Nowoczesne Centrum Radioterapii w Płocku ma być gotowe zgodnie z planem. Wykonawca realizuje projekt według harmonogramu. Na Winiarach stoi już budynek, który został wyposażony w drzwi i niezbędne przyłącza.
Czytaj więcej: Sprawa zabójstwa dostawcy pizzy. To nie koniec procesu. Są odwołania od wyroku
- Płock zasługuje na takie Centrum Onkologii - mówił dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. - Chcemy by ludzie z Płocka, powiatu płockiego i tej części Mazowsza nie musieli szukać pomocy w Warszawie, Łodzi czy Bydgoszczy. Nie ukrywam, że starania o budowę Centrum Radioterapii przy naszej placówce rozpoczęto 10 lat temu. Próbowaliśmy różnych sposobów i porozumień. Nadszedł jednak moment, w którym marszałek przyszedł i stwierdził: "Stanisław, budujemy to ze środków samorządu województwa" - i tak się stało.
Choć budynek już niemalże jest gotowy, to do ukończenia inwestycji pozostała jeszcze daleka droga.
- Etap budowlany idzie zgodnie z planem, jednak już teraz myślimy o wyposażeniu budynku w sprzęt - powiedział Kwiatkowski. - To będzie z całą pewnością bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Mają być tam przecież specjalistyczne urządzenia, a te nie są tanie. No i pozostaje problem kadry medycznej, której pozyskanie będzie wyzwaniem, ale sądzę, że damy radę.
W piątek, 30 września, odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy, w którym uczestniczył Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. W rozmowie z nami przyznał, że to jedna z najważniejszych realizowanych obecnie inwestycji na Mazowszu.
- Jesteśmy teraz na etapie niemalże zamkniętego stanu surowego - ocenił Struzik. - Liczymy, że obiekt powstanie w ciągu najbliższego roku. Wierzę, że wkrótce będziemy leczyć tu pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową od jego rozpoznania do pełnego wyleczenia.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym nie ukrywają, że liczą też na owoce współpracy z Akademią Mazowiecką (obecnie Mazowiecka Uczelnia Publiczna), która wkrótce będzie kształcić młodzież także na kierunku lekarskim.
Koszt robót budowlanych i podstawowego wyposażenia niemedycznego to niemal 63,4 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z budżetu województwa. Łącznie na powstanie ośrodka samorząd Mazowsza przeznaczył 80 mln zł. Środki są przeznaczone nie tylko na budowę, ale też zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Umowa na budowę ośrodka w formule „zaprojektuj i wybuduj” podpisana została 29 października 2021 r., a plac budowy wykonawca przejął 12 listopada ub. roku. Ośrodek ma być gotowy za około rok.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.