Reklama

Kupujesz auto z zagranicy? Uważaj na...

Opublikowano:
Autor:

Kupujesz auto z zagranicy? Uważaj na... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od lat jedną z popularniejszych metod zakupu samochodu jest sprowadzanie auta z zagranicy. Panuje powszechne przekonanie, że auta stamtąd są w lepszym stanie technicznym, a cała transakcja jest bardziej opłacalna. Ten rodzaj zakupu wiąże się jednak z szeregiem formalności. Warto zapoznać się z ich harmonogramem, bo na zarejestrowanie auta mamy tylko 30 dni.

Od lat jedną z popularniejszych metod zakupu samochodu jest sprowadzanie auta z zagranicy. Panuje powszechne przekonanie, że auta stamtąd są w lepszym stanie technicznym, a cała transakcja jest bardziej opłacalna. Ten rodzaj zakupu wiąże się jednak z szeregiem formalności. Warto zapoznać się z ich harmonogramem, bo na zarejestrowanie auta mamy tylko 30 dni.

Kupno auta to skomplikowana sprawa, zwłaszcza, jeśli mówimy o pojeździe, który musi przejść szereg procedur celnych i rejestracyjnych. O wiele prościej jest, kiedy kupujemy samochód u autoryzowanego dilera, który zapewni nam źródło finansowania () i zadba o formalności. A co jeśli kupujemy auto na własną rękę?

Pamiętaj o tłumaczeniu

Wszystkie dokumenty dołączane do wniosku o rejestrację samochodu muszą być w języku polskim. W przypadku otrzymania dokumentów w języku obcym należy udać się do tłumacza przysięgłego.

Koszt takiego tłumaczenia wynosi ok. 100 złotych.

Gdy umowa jest dwujęzyczna, nie ma obowiązku jej tłumaczenia. Warto także sporządzić kserokopię dokumentów i pamiętać o pieczątce tłumacza - często jest wymagana przez urzędy.

Sprawdź stan techniczny

Przed zakupem należy skrupulatnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Jeszcze kilka lat temu ludzie wybierali auta sprowadzane z zagranicy ze względu na lepszą historię eksloatacji i brak problemu z zatajaniem usterek (przekręcaniem liczników czy ukrywaniem śladów powypadkowych).

Obecnie niestety także za granicą są to coraz częstsze praktyki, dlatego trzeba być czujnym. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy specjalisty, aby mieć pewność, że nie pominęliśmy żadnych istotnych elementów.

Na co zwrócić uwagę?

- VIN, czyli numery nadwozia; jeśli samochód będzie pochodził z kradzieży to numer będzie widniał w rejestrze aut poszukiwanych,

- stan techniczny pojazdu, czyli stan silnika, skrzyni biegów, układu hamulcowego, elektryki, karoserii, przebiegu i zawieszenia,

- czy auto jest bezwypadkowe; należy sprawdzić elektronikę, połączenia poszczególnych elementów karoserii, szyby, podłogę, opony,

- hamulce, światła, geometria kół - to rzeczy, które warto sprawdzić bezpośrednio w stacji kontroli pojazdów.

Transport samochodu do Polski

Zakupione auto trzeba przetransportować do kraju. Istnieją dwie możliwości: albo przewóz samochodu na lawecie, albo powrót nim samemu.

Pierwsza opcja wiąże się z wysokimi kosztami, natomiast w przypadku samodzielnego przejazdu należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia i tymczasowych tablic rejestracyjnych. Kupuje się je w lokalnym wydziale komunikacji.

Pamiętaj o opłatach

Nabycie samochodu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu (tzw. akcyzie).

Aby otrzymać zaświadczenie o jej opłaceniu, należy złożyć wniosek do naczelnika urzędu celnego, właściwego dla miejsca zamieszkania. Koszt akcyzy wynosi:

3,1% ceny pojazdu - w przypadku aut o pojemności silnika do 2000 cm3

18,6% ceny pojazdu - w przypadku aut o pojemności silnika powyżej 2000 cm3

Kolejnym krokiem jest udanie się do Urzędu Skarbowego. Tam w ciągu 7 dni trzeba uzyskać zaświadczenie VAT-25, potwierdzające opłacenie podatku VAT lub braku tego obowiązku. Jeśli kupiłeś auto w UE, nie płacisz VAT, ale za wydanie decyzji o zwolnieniu z podatku VAT zapłacisz 160 zł.

Należy także wnieść opłatę recyklingową do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wynosi ona 500 zł, niezależnie od wieku i rodzaju silnika.

Rejestracja samochodu - wymagane dokumenty

Po przetransportowaniu samochodu do kraju, przychodzi czas na jego rejestrację w miejscowym wydziale komunikacyjnym. Masz na to 30 dni, a koszt rejestracji to ok. 200 zł. Jakie dokumenty są wymagane?

- dowód tożsamości oraz zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, w przypadku prowadzenia firmy,

- dowód zakupu pojazdu (wraz z tłumaczeniem) - umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT,

- potwierdzenie opłacenia akcyzy,

- potwierdzenie wniesienia opłaty recyklingowej,

- potwierdzenie wykonania przeglądu technicznego pozwalającego na użytkowanie się pojazdu w Polsce,

- tablice rejestracyjne pojazdu,

- dowód rejestracyjny (wraz z tłumaczeniem),

- formularz VAT-25 (potwierdzenie złożenia opłaty w Urzędzie Skarbowym).

Po dopełnieniu wszelkich formalności otrzymujesz tablice rejestracyjne i nowy, tzw. miękki dowód rejestracyjny. W ciągu 30 dni dostaniesz nowy, stały dowód oraz kartę pojazdu (koszt ok. 70 zł).

Jak widać zakup samochodu za granicą wiąże się z wieloma formalnościami. Części z nich można uniknąć w przypadku zakupu w kraju, dlatego warto rozważyć wszelkie za i przeciw i dokładnie sprawdzić sampchód, aby uniknąć nieprzyjemności.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE