowano:
Autor:

Latarnie astronomicznie sterowane - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd dwóch tygodni latarnie w Płocku zapalają się dokładnie w tym samym momencie, w dodatku w zależności od wchodu i zachodu słońca danego dnia. Taką synchronizację zapewniły nowoczesne sterowniki astronomiczne. Mają gwarantować definitywny koniec nieprzeniknionych ciemności, w których ni stąd ni zowąd pogrążało się miasto.

Od dwóch tygodni latarnie w Płocku zapalają się dokładnie w tym samym momencie, w dodatku w zależności od wchodu i zachodu słońca danego dnia. Taką synchronizację zapewniły nowoczesne sterowniki astronomiczne. Mają gwarantować definitywny koniec nieprzeniknionych ciemności, w których ni stąd ni zowąd pogrążało się miasto.

Do tej pory z zapalaniem i wyłączaniem płockich latarń bywało różnie - tylko część z nich była uruchamiania automatycznie za pomocą sterowników starszej generacji, resztę włączano i wyłączano ręcznie. Jeśli człowiek odpowiedzialny za latarnie chwilowo zawiódł, bo zaspał albo zaniemógł - niektóre miejsca w mieście pogrążały się w egipskim ciemnościach albo odwrotnie - latarnie świeciły w najlepsze, mimo że jasno było już od dłuższego czasu. Teraz ma się to zmienić - jak poinformował rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg, od 1 marca oświetlenie uliczne w Płocku jest włączane i wyłączane przez nowoczesne sterowniki astronomiczne w zależności od wschodów i zachodów słońca. System zaprogramowano na 365 dni w roku, dodatkowym udogodnieniem jest tzw. korekta czasu. Jak wyjaśniał nam Konrad Kozłowski, w zależności od miesiąca latarnie są włączane z 20-35 minutową korektą czasową po zachodzie i wyłączane z 20-35 minutową korektą czasu przed wschodem Słońca. To oznacza, że jeśli na przykład słońce zachodzi o 18.00, latarnie zapalają się o ok. 20 minut po zachodzie (bo mniej więcej po takim czasie świat pogrąża się w ciemności), a jeśli wschodzi o 5.00 - są wyłączane ok. 20 minut wcześniej (bo mniej więcej tyle czasu przed wschodem na dworze jest już widno). Korekta czasu zależy oczywiście od pory roku. - Od października do marca korekta czasu wynosi 20 minut, w kwietniu i wrześniu - 25 minut, w maju, lipcu i sierpniu - 30 minut, a w czerwcu - 35 minut w stosunku do wschodu i zachodu Słońca - wyjaśnia Konrad Kozłowski. - W tej kwestii czekamy na ewentualne sugestie, które pozwolą wprowadzić zmiany poprawiające obecne działanie (skrócić lub wydłużyć czasy korekty włączania i wyłączania).

Na razie nowoczesne sterowniki astronomiczne TIME NET zostały zainstalowane w 19 głównych punktach zasilających, w pozostałych punktach (około 30) funkcjonują jeszcze sterowniki RABBIT, które w najbliższych tygodniach mają być sukcesywnie zastępowane sterownikami TIME NET.

Jakie są zalety tego rozwiązania? - Automatyczne sterowanie pozwala bardziej racjonalnie i oszczędnie zarządzać oświetleniem na terenie całego miasta - przekonuje rzecznik MZD.

Konrad Kozłowski przypomina, że od początku roku sprawy związane z oświetleniem w mieście leżą w kompetencjach MZD. - MZD zarządza 12752 punktami oświetlenia drogowego, parkowego i iluminacyjnego w Płocku - wylicza rzecznik i przypomina: - Do dyspozycji mieszkańców Płocka jest całodobowy telefon interwencyjny o numerze 801-800-103, pod którym można zgłaszać awarie i nieprawidłowości w działaniu oświetlenia na ulicach miasta.

W 2011 r. Płock wydał na oświetlenie ulic ponad 4.382.492,82 zł i 1, 642.489,03 zł (to kwoty brutto) na konserwację lamp i urządzeń oświetlenia miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE