Reklama

Kwarantanna. Poproszą o wykonanie zadania. Trzeba będzie zrobić sobie selfie i im wysłać

Opublikowano:
Autor:

Kwarantanna. Poproszą o wykonanie zadania. Trzeba będzie zrobić sobie selfie i im wysłać  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Aktualnie przebywasz w kwarantannie domowej? Wybór jest następujący - wizyta policjantów albo pobranie aplikacji i wysłanie im zdjęcia. Aplikacja jest darmowa i dostępna w sklepach Google Play i App Store.

Aktualnie przebywasz w kwarantannie domowej? Wybór jest następujący - wizyta policjantów albo pobranie aplikacji i wysłanie im zdjęcia. Aplikacja jest darmowa i dostępna w sklepach Google Play i App Store.

Trwająca 14 dni kwarantanna jest przeznaczona dla osób, które wróciły z zagranicy, jak również dla osób, które mogły mieć kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy. Ostatnio podniesiono wysokość kary za niezastosowanie się do tego zakazu z 5 do 30 tys. zł. Pamiętajmy, że kwarantanna jest nakładana w trosce o bezpieczeństwo, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i jak najszybciej uporać się z epidemią. Najważniejsze, aby w trakcie kwarantanny stale przebywać we wskazanym miejscu. To kwestia nie tylko odpowiedzialności, ale i solidarności. Wszystkim nam powinno zależeć na swoim i naszych bliskich zdrowiu.

Podczas kwarantanny mogą nas odwiedzić policjanci. Pewnym ułatwieniem ma być aplikacja, którą można znaleźć w sklepach Google Play lub App Store. Warto mieć na względzie już po zainstalowaniu aplikacji, że krótką chwilę po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego może się okazać, iż nasze dane nie dotarły jeszcze do systemu. Warto wówczas poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie. Aplikację aktywujemy za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymamy w wiadomości SMS. Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniemy zadanie… Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne, która jeszcze nam się przyda.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały aplikację - będą SMSem wysyłali prośbę o wykonanie zadania - aby zrobić sobie selfie. Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Dzięki aplikacji można np. korzystać ze specjalnej infolinii, szybko skontaktować się z pracownikami socjalnymi. Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE