Reklama

Kupią midibusy. Nowe, znacznie mniejsze pojazdy zasilą tabor Komunikacji Miejskiej

Opublikowano:
Autor:

Kupią midibusy. Nowe, znacznie mniejsze pojazdy zasilą tabor Komunikacji Miejskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedawno informowaliśmy o tym, że przeprowadzone badanie popytu na transport zbiorowy wykazało zapotrzebowane na pewne zmiany. Komunikacja Miejska właśnie uczyniła kolejny krok ku temu - ogłosiła przetarg na zakup siedmiu nowych pojazdów. Midibusy cechują mniejsze rozmiary od standardowych autobusów, do których przywykli płocczanie.

Niedawno informowaliśmy o tym, że przeprowadzone badanie popytu na transport zbiorowy wykazało zapotrzebowane na pewne zmiany. Komunikacja Miejska właśnie uczyniła kolejny krok ku temu - ogłosiła przetarg na zakup siedmiu nowych pojazdów. Midibusy cechują mniejsze rozmiary od standardowych autobusów, do których przywykli płocczanie.

Przypomnijmy, że Komunikacja Miejska testowała małe autobusy, zrobiono przejazdy próbne i te pojazdy, jak zapewniano w Ratuszu, poradziły sobie na węższych ulicach, na których z kolei byłoby o wiele trudniej poruszać się autobusom w standardowej wielkości. W dodatku sami mieszkańcy zgłaszali postulaty o nowe przystanki i ułatwienie dostępności do autobusów (przypomnijmy, że stopniowo są wprowadzane zmiany - wprowadzono np. autobus dojeżdżający na nabrzeże, linia 26 kursuje do ul. Traktowej). W wyniku przeprowadzonych badań popytu na transport zbiorowy powstały także propozycje modyfikacji dotychczasowych tras, a także utworzenie nowej linii dla midibusów - do ewentualnego rozważenia przez płocki Ratusz.

[ZT]23837[/ZT]

Aby jednak przystąpić do jakichkolwiek zmian, wpierw konieczne są nowe pojazdy. Ostatnio Komunikacja Miejska ogłosiła przetarg na zakup 7 szt. nowych, niskopodłogowych, autobusów miejskich klasy midi o wymiarach: długości od 8 do 10 metrów, a także szerokości 2,4 – 2,55 m; wysokości nie wyższej niż 3,2 m. Już wcześniej ogłoszono postępowanie na wzięcie w leasing operacyjny dwóch pojazdów. Ostatecznie postępowanie unieważniono, ponieważ oferta z najniższą ceną (ponad 2 mln zł) przekroczyła kwotę, którą spółka zamierzała przeznaczyć na realizację zadania (1,4 mln zł brutto).

Zgodnie z nowym postępowaniem, tym razem na zakup 7 pojazdów, wymagane jest przystosowanie autobusu do przewozu min. 55 pasażerów, w tym min. 20 na miejscach siedzących. Konstrukcja pojazdu i zastosowane rozwiązania mają gwarantować co najmniej 15 lat eksploatacji przy założeniu średnio 90.000 km rocznego przebiegu. Wymagana jest m.in. zainstalowana klimatyzacja, a także wskazano na dwa kasowniki w pojeździe, ładowarki USB, głośniki, tablice elektroniczne, miejsce na wózek inwalidzki i wózek dziecięcy czy dodatkowy przycisk sygnalizujący kierowcy (połączony z niezależną kontrolką na desce rozdzielczej kierowcy) o zamiarze wysiadania przez osobę niepełnosprawną i związaną z tym koniecznością opuszczenia rampy. Pojazdy, podobnie jak większe autobusy, będą wyposażone w monitoring (6 kamer dla każdego pojazdu) i w biletomaty.

Otwarcie ofert nastąpi 23 grudnia. Przy wyborze oferty spółka miejska bierze pod uwagę cenę (60 proc.), termin dostawy (10 proc.), zużycie paliwa według sort 2 (10 proc.) oraz warunki gwarancji  (20 proc.). Termin wykonania zamówienia wynosi 150 dni od podpisania umowy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE