Reklama

Kto może stać na kopercie? Zmiana przepisów

Opublikowano:
Autor:

Kto może stać na kopercie? Zmiana przepisów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od wczoraj obowiązują nowe zasady parkowania na tzw. białych kopertach, czyli specjalnie wyznaczonych miejscach dla osób niepełnosprawnych. Aby jednak z nich skorzystać, dotychczas wystarczało posiadać specjalną kartę parkingową. Nadużywanie tego przywileju właśnie się skończyło.

Od wtorku obowiązują nowe zasady parkowania na tzw. białych kopertach, czyli specjalnie wyznaczonych miejscach dla osób niepełnosprawnych. Aby jednak z nich skorzystać, dotychczas wystarczało mieć specjalną kartę parkingową. Nadużywanie tego przywileju właśnie się skończyło.

- Szacuję, że nawet 40% osób straci przysługujące uprawnienia – przewidywał w rozmowie z nami Tomasz Gorczyca z Biura Rzecznika Osób Niepełnosprawnych, które funkcjonuje przy płockim Ratuszu. Jak się okazuje, zachowają je wyłącznie osoby z umiarkowanym lub ze znacznym stopniem niepełnosprawności z wpisem do orzeczenia jednego z trzech symboli: 04-O (choroby narządu wzroku, jak jaskra czy zaćma), 05-R (upośledzenie narządu ruchu, np. poruszająca się na wózku) lub 10-N (choroby neurologiczne), w których przypadku istnieją rzeczywiste wskazania do dysponowania taką kartą parkingową.

Karty zachowają ważność przez maksymalnie pięć lat. Po upływie tego czasu nastąpi ponowna weryfikacja uprawnień na komisji. Wszystkie te zmiany wynikają z wprowadzenia nowych przepisów Ustawy o ruchu drogowym.

Po co te zmiany?

- Z roku na rok wydawaliśmy takich kart coraz więcej – opowiada Gorczyca. – Kopert również przybywało, ale w o wiele mniejszym tempie, ponieważ decyzja należy do administratora danego terenu. To np, konkretna spółdzielnia decydowała, czy taka koperta powstanie na danym osiedlu. Teraz będzie mniej kart w obiegu, czyli oznaczone w taki sposób miejsca parkingowe staną się łatwiej dostępne – tłumaczy rzecznik.

- Niestety zdarzały się przypadki, kiedy wnuczek korzystał z takiej karty, która w rzeczywistości należała do jego babci czy dziadka, ale ich samych nie przewoził, bo na przykład wracał w nocy z dyskoteki – podaje już konkretne przykłady.

Tyle, że w takich sytuacjach trzeba złapać kogoś na gorącym uczynku, co już łatwe nie jest. - Jeśli absolutnie nikt nie zareaguje, wówczas młodzieniec czuje się bezkarny – stwierdza nasz rozmówca. Nie zawsze też patrol straży miejskiej znajdzie się na miejscu w odpowiedniej chwili.

Podobne przypadki pamięta Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji. – Plagi nie odnotowaliśmy, ale takie sytuację faktycznie się zdarzają. Na ogół kierowcy tłumaczą, że akurat kogoś chorego przywieźli – i dodaje, ze to nikogo nie przekonuje.

- Taka karta parkingowa jest niczym dowód – klaruje Gorczyca. - Wielokrotnie pytam przychodzące do mnie osoby, czy użyczają komuś swojego dowodu osobistego.

Jeśli już przewozimy osobę niepełnosprawną, która jest posiadaczem takiej karty, zaparkujmy na kopercie, aby spokojnie wysiadła i sami odjedźmy, ustępując miejsca komuś bardziej potrzebującemu. – Nie stójmy na kopercie dłużej niż wymaga tego rzeczywista potrzeba – zaleca miejski rzecznik osób niepełnosprawnych.

Jak wymienić dokument?

Na wymianę dokumentów przysługuje pięć miesięcy, ale już począwszy od 1 lipca 2014 roku zgłoszenia nie będą przyjmowane do płockiego Ratusza, lecz do Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. W tym celu wszyscy płocczanie, którzy spełniają określone przesłanki, powinni udać się na ul. Wolskiego osobiście. Wyjątkiem są osoby  poniżej 18. roku życia, z które wniosek powinni złożyć rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie.

Do wniosku należy obowiązkowo załączyć jedną aktualną fotografię (35x45 mm), dowód uiszczenia opłaty za wydanie nowej karty, oświadczenie o posiadaniu prawa do sprawowania władzy rodzicielskiej, opieki lub kurateli. Trzeba także pamiętać, aby mieć przy sobie do wglądu orzeczenie o przyznanym stopniu niepełnosprawności bądź wskazaniach do ulg lub uprawnień.

A co ze starymi kartami?

Dotychczasowe karty nadal zachowują swoją ważność, ale jednak nie dłużej niż do 30 listopada bieżącego roku.

Kto teraz otrzyma kartę

– Od teraz kartę otrzymają osoby z naprawdę dużymi problemami – przypomina Tomasz Gorczyca. – Ale nie przekreślajmy jeszcze nikogo. Osoba o przyznanym lekkim stopniu niepełnosprawności zawsze może zgłosić wniosek o przyznanie jej wyższej kategorii. Istnieje także możliwość odwołania do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności – dodaje i zaznacza jednocześnie, że w tym celu trzeba się udać do Warszawy, a taka podróż wiąże się przecież z kosztami i nie każdego będzie na to stać.

Zgodnie z nowymi zasadami, karta będzie przyznawana od 1 lipca 2014 roku na postawie orzeczeń wydawanych przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, ale z zachowaniem kilku warunków. Przede wszystkim chodzi tu o znaczne ograniczenia w samodzielnym poruszaniu się, co dotyczy osób poniżej 16. roku życia, jak również osób niepełnosprawnych dotkniętych znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Przy czym osoby zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności otrzymają kartę parkingową jedynie w przypadku ustalenia przyczyny oznaczonej symbolem: 04-O, 05-R lub 10-N. Karta przestała przysługiwać osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, czyli posiadaczom III grupy inwalidzkiej.

Placówki świadczące pomoc. Im także przysługuje karta?

Owszem, placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych może zgłosić się po wydanie takiej karty. Jednakże wcześniej należy sprawdzić, czy aby czy profil danej działalności będzie się mieścił w wykazie, jaki zostanie zawarty w rozporządzeniu ministra zajmującego się sprawami zabezpieczenia społecznego. Wiadomo, że nowe karty dla placówek będą wydawane na okres nie dłuższy niż 3 lata.

Taka instytucja również została zobligowana do złożenia wniosku wraz z załącznikami, tj. dowodem uiszczenia opłaty w wysokości 21 zł za wydanie karty, dwóch oświadczeń,  z czego pierwsze dotyczy upoważnienia do reprezentowania placówki, a drugie prowadzenia przez placówkę działalności w zakresie opieki, rehabilitacji lub edukacji wobec osób ze znacznym ograniczeniem możliwości samodzielnego poruszania się.

Fot. SM

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE