Reklama

Kolejny remont. Tym razem na skarpie

Opublikowano:
Autor:

Kolejny remont. Tym razem na skarpie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Lada chwila zacznie się remont skarpy - powstaną cztery rury odprowadzające wodę z korony skarpy, odnowiona zostanie też promenada na Wzgórzu Tumskim. To jednak kosztuje i miasto potrzebowało zastrzyku rządowej gotówki - 3 mln zł. To mniej więcej połowa tego, ile potrzeba na remont.

Lada chwila zacznie się remont skarpy - powstaną cztery rury odprowadzające wodę z korony skarpy, odnowiona zostanie też promenada na Wzgórzu Tumskim. To jednak kosztuje i miasto potrzebowało zastrzyku rządowej gotówki - 3 mln zł. To mniej więcej połowa tego, ile potrzeba na remont.

Promesę na 3 mln zł wręczył prezydentowi Płocka wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Oznacza to, że jeśli miasto domknie w maju wszystkie szczegóły inwestycji ze stroną rządową, umowa zostanie podpisana z końcem czerwca. Wówczas żwawo ruszą prace na odcinku skarpy od Hotelu Starzyński do fary - na skarpie, i na "górze". na promenadzie. Planowo powinny zakończyć się do 15 grudnia bieżącego roku. Będzie za nie odpowiadał  Muniserwis.

Specjalnie na potrzeby inwestycji zabezpieczono w budżecie Płocka kwotę 2,9 mln zł, natomiast całość projektu pochłonie 6, 6 mln złotych.  To z kolei oznacza, że zmieniły się wstępne szacunki finansowe, ponieważ początkowo utrzymywano, że odwodnienie i umocnienie skarpy będzie wymagało aż 8 mln złotych.

Jak wyjaśniano podczas konferencji, priorytetem inwestycji jest zabezpieczenie skarpy przed ruchem osuwiskowym i zlikwidowanie niszy osuwiskowej znajdującej się pod tarasem widokowym hotelu Starzyński. W tym celu przewidziano umieszczenie w jej wnętrzu betonowych skrzyń wraz z 8 i 12-metrowymi palami. Zostaną wykonane murki oporowe i ściany. Odwodnienie wzgórza wspomogą dodatkowo cztery potężne rury. Następnie zaplanowano obsadzenie jej zieloną roślinnością.

Jak już pisaliśmy,  alejki spacerowe ozdobią m. in. charakterystyczne ławeczki z zadaszeniem w kształcie ram obrazu. Nareszcie pomyślano także o osobach niepełnosprawnych oraz matkach z dziecięcymi wózkami, wpisując w projekt pochylnię tuż obok istniejących schodów.

Co ciekawe, Płock otrzymał promesę z rezerwy osuwiskowej na mocy decyzji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a - jak przypomniał Jacek Kozłowski - jest to ewenement, ponieważ z tej rezerwy korzystały  dotychczas głównie województwa z południowego krańca Polski. Tymczasem w Płocku usytuowanym na Nizinie Mazowieckiej to już drugi tego typu projekt. Pierwszy dotyczył Grabówki w 2012 roku, kiedy intensywne opady deszczu z czerwca 2010 roku wzmogły osuwanie się skarpy wiślanej. Oprócz naszego miasta, środki popłyną także do Sochaczewa, ale już na mniejszą kwotę.

Fot. Portal Płock


Jak zmieni się pasaż na Wzgórzu? Czytaj: Zobacz, jak zmieni się promenada [WIZUALIZACJE]


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE