Reklama

Kto przyszłym marszałkiem? Pada nie tylko nazwisko Adama Struzika

Opublikowano:
Autor:

Kto przyszłym marszałkiem? Pada nie tylko nazwisko Adama Struzika - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W przyszły poniedziałek zapewne dowiemy się, kto będzie marszałkiem województwa mazowieckiego przez kolejne pięć lat. Obecny marszałek Adam Struzik z jednej strony może cieszyć się z wyników wyborów, jeśli chodzi o liczbę oddanych na niego głosów w wyborach, zaś z drugiej strony problem stanowi rozłożenie mandatów, by to stanowisko utrzymać. A zarówno działacze PiS, jak i PO również mają apetyt na rządy na Mazowszu.

W przyszły poniedziałek zapewne dowiemy się, kto będzie marszałkiem województwa mazowieckiego przez kolejne pięć lat. Obecny marszałek Adam Struzik z jednej strony może cieszyć się z wyników wyborów, jeśli chodzi o liczbę oddanych na niego głosów w wyborach, zaś z drugiej strony problem stanowi rozłożenie mandatów, by to stanowisko utrzymać. A zarówno działacze PiS, jak i PO również mają apetyt na rządy na Mazowszu.

Nowe rozłożenie mandatów przedstawia się następująco: 24 mandaty dla Prawa i Sprawiedliwości, 18 dla Koalicji Obywatelskiej, 8 dla Polskiego Stronnictwa Ludowego, 1 dla Bezpartyjnych Samorządowców. Pytań jest co najmniej kilka, kto się z kim dogada, za co, jaka w ostatecznym rozrachunku powstanie koalicja i kto uzyska poparcie, aby zostać marszałkiem.

Adam Struzik stery na Mazowszu z gabinetu na warszawskiej Pradze trzyma od 2001 r. Wcześniej - przez siedem lat - był dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, w 1991 r. został senatorem, a także pełnił funkcję marszałka Senatu w latach 1993-1997. Wyniki tegorocznych wyborów samorządowych pokazały, że wciąż ma mocne poparcie (niemal 77 tys. głosów). Tylko czy na tyle mocne, by utrzymać status quo. Sam Adam Struzik w kolejnych wywiadach zapewnia, iż to on jest kandydatem PSL na marszałka województwa mazowieckiego, a rozmowy odnośnie koalicji PSL i PO wciąż trwają, mając odpowiednie podłoże w postaci dotychczasowej długotrwałej współpracy. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w środę odbędą się rozmowy z szefem mazowieckich struktur PO Andrzejem Halickim, dzięki czemu może dojść do pewnych ustaleń. Czy ostatecznie Platforma Obywatelska poprze Struzika? To bardzo możliwe. Układ koalicyjny trwa od 12 lat. Ale partia może też wyjść - zachęcona liczbą mandatów - z własnym kandydatem - a tu pojawia się nazwisko posła z okręgu płocko-ciechanowskiego, Marcina Kierwińskiego.

We wtorek odbył się ostatni sejmik w tej kadencji. Struzik zapytany przez dziennikarzy o toczące się rozmowy dotyczące porozumienia, stwierdził, iż są poszukiwane dobre rozwiązania, on sam pozostaje w dobrej myśli, jest optymistą i wszystko zakończy się w ciągu najbliższych kilku dni.

Niedawno Marek Sawicki z PSL dementował, aby w kilku województwach trwały negocjacje dotyczące koalicji między ludowcami a PiS. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość nie składa broni. W ogólnokrajowych mediach pojawia się także nazwisko ewentualnego kandydata ma marszałka województwa - byłego wojewody mazowieckiego, posła VII i VIII kadencji, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, Jacka Sasina.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE