Reklama

Reklama

Kuriozalna sytuacja w Drobinie. Wygrał wybory, ale nie może rządzić?

Opublikowano: pon, 28 cze 2021 07:40
Autor: | Zdjęcie: Profil FB Krzysztofa Wielca/ Grzegorza Szykulskiego

Kuriozalna sytuacja w Drobinie. Wygrał wybory, ale nie może rządzić? - Zdjęcie główne

foto Profil FB Krzysztofa Wielca/ Grzegorza Szykulskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Historia walki o urząd burmistrza w Drobinie trwa. Media obiegła informacja, że Krzysztof Wielec, który wygrał czerwcowe wybory, nie może rozpocząć pracy. Przewodniczący miejskiej komisji wyborczej odmówił wydania kandydatowi ludowców zaświadczenia o wyborze. Argumentuje to podejrzeniami o „sabotaż na szkodę wyborów”. Tymczasem Grzegorz Szykulski, kontrkandydat, pełniący do tej pory funkcję burmistrza Drobina, zapowiada odwołanie od wyniku wyborów.

Reklama

O kłopotach z objęciem urzędu burmistrza przez kandydata ludowców jako pierwszy pisał portal dziennik.pl. Z informacji, do których dotarli dziennikarze wynika, że nowy włodarz Drobina do tej pory nie został zaprzysiężony. To przez decyzję przewodniczącego miejskiej komisji, który nie chce wydać Krzysztofowi Wielcowi stosownego zaświadczenia.

Czytaj więcej: Wakacje rozpoczęte. Policja zapowiada wzmożone kontrole i więcej patroli

W rozmowie z portalem przewodniczący Jan Krajewski przekonywał, że ma zastrzeżenia do przeprowadzonych wyborów. Odmówił on podpisania dokumentu bo jest przekonany, że głosowanie nie odbyło się w warunkach zgodnych z prawem. Stwierdził też, że ma podejrzenia sabotażu na szkodę wyborów „poprzez kilkugodzinny brak połączeń telefonicznych z naszą komisją i ewidencją ludności, następnie zalanie wodą korytarza, a w końcu brakiem dostępności policji”.

W płockiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego przyznają, że po raz pierwszy spotykają się z taką sytuacją. Zazwyczaj wydanie tego dokumentu jest czystą formalnością. 

- To sprawa co najmniej dziwna – stwierdził Krzysztof Wawro, dyrektor delegatury KBW w Płocku. - Wydawanie tego zaświadczenia następuje po ogłoszonym przez komisarza wyniku wyborów. Miało to miejsce 14 czerwca. Od tamtego momentu komisja jest zobowiązania do wydania rzeczonego dokumentu. Tymczasem mamy do czynienia z jakimiś wymysłami by wynik wyborów się nie podoba – komentuje w rozmowie z nami.

Jakie konsekwencje ma blokowanie wydania tego zaświadczenia? Czy jego brak ma jakiś wpływ na objęcie urzędu przez Krzysztofa Wielca? Jak usłyszeliśmy w Krajowym Biurze Wyborczym, nie.

- To jest tylko dokument potwierdzający wynik wyborów - precyzuje Wawro. - W tym wypadku najważniejsze jest postanowienie o objęciu mandatu. Krzysztof Wielec jest burmistrzem Drobina - dodaje po chwili.

W płockiej delegaturze KBW będą starali się wpływać na przewodniczącego miejskiej komisji w Drobinie. - Jeżeli nie realizuje on zadań zgodnych z regulaminie komisji miejskiej, to wówczas komisarz wyborczy może zmienić jej skład. Takie są przepisy. Jak będzie? Zobaczymy - odpowiedział dyrektor.

Tymczasem, jak udało nam się dowiedzieć, sztab Grzegorza Szykulskiego (PiS), który do tej pory piastował urząd burmistrza Drobina, będzie odwoływać się od wyniku wyborów.

Przypomnijmy, czerwcowe wybory na burmistrza były kolejnymi wyborami na to stanowisko. Pierwsze odbyły się 13 września 2020 roku, po tragicznej śmierci Andrzeja Samoraja, dotychczasowego burmistrza. Zostały one jednak unieważnione. Kandydat PiS, Grzegorz Szykulski, pokonał rywala PSL-u dwoma głosami, jednak sztab Krzysztofa Wielca zgłosił protest wyborczy. Wskazano w nim na liczne błędy mogące mieć wpływ na ostateczny rezultat. Sąd Okręgowy w Płocku przychylił się do tych zarzytów, a decyzję potrzymał Sąd Apelacyjny w Łodzi. 

Wyznaczono termin nowych wyborów – na 9 maja. Nie doszły one jednak do skutku przez złą sytuację epidemiologiczną w kraju. Ostatecznie wybory przeprowadzono 13 czerwca.

Czytaj więcej: Ogromna sieć marketów zniknie z Polski? Taki sklep jest również w Płocku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  ppp

  Ile to ludzi z Drobina musi mieć powiązania z zslem, że wybrali takiego papraka... O ile ten kraj byłby bogatszy gdyby nie takie układy. Mierny, bierny ale wierny

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Plocensis

  Szanowni mieszkańcy Drobina, wybierając PSL - układy proszę później nie mieć pretensji, że bezrobocie większe, że inni otrzymują dotacje a ja nie, kryteria, przetargi są tak skonstruowane, że jak nie znasz kogo trzeba to nic nie zdziałasz. I jak ta wieś ma się roziwijać pod Plockiem. Zyczę Wam mieszkańcom Drobina jak najlepiej, oby wieś wokół Płocka stała sie zamożna. A tak mamy najuboższy powiat w całej Polsce.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -7

  Mój wybór

  To przewodniczący komisji miejskiej jest ponad prawem?Cuda,widy będą wymyślać,bo się nie udało....dlaczego nikt nie pisze,że kandydat wszedł na salę w trakcie wyborów?Byli pewni wygranej?

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Kłamstwo

  W poprzednich wyborach 6 wyborców zachorowało na Covid w czwartek przed wyborami i już nie powinni brać udziału w wyborach, a oni oddali głosy i to był powód unieważnienia wyborów, a nie żadne "liczne błędy"

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -21

  Metyl

  Pisowski funkcjonariusz jest przekonany o nieuczciwisci wyboriw wiec sie obrazil. Przedsmak tego co bedzie sie dzialo na szczeblu ogolnopolskim jak pis przerżnie wybory

 • 3 miesiące temu | ocena +26 / -5

  Wojciech

  Różnica kilku głosów, jak dla mnie to śmierdzi, ZSL działa?

 • 3 miesiące temu | ocena +25 / -8

  PSL

  Rządzi PO swojemu PO głupiemu. Opanowali całą Polskę jeszcze Drobin.

 • 3 miesiące temu | ocena +17 / -17

  O B S R A Ć ***

  Nasz kandydat jest bardziej mojszy niż twojszy. Nasz kandydat jest najmojszy.

 • 3 miesiące temu | ocena +25 / -29

  anty

  W pis głosuje się do skutku. w tym przypadku dotąd aż wygra kandydat pisu. Taka nowa demokracja. Nie raz pokazywali to już w sejmie

 • 3 miesiące temu | ocena +22 / -30

  ***** ***

  W pis jest tak że głosuję się dotąd aż wygra kandydat pisu. Nie raz już pokazywali to w sejmie.