Reklama

Kto wymyślił Jarmark? Według mediów…

Opublikowano:
Autor:

Kto wymyślił Jarmark? Według mediów… - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzeba cofnąć się do 2009 roku - wtedy właśnie na Tumskiej świętującej 200. urodziny rozstawiło się około 70 wystawców podczas pierwszego Jarmarku Tumskiego. Z czyjej inicjatywy?

Trzeba cofnąć się do 2009 roku - wtedy właśnie na Tumskiej świętującej 200. urodziny rozstawiło się około 70 wystawców podczas pierwszego Jarmarku Tumskiego. Z czyjej inicjatywy?

Wracamy do awantury o Jarmark Tumski. Otóż podczas piątkowego spotkania organizatorów tegorocznej, siódmej już edycji, padł zarzut, że to wcale nie Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego z jego prezesem Pawłem Mieszkowiczem wymyśliło tę jedną z ulubionych imprez płocczan.  O tym, kto ma prawo do marki Jarmark Tumski, ma ponoć zdecydować Urząd Patentowy, my jednak postanowiliśmy poszperać trochę w sieci i sprawdzić, komu te sześć lat temu przypisywano ojcostwo jarmarku.

Bo w kolejnych edycjach sprawa jest już jasna - media na czele z naszym portalem jak jeden mąż przypisywały sukces tej imprezy głównie stowarzyszeniu.  Na przykład płocka „Gazeta Wyborcza”  w czerwcu 2011 r. tak opisywała Pawła Mieszkowicza nominowanego w plebiscycie  „Płocczanin Roku 2010”: „Paweł Mieszkowicz - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego. Filatelista i miłośnik poczty oraz członek zarządu oddziału Polskiego Związku Filatelistycznego. Jest pomysłodawcą i twórcą Jarmarku Tumskiego”.

A jak było wcześniej?

Co do tego, kto stał za I Jarmarkiem Tumskim nie miało wątpliwości Muzeum Mazowieckie - na stronie instytucji, a potem w rozmaitych przedrukach zaproszeń na imprezę ukazujących się na ogólnopolskich stronach  jako organizatorów pierwszej edycji wymieniano: „Muzeum Mazowieckie wspólnie z nowo powstającym Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego, Stowarzyszeniem Tumska i Urzędem Miasta Płocka” (muzeumplock.art.pl, pozytywy.pl).

Z kolei na stronie poświęconej samemu Jarmarkowi pisano: „Pierwszy Jarmark Tumski wspólnie z Muzeum Mazowieckim zorganizowało tworzące się Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego w Płocku ze znaczącym udziałem jego Prezesa, człowieka o pozytywnej energii i dużej skuteczności działania Pawła Mieszkowicza oraz Stowarzyszenie Tumska”.

Na początku czerwca 2009 tak o imprezie pisał z kolei „Tygodnik Płocki”:  „W sumie 30 straganów stanie w sobotę i w niedzielę na dwóch odcinkach ul. Tumskiej czyli od Pl. Narutowicza do ul. Kolegialnej oraz od ul. Kolegialnej do ul. Sienkiewicza. – Chcemy, by Jarmark Tumski na stałe wpisał się w kalendarz imprez tego typu organizowanych w Polsce. I aby jego charakter zbliżony był do znanego nam wszystkim gdańskiego Jarmarku św. Dominika – tłumaczy Agnieszka Kaniewska Płocieniak z Muzeum Mazowieckiego. Muzeum jest pomysłodawcą Jarmarku Tumskiego.” (BeeS, „Tygodnik Płocki”03/06/2009)

Jednak to nie muzeum, ale Paweł Mieszkowicz jako prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego w Płocku był nominowany w plebiscycie Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego Wzgórza” na wydarzenie roku  2009 r. właśnie  za „I JARMARK TUMSKI, zorganizowany z okazji 200-lecia ulicy Tumskiej („Tygodnik Płocki” 10/02/2010).

W kolejnych latach w relacjach płockich mediów wskazywano wprawdzie na udział muzeum, potem miasta, ale na czoło wybijało się jednak Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego.

W „Gazecie” sformułowanie, że to właśnie Paweł Mieszkowicz i SPMM jest ojcem imprezy pojawia się stale - po drugim jarmarku dziennikarze piszą np. „Talary wzorowane są na pieniądzach z czasów Księstwa Warszawskiego. W ten sposób Paweł Mieszkowicz, pomysłodawca Jarmarku Tumskiego, chciał uczcić 200. rocznicę powstania Księstwa Warszawskiego” (Gazeta Wyborcza, Hubert Woźniak, 2010-06-11).

Tydzień później w wydaniu internetowym  Wyborczej pisano: „Druga edycja Jarmarku, organizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego i Muzeum Mazowieckie, zaplanowana jest na 11-13 czerwca – podczas Dni Historii Płocka (Rafał Kowalski, Gazeta Wyborcza Płock, 2010-05-20).

Po drugim Jarmarku w 2010 nieistniejący już „Express Płocki” pisał: „Inicjator przedsięwzięcia Piotr Mieszkowicz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego powiedział: – Cieszę się, że Jarmark zebrał dwustu wystawców. Chętnych do przyjazdu było wielu, ale przyjechali wybrani. Każdy ma coś ciekawego do zaoferowania. Część zaproszonych jeszcze dojeżdża. Przygotowania do imprezy trwały do ostatniej chwili. – Nie śpię od 48 godzin, jestem już po kolejnej kawie – mówił zmęczony, ale zadowolony organizator. Wiele pracy w organizację Jarmarku włożyli także pracownicy Muzeum Mazowieckiego” (Mariusz Szanser, „Express Płocki” 24/2010).

Na koniec sprawdziliśmy jeszcze, kto zdaniem POKiS-u organizuje imprezę: „Zamierzeniem organizatorów Jarmarku Tumskiego, którymi są Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego oraz - od 2012 roku - Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki jest uczynienie imprezy produktem turystycznym promującym Płock i Region” (pokis.eu).

Na plakacie pierwszego Jarmarku Tumskiego zorganizowanego w ramach Dni Historii Płocka widnieją cztery logotypy, kolejno: Urzędu Miasta Płocka, Muzeum Mazowieckiego, Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego i Stowarzyszenia Tumska

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE