Reklama

Kolejne wsparcie samorządu Mazowsza dla subregionu płockiego

Opublikowano:
Autor:

Kolejne wsparcie samorządu Mazowsza dla subregionu płockiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tym razem, dzięki pomocy samorządu Mazowsza do szpitali trafiły urządzenia do bezdotykowego mierzenia temperatury, mazowieckie szkoły zakupią niezbędny sprzęt i oprogramowanie do nauki zdalnej, a na terenie całego województwa pojawi się 31 nowych stacji meteorologicznych. Wsparcie trafi także do mazowieckich gmin na budowę i modernizację lokalnych targowisk.

Tym razem, dzięki pomocy samorządu Mazowsza do szpitali trafiły urządzenia do bezdotykowego mierzenia temperatury, mazowieckie szkoły zakupią niezbędny sprzęt i oprogramowanie do nauki zdalnej, a na terenie całego województwa pojawi się 31 nowych stacji meteorologicznych. Wsparcie trafi także do mazowieckich gmin na budowę i modernizację lokalnych targowisk.

– Pandemia wpłynęła na wszystkie dziedziny życia, w tym także na edukację. Cały czas docierają do nas sygnały o problemach w naszych mazowieckich szkołach wynikających z braku sprzętu i pomocy naukowych. Chcemy pomóc w zorganizowaniu efektywnej nauki zdalnej, dlatego przekazujemy środki na zakup sprzętu i oprogramowania. Niestety, w naszym kraju także zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne. Będziemy więc pomagać lokalnym samorządom w walce z suszą. Podjęliśmy również decyzję o przeznaczeniu środków w ramach PROW na budowę i modernizację lokalnych targowisk – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Urządzenie do bezdotykowego mierzenia temperatury dla płockiego szpitala

Bezdotykowe i dokładne – w 20 mazowieckich szpitalach zainstalowane zostaną urządzenia do bezdotykowego mierzenia temperatury. Pozwolą one szybko i precyzyjnie zbadać temperaturę wszystkim osobom wchodzącym do placówki. Dzięki wsparciu UE na ten cel przeznaczono aż 1,7 mln zł. Bezdotykowy system do mierzenia temperatury został zainstalowany w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

Przesiewowe badania temperatury, przy wykorzystaniu systemu, będą robione przed wejściem do placówek medycznych. Najważniejszą zaletą zakupionych systemów jest szybkie i bardzo dokładne mierzenie temperatury (+/- 0,3) wielu osobom równocześnie. Badanie jest bezpieczne i efektywne i co ważne – możliwe np. przez maseczki. System wyposażony jest w najnowszy model kamery termowizyjnej. Wbudowany algorytm AI pozwala na badanie osób znajdujących się w odległości do 3 m od kamery.

 

Zestaw pozwala sprostać wymaganiom, jakimi zostały obostrzone obiekty użyteczności publicznej i dokładnie mierzy temperaturę wielu osobom w jednym momencie. W tym celu osoba wchodząca na teren obiektu szpitala obowiązana jest przejść zgodnie z poziomo wytyczonymi oznaczeniami obrazującymi tor przejścia. Cały system charakteryzuje się dużą dokładnością, szybkością pomiaru oraz niewrażliwością na noszone maski, kominiarki, kaski oraz gorące przedmioty w otoczeniu – mówi Jolanta Górecka, Zastępca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa - Naczelna Pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Na Mazowszu powstaną mierniki suszy

W naszym kraju zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne. Borykamy się z małymi opadami bądź ich brakiem, co skutkuje suszą i przyczynia się do obniżenia plonów, spadku poziomu wód gruntowych, a nawet zaniku wody w istniejących zbiornikach. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza na terenie całego województwa pojawi się 31 nowych stacji meteorologicznych, które pomogą w ustaleniu skali suszy rolniczej. Na ten cel samorząd przeznaczył aż 1,5 mln zł.

Zakup i instalacja automatycznych stacji meteorologicznych w czasie suszy rolniczej stanowi pośrednią pomoc dla rolników. Z jednej strony zagęszczenie sieci monitoringu pomoże uzyskać bardziej wiarygodne dane o tzw. suszy rolniczej i umożliwi poszkodowanym rolnikom uzyskanie odszkodowań, z drugiej zaś uzyskane w ten sposób dane mogą posłużyć rolnikom do podjęcia decyzji o strukturze upraw w gospodarstwie – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Monitoringiem suszy rolniczej zajmuje się Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Obecnie na terenie Mazowsza posiada jedynie 6 stacji meteorologicznych zbierających dane dot. suszy. Niestety powoduje to, że punkty pomiarowe są bardzo oddalone od miejsc objętych suszą. Im większe oddalenie, tym mniejsza dokładność danych meteorologicznych, ponieważ dane dla terenu objętego suszą nie są mierzone, a wyliczane na podstawie danych uzyskanych w miejscach oddalonych nawet o 70 km. Takie rozmieszczenie sprawia, że te informacje nie odpowiadają faktycznej sytuacji meteorologicznej w obszarze, którego dotyczą.

Wsparcie na zakup sprzętu i oprogramowania dla 20 szkół w subregionie płockim

Epidemia koronawirusa sprawiła, że nauka w szkołach przeszła na system zdalny. Nie wszystkie szkoły w naszym województwie zdążyły się przygotować do takiego rodzaju prowadzenia zajęć. Zarząd województwa podjął więc decyzję o realizacji pozakonkursowego projektu „Mazowiecki projekt przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”. Na ten cel przeznaczonych zostało aż 35 mln zł, z czego 28 mln zł to środki z UE. Wsparcie trafi także do 20 szkół z subregionu płockiego.

Niebawem do mazowieckich szkół trafią tablety i laptopy, które mamy nadzieję, ułatwią pracę i naukę zarówno nauczycielom jak i uczniom – zauważa marszałek Adam Struzik.

Zakupione tablety i laptopy będą mogły być wykorzystywane zarówno przez nauczycieli do prowadzenia zajęć lekcyjnych w formie zdalnej, ale też uczniów. Sprzęt wyposażony będzie również w pakiet oprogramowania do wspomagania nauki danego przedmiotu, pozwalającego na wykorzystanie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej na zajęciach lekcyjnych prowadzonych w formie zdalnej.

W subregionie płockim dofinansowanie trafi do:

Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku;

Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie;

Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku;

Zespołu Szkół Technicznych w Płocku;

Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Białotarsku;

Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu;

Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Jeżewie;

Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie;

Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bielsku;

Szkoły Podstawowej im. Wincentego Gawareckiego w Małej Wsi;

Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brudzeniu Dużym;

Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku;

Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu im. Gen, Jose De San Martin;

Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze;

Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelicach;

Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Święcieńcu;

Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łukomiu;

Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie;

Szkoły Podstawowej im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. w Dobrzykowie;

Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym.

9,4 mln zł na targowiska i bazarki na Mazowszu

Nowoczesne, oświetlone, utwardzone, z parkingami i sanitariatami – tak wkrótce będą wyglądać kolejne targowiska na Mazowszu. W tym roku samorząd Mazowsza przeznaczył 9,4 mln zł na budowę i modernizację lokalnych bazarków i targowisk. Wsparcie trafi do 12 gmin z Mazowsza. W subregionie płockim pomoc na budowę i modernizację targowisk otrzymają gminy Drobin i Nowy Duninów.

Klienci cenią targowiska przede wszystkim za możliwość zakupu świeżej żywności. To właśnie tam najczęściej można spotkać zdrową, ekologiczną i nieprzetworzoną żywność od lokalnych producentów. Modernizacja targowisk i bazarków to także dobra wiadomość dla rolników, dla których handel stanowi ważne źródło dochodu. W obecnej sytuacji epidemiologicznej wspieranie lokalnych przedsiębiorców nabiera nowego znaczenia – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Do Gmin Drobin i Nowy Duninów trafi 1,1 mln zł. Dzięki wsparciu w gminie Nowy Duninów powstanie nowe targowisko gminne, a w Drobinie przebudowane zostanie już istniejące.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE