Reklama

Kolejna budowa w centrum Płocka. Powstanie nowy blok, odbudują także oficynę

Opublikowano:
Autor:

Kolejna budowa w centrum Płocka. Powstanie nowy blok, odbudują także oficynę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Planowano 39 lokali mieszkalnych, w tym 28 w budynku frontowym, natomiast pozostałe w oficynach. Realizację tych zamierzeń pokrzyżowała katastrofa budowlana, do której doszło 30 września 2016 r. Runęła wówczas część oficyny przylegającej do kamienicy od strony ul. Sienkiewicza 38. A teraz, trzy lata później, miejska spółka MZGM-TBS poinformowała o wyborze firmy, która nie tylko ma odbudować lewą oficynę. Powstanie także kamienica mieszkalno-usługowa o nowoczesnej architekturze przylegająca do ul. Kaczmarskiego.

Planowano 39 lokali mieszkalnych, w tym 28 w budynku frontowym, natomiast pozostałe w oficynach. Realizację tych zamierzeń pokrzyżowała katastrofa budowlana, do której doszło 30 września 2016 r. Runęła wówczas część oficyny przylegającej do kamienicy od strony ul. Sienkiewicza 38. A teraz, trzy lata później, miejska spółka MZGM-TBS poinformowała o wyborze firmy, która nie tylko ma odbudować lewą oficynę. Powstanie także kamienica mieszkalno-usługowa o nowoczesnej architekturze przylegająca do ul. Kaczmarskiego.

Część oficyny, która ocalała, rozebrano. Pojawiło się także pytanie czy warto ją odbudowywać. Powstałby wówczas większy plac zabaw.  Jednocześnie z tym pomysłem ścierał się drugi - odbudowa oficyny. Ostatecznie zdecydowano się na wyburzenie starych, szpetnych i niskich zabudowań od strony ul. Kaczmarskiego (czyli przy przechodniaku między ul. Sienkiewicza i Królewiecką), zbudowanie nowego bloku mieszkalno-usługowego oraz na odbudowę lewej oficyny.

Zmiany na ul. Sienkiewicza

Przypomnijmy zarazem, że w kwietniu 2019 r. rozdano klucze nowym lokatorom kamienicy przy ul. Sienkiewicza 38 (inwestycja MZGM-TBS), we wrześniu zabrzęczały klucze do mieszkań w budynku przy ul. Sienkiewicza 40 (inwestycja MTBS).

Przy ul. Kaczmarskiego powstaje budynek, w którym będzie ponad 20 „Mieszkań na start” i siedem lokali użytkowych o powierzchni od 25 do ponad 30 metrów kwadratowych. – Budynek planujemy oddać do eksploatacji w czerwcu 2020 r. – mówił nam niedawno prezes MTBS Mirosław Kłobukowski. – To jest niezwykle trudny teren inwestycyjny, bardzo mało miejsca, bardzo duże wymogi konserwatorskie.

Co dalej? Budynek przy ul. Sienkiewicza 44. Trwają prace projektowe. W tym przypadku prezes ma nadzieję, że prace ruszą w 2020 r. – Idziemy dalej ul. Sienkiewicza. Następny budynek do realizacji to Sienkiewicza 46 i perła w koronie, obiekt w mojej ocenie najpiękniejszy, czyli budynek przy ul. Sienkiewicza 48. Liczę, że budynek zostanie przekazany do realizacji w ciągu najbliższych trzech lat. Wierzę, że się uda jeszcze w tej kadencji zrewitalizować praktycznie całą prawą stronę ul. Sienkiewicza. Przyświeca nam pewna idea, aby ta nasza starówka zaczęła tętnić nowym życiem, by docelowo stałą się fajną dzielnicą przede wszystkim dla aktywnych zawodowo młodych ludzi. A to oznacza, że również kolejne mieszkania będą przeznaczone w ramach programu „Mieszkania na start”, ale podkreślam, za każdym razem to już decyzja prezydenta Płocka.

[ZT]22112[/ZT]

[ZT]23413[/ZT]

Plany MZGM-TBS

Obecnie mamy od strony ul. Sienkiewicza budynek składający się z części frontowej oraz jednej oficyny bocznej, po południowo-wschodniej stronie znajduje się sąsiednia zabudowa usługowa, w tym Płocka Galeria Sztuki, natomiast od strony północnej do terenu przylega ulica Kaczmarskiego.

Odbudową lewej oficyny mieszkalnej budynku przy ul. Sienkiewicza 38, która będzie po stronie zachodniej terenu inwestycji, oraz budową czterokondygnacyjnego budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Sienkiewicza 38 przylegającego do ul. Kaczmarskiego wraz z zagospodarowaniem terenu zajmie się firma Repro Sp. z o. o. z Płocka, która jako jedyna przysłała ofertę w ramach ogłoszonego przetargu. MZGM-TBS przeznaczył na realizację 8 mln 675 tys. zł brutto, z kolei firma była gotowa podjąć się zamówienia za blisko 8 mln 946 tys. zł brutto. Firma udzieliła trzyletniej gwarancji i za brak wydłużenia okresu gwarancyjnego nie otrzymała dodatkowych punktów, natomiast najwyższe noty uzyskała w pozostałych w dwóch kryteriach: cena (60 pkt) i doświadczenie zawodowe kierownika budowy (20 pkt). Spółka MZGM ma zapewnione finansowanie m.in. z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W oficynie będzie 12 mieszkań, natomiast w niepodpiwniczonym bloku od ul. Kaczmarskiego - na dwóch piętrach i poddaszu - 23 (I piętro - dwie kawalerki, 3 mieszkania dwupokojowe, 2 mieszkania trzypokojowe, II piętro - dwie kawalerki, 3 mieszkania dwupokojowe, 2 mieszkania trzypokojowe, III piętro - 3 kawalerki, 3 mieszkania dwupokojowe, jedno mieszkanie trzypokojowe), na parterze znajdą się 2 dwupokojowe mieszkania, pomieszczenia techniczne i jeden lokal usługowy. 

Budynek mieszkalno-usługowy ma prostą bryłę. Rzut budynku oparto na planie prostokąta. Przekrycie stanowi dach wielospadowy. Główne wejścia znajdują się od strony południowo-zachodniej. Przy głównych wejściach ukształtowanie powierzchni umożliwi poruszanie się osób niepełnosprawnych. Na klatce schodowej przewidziano posadzkę ceramiczną wykonana z gresu o fakturze antypoślizgowej. Co istotne, zrezygnowano z miejsc parkingowych.

Fot. Wizualizacja budynku mieszkalno-usługowego / dokumentacja przetargowa MZGM-TBS

Rozpoczęcie prac nastąpi tuż po podpisaniu umowy. Realizacja potrwa 2 lata.

Drugi etap obejmie zagospodarowanie dziedzińca. Powstanie zielony zakątek z małym placem zabaw wyposażonym w dwa typy zabawek: bujaki sprężynowe (2 urządzenia) i huśtawkę sprężynową (1 urządzenie). Dodatkowo przestrzeń organizują gazony z betonu architektonicznego, które poza tym, że są wypełnione różnego typu trawami i krzewami, stanowią jednocześnie podbudowę, umocowanie dla sześciu ławek. Dodatkowo na podwórku zlokalizowano niewielką pergolę o stalowo-drewnianej konstrukcji. Do tego kosz na śmieci, 15 niskich lamp ogrodowych, ponadto przy dojściach pieszych zaprojektowano oświetlenie wejść do budynków w postaci 2 kinkietów (nad wejściem do budynków oficyny) oraz oświetlenie w prześwicie bramowym. Nawierzchnia powinna zostać wyłożona kostką. Wzdłuż wschodniej granicy inwestycji zdecydowano się na murowane ogrodzenie o wysokość 165 cm z bloczków betonowych ogrodzeniowych w kolorze piaskowym, z kolei ogrodzenie  w części północnej działki będzie ażurowe.

Parametry techniczne budynku mieszkalno-usługowego:

Kubatura 5034,69 m3

Powierzchnia zabudowy 388,47 m2

Powierzchnia użytkowa łączna, w tym: 1174,34 m2

- powierzchnia mieszkalna 878,68 m2

- powierzchnia usługowa 132,33 m2

- powierzchnia komunikacji 144,05 m2

- powierzchnia techniczna i pomocnicza 18,28 m2

Budynek niepodpiwniczony.

Parametry techniczne budynku lewej oficyny:

Kubatura 2720,96 m3

Powierzchnia zabudowy 201,63 m2

Powierzchnia użytkowa łączna, w tym: 599,76 m2

powierzchnia mieszkalna 506,94 m2

powierzchnia komunikacji 80,68 m2

powierzchnia techniczna i pomocnicza 12,14 m2

Budynek czterokondygnacyjny, niepodpiwniczony.

Wszystkie kondygnacje nadziemne mają charakter wyłącznie mieszkalny. Niezbędne pomieszczenia techniczne usytuowane są na parterze budynku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE