Reklama

Konwencja Koalicji Europejskiej w Płocku. O paździerzowym państwie PiS

Opublikowano:
Autor:

Konwencja Koalicji Europejskiej w Płocku. O paździerzowym państwie PiS - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej w teatrze przemawiali liderzy partyjni Koalicji Europejskiej, a także marszałek województwa mazowieckiego i prezydent Płocka. - W Płocku walczymy od wielu lat o przybliżenie trasy S10, o trzeci most drogowo-kolejowy. Wygramy te wybory dla naszych dzieci, aby mogły żyć w wolnej, demokratycznej, uczciwej Europie - mówił Andrzej Nowakowski.

Podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej w teatrze przemawiali liderzy partyjni Koalicji Europejskiej, a także marszałek województwa mazowieckiego i prezydent Płocka. - W Płocku walczymy od wielu lat o przybliżenie trasy S10, o trzeci most drogowo-kolejowy. Wygramy te wybory dla naszych dzieci, aby mogły żyć w wolnej, demokratycznej, uczciwej Europie - mówił Andrzej Nowakowski.

Lider Ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że naród jest podzielony za sprawą rządzącego Polską ugrupowania.

- Jak bardzo zniszczono ideę wspólnoty narodowej - ubolewał. - Dokonali tego rządzący, których serca i umysły opanowała ciężka choroba nienawiści. To wielkie zadanie dla nas, Koalicji Europejskiej, zwyciężyć w tych wyborach nie dla ambicji politycznych, tylko by zjednoczyć na nowo Polskę i Polaków, przywrócić braterstwo. To nasze zobowiązanie pokoleniowe. Po to idziemy razem w tej różnorodności. Nie damy podciąć korzeni chrześcijańskich ani w Polsce, ani w Europie. Ale na politykę w Kościele nie ma naszej zgody.

Podkreślał wagę zapisu preambuły Konstytucji "my, naród polski". - Polska jest dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych. Wygramy, bo ludzi dobrej woli jest więcej, i zjednoczymy Polaków.

Poruszał temat rolnictwa. - Nasi konkurenci mówią wiarygodność, skuteczność, to nasze atuty. Miały być podwojone dopłaty, zatrzymane chorób, które się rozprzestrzeniają, szczególnie afrykańskiego pomoru świń, odnowa hodowli koni w Janowie. Co zostało z obietnic? Rolnicy zaufali obecnej władzy i zostali oszukani, wyzyskani i odrzuceni. To fałszywi obrońcy polskiej wsi. Nie możemy się zgodzić, żeby coraz więcej programów z Europy nie było wykorzystywanych w Polsce. Wynegocjowaliśmy 32 mld euro na rolników, to największy budżet w historii Polski. Oni nie potrafią tego wykorzystać. Poziom wykorzystania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to zaledwie 29 proc. przy średniej europejskiej 50. Nie ma modernizacji gospodarstw, jest ignorancja i obłuda w działaniu na rzecz polskiej wsi. Dzwonią zrozpaczeni hodowcy trzody chlewnej, bydła, koni. Miało być więcej, 500+ na krówkę, 100 zł na świnkę. Mówimy sprawdzam. Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa obcina wsparcie z projektowanych ok. 90 mln zł do 40 mln. Niszczycie hodowców, a nie wspieracie. Jesteście w tym względzie oszustami.

Obiecywał większe pieniądze na rolnictwo z Unii Europejskiej i na dopłaty dla rolników, dopłaty do odnawialnych źródeł energii, do zielonej energii. - Trzeba stworzyć na wsi alternatywne źródło dochodów. Przejść na zieloną stronę mocy ze względu na bezpieczeństwo energetyczne, dla środowiska i dla stabilizacji dochodów rolniczych. Należy zatrzymać wodę w Polsce dla polskiego rolnictwa, dla zdrowej żywności. Program małej retencji umożliwi nawadnianie pół i dostęp do wody dużo tańszej niż może być za kilka lat.

Czarzasty: Czy to atak na Kościół?

W Konstytucji zapisano, że Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań, o czym przypominał lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Włodzimierz Czarzasty. - Nieuprawniona jest teza, że każdy kto podnosi rękę na Kościół, podnosi rękę na Polskę. Nie dajmy się omamić taką narracją. Nie można utożsamiać Kościoła katolickiego z władzą i PiS-em, bo wyjdzie na to, że każdy, kto powie coś złego na Kościół mówi coś złego na PiS. A PiS musi reagować, bo PS rządzi. 

Stwierdził, że "nikt nie zgodzi się na to, by partia rządząca wykorzystywała argument wiary do rządzenia krajem i zastraszania ludzi". Nawiązywał do zatrzymania Elżbiety Podleśnej.

- Znam to uczucie, kiedy wchodzą o 6.00 rano do domu, próbują upodlić i przestraszyć, jak przeglądają twoją bieliznę. Na podłogę rzucono moją żonę i dzieci, mi przystawiono pistolet do głowy. Powiedzieli "jak się podniesiesz, to ci strzelimy w łeb". Barbara Blida miała podobną sytuację, ale ona już o tym nie opowie. Co łączy te trzy sytuacje? Zastraszenia. Wtedy i teraz rządzi PiS.

Dalej mówił o pedofilii. Pytał, czy zadośćuczynienie poszkodowanym, ukaranie winnych to ręka podniesiona na Kościół czy na pedofila. - Współżycie z nieletnimi jest przestępstwem bez względu na to, czy dotyczy księdza, czy marszałka Sejmu - podkreślał. Pytał o transparentność finansów państwa wobec Kościoła, o możliwość zmian w konkordacie, o podatki płacone przez księży. - Przeciętny podatek dochodowy Polki i Polaka to 2,3 tys. zł, naliczany księdzu jest dziesięciokrotnie mniejszy. Ale jak można uczciwie przeprowadzić opodatkowanie jeśli dochody są nieewidencjonowane? Skąd mamy wiedzieć, jakie są przychody? Czy to atak na Kościół? Kościół zarządza 90 proc. cmentarzy na terenach miejskich. Każdy miał rozmowę o kosztach pogrzebu. Nie atakuję Kościoła, ja po prostu chciałbym jasnych odpowiedzi. W przeciwnym razie będziemy słyszeć "dostałem dwa samochody od bezdomnego".

Lubnauer: Paździerzowe państwo PiS

Zdaniem Katarzyny Lubnauer, liderki Nowoczesnej, PiS jest bezradny wobec wyzwań, klęski żywiołowej, codziennych problemów mieszkańców wsi.

- Są mistrzami hipokryzji. Teraz przedstawiają się jako euroentuzjaści, a każdy widział co robili przez lata, jak obrażali naszych sojuszników w Unii Europejskiej. Z gabinetu premiera wynoszono flagę Unii. Deptali podstawowe wartości. A teraz PiS udaje przyjaciół rolników, kpiąc z nich. Obiecają wszystko dla głosów w wyborach. A gdzie byli przez ostatnie 4 lata? Jakie problemy rozwiązali, załatwili? Z ASF? Nie. Mamy ponad 200 ognisk. Znikają hodowle trzody chlewnej. Hodowcom bydła obiecali wyimaginowane 500+ na krowę. Konsekwentnie dzień po dniu budują paździerzowe państwo, w którym wszystko postawione jest na głowie, chodzi o władzę dla władzy. Są skuteczni niczym komuniści w PSL. Pamiętacie słynne "Pomożecie? Pomożemy" ? Wersja PiS jest bardziej obłudna. Co było przy niepełnosprawnych, kiedy poprosili o pomoc? Usłyszeli "proszę nas popierać, a nie przeszkadzać", czyli tłumacząc na polski morda w kubeł, do urny, a jak się coś nie podoba, to spieprzaj dziadu.

Pytała gdzie się podziały obiecywane elektryczne samochody, mieszkania+. - W inwestorów chcą uderzyć testem przedsiębiorcy. Nienawidzą zdolnych i kreatywnych. Wolą tych posłusznych, którzy są na ich łasce. PiS nic nam w Europie nie załatwi, bo nie potrafi, a Koalicja potrafi uzyskać te 100 mld zł dla Polski.

Zdaniem Lubnauer sojusznikami PiS co najwyżej mogą być brexitowcy w Wielkiej Brytanii (popierający odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej) albo orbanowcy (zwolennicy Wiktora Orbana na Węgrzech), włoscy populiści. - Marine Le Pen też na nich czeka

Apelowała do kobiet, które coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce, aby poszły na wybory 26 maja. - Dla PiS kobiety są tylko wykonawczyniami poleceń. Kiedy przestają być użyteczne, to się je odsuwa. Najchętniej PiS ograniczyłby nad do trójkąta "dom, rodzina, kościół", bo uważają, że wiedzą, co jest dla nas dobre.

Kossakowski: Koalicja po zielonej stronie mocy

Do "zazielenienia" naszego myślenia i wspólnej polityki rolnej odnosił się Marek Kossakowski z partii Zieloni, co miałoby polegać na przestawieniu się z dużych, przemysłowych gospodarstw, nastawionych na maksymalizację produkcji, na te mniejsze, rodzinne gospodarstwa produkujące zdrowszą żywność. Przybywa świadomych konsumentów, którzy chcą ufać producentom.

- Chcemy wsi, która nie tylko żywi, ale też chroni polską przyrodę. To nie są fantazje. Takie gospodarstwa są, ale powinno być ich coraz więcej dzięki środkom z Unii. Sprzeciwiajmy się niehumanitarnym warunkom na fermach. Wszystkie zwierzęta mają prawo do życia wolnego od cierpienia, bez względu na to czy chodzi o domowe kotki, czy o zwierzęta hodowlane. Polska wieś to wielki zasobnik odnawialnych źródeł energii. Zależy nam, aby Polska była ekologiczna, demokratyczna i solidarna - dodał.

Struzik: Bielan opowiada bzdury

Marszałek województwa mazowieckiego przypominał zmiany, które dokonały się w kraju przez ostanie 15 lat. Z jednej strony Mazowsze jest liderem rozwoju w Unii, zaś z drugiej strony mamy dwa różne światy, Warszawę i 9 przylegających do niej powiatów, jako ta bogatsza część, oraz pozostały, uboższy obszar województwa.

- Rozwój jest możliwy tylko na bazie dobrych samorządów. Możemy zdobyć największe pieniądze, ale nie umieć ich wydać. Co PiS zrobił z samorządami? - pytał, wskazując na demontaż Trybunału Konstytucyjnego, wymiaru sprawiedliwości, służby cywilnej, odbieranie kompetencji samorządom. - Nie da się w państwie centralistycznym budować prawdziwej wspólnoty. Te dodatkowe 100 mld zł, które muszą wywalczyć nasi przedstawiciele w Brukseli, są potrzebne do realizacji programów. Nie ma innej drogi. 14 mld zł wynoszą zadłużenia szpitali. Jeżeli nie uratujemy tego systemu, to szpitale zbankrutują.

Dementował słowa Adama Bielana o zbyt późno dokonanym podziale statystycznym Mazowsza, przez co będzie mniej pieniędzy dla regionu w latach 2021-2027. - Opowiada, jak to się spóźniliśmy z podziałem statystycznym, straciliśmy 13 mld. Już nawet nie wiadomo złotych czy euro. Totalna bzdura. Wniosek o podział statystyczny złożył rząd Ewy Kopacz, a potwierdził go rząd Beaty Szydło. My obroniliśmy to województwo! Chcieli je podzielić, tworząc jedno bogate województw stołeczne i przeciętne województwo mazowieckie. Sprzeciwiliśmy się, ponieważ prowadzimy świadomą politykę wyrównywania rozwoju. Mówią wiele, aby nas skompromitować. Tymczasem poziom pomocy z Unii będzie zależał nie od PKB regionu, tylko sumy PKB kraju. Naszym obowiązkiem jest wywalczenie lepszego budżetu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE