Reklama

Reklama

Komisja zdrowia sejmiku Mazowsza o planach centralizacji szpitali. - Jesteśmy zaniepokojeni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Portal Płock

Komisja zdrowia sejmiku Mazowsza o planach centralizacji szpitali. - Jesteśmy zaniepokojeni - Zdjęcie główne

foto Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Plan centralizacji szpitali, w tym placówek podlegających pod województwo mazowieckie, budzi wiele wątpliwości wśród samorządowców z Mazowsza. – Po raz kolejny pomija się samorządy w tym obszarze – mówił Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji zdrowia wojewódzkiego sejmiku.

Reklama

Przypomnijmy, Ministerstwo Zdrowia prowadzi pracę nad centralizacją szpitali. Jak przekonuje minister Adam Niedzielski, rozproszone zarządzanie szpitali powoduje chaos organizacyjny, co widoczne jest chociażby w czasie pandemii koronawirusa. Do końca lutego ma być gotowa koncepcja zmian, które sprawią, że nadzór nad szpitalami miałby przejąć rząd. 

Zapowiedziana reforma budzi wiele wątpliwości w samorządzie województwa, pod który podlega wiele placówek na terenie Mazowsza – w tym Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. W powołanym rządowym zespole ds. restrukturyzacji szpitali, zabrakło przedstawicieli samorządów, co u samorządowców rodzi wątpliwości.

- Jesteśmy tym zaniepokojeni, a szczególnie tym, że po raz kolejny pomija się całkowicie samorząd w tym obszarze – podkreślił przewodniczący komisji zdrowia wojewódzkiego sejmiku, Krzysztof Strzałkowski. 

Na Mazowszu pod wątpliwość poddają cały pomysł centralizacji szpitali. Argumenty dotyczące zmniejszenia zadłużeń szpitali nie trafia do samorządowców. 

- Tak naprawdę poziom zadłużenia szpitali resortowych i uniwersyteckich jest wielokrotnie większy niż naszych samorządowych – przekonywała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Bez zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia nie da się procesów uzdrowić – przekonuje.

W zarządzie województwa podkreślają też, że okres trwającej pandemii koronawirusa to nie czas na dokonywanie tak dużej rewolucji w służbie zdrowia. Właśnie dlatego zapowiedziano działania. 

Wkrótce zostanie zaprezentowane oficjalne stanowisko sejmiku w tej sprawie przez zarząd województwa. - Nie chodzi nam o krytykę tego modelu, ale o wypracowanie czegoś lepszego – przekonuje Lanc. - To jest nasza odpowiedzialność, żeby po sobie zostawić coś dobrego – podsumowała.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy