Reklama

Kobiety na płockim rynku pracy. Prawie 3 tys. pań nie pracuje

Opublikowano:
Autor:

Kobiety na płockim rynku pracy. Prawie 3 tys. pań nie pracuje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod koniec marca 2018 roku w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku zarejestrowane były prawie 3 tys. bezrobotne kobiety. Brak atrakcyjnych ofert pracy i konieczność opieki nad dzieckiem to jedne z podawanych powodów. Wśród bezrobotnych pań nie brakuje absolwentek uczelni wyższych.

Pod koniec marca 2018 roku w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku zarejestrowane były prawie 3 tys. bezrobotne kobiety. Brak atrakcyjnych ofert pracy i konieczność opieki nad dzieckiem to jedne z podawanych powodów. Wśród bezrobotnych pań nie brakuje absolwentek uczelni wyższych.  

Pod koniec lutego 2018 roku w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku zarejestrowanych było 2 886 bezrobotnych kobiet. To mniej niż w analogicznym okresie w 2017 roku, kiedy bez pracy było 3 255 kobiet. Natomiast w lutym 2016 roku w urzędzie zarejestrowanych było 3 838 pań. 

Najwięcej zarejestrowanych kobiet jest w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pod koniec marca 667 kobiet do 30. roku życia poszukiwało pracy. Kobiet powyżej 50. roku życia było 617. Jeśli chodzi o wykształcenie, największą grupę pod koniec IV kwartału 2017 roku stanowiły kobiety z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym - 794 osoby. Mniej było bezrobotnych kobiet z wykształceniem gimnazjalnym i niższym - 609 kobiet. W grupie bezrobotnych pań znalazły się natomiast 522 absolwentki uczelni wyższych.

Wśród bezrobotnych kobiet, pod koniec marca 2018 roku było ponad 1 600 długotrwale bezrobotnych. Jeśli chodzi o przyczyny pozostawania bez pracy, kobiety najczęściej podają: brak ofert pracy, zbyt niskie wykształcenie, brak doświadczenia zawodowego, konieczność opieki nad dzieckiem, wiek oraz nieodpowiednie warunki pracy i płacy.

Rejestracja w Urzędzie Pracy umożliwia m.in. skorzystanie z ubezpieczenia oraz uczestniczenie w programach stażowych. Z informacji przekazanych nam przez Miejski Urząd Pracy w Płocku wynika jednak, że kobiety w mniejszym stopniu niż mężczyźni podejmują proponowane im stanowiska, co tłumaczą przede wszystkim koniecznością opieki nad dziećmi. Zainteresowanie przedstawianymi propozycjami uzależnione jest również od proponowanych godzin pracy. Sytuacja dotyczy szczególnie kobiet do 30. roku życia. 

Pod koniec marca tego roku opiekę nad co najmniej jednym dzieckiem do 6 roku życia deklarowało 713 kobiet zarejestrowanych w urzędzie pracy. Na pytanie, czy pracownicy MUP w Płocku zaobserwowali związek między realizacją programu 500 +, a zmniejszeniem się aktywności zawodowej kobiet w Płocku, otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

- Doradcy klienta indywidualnego, którzy bezpośrednio pozyskują dane dotyczące sytuacji swoich podopiecznych, zaobserwowali spadek zainteresowania propozycjami pracy oraz innymi formami pomocy. Osoby bezrobotne nie wykazują w sposób jednoznaczny, że brak gotowości do podjęcia wsparcia ze strony urzędu wynika z otrzymywania pomocy w postaci środków z programu 500+, jednakże często wskazują na fakt, że podjęcie pracy nie jest konieczne do utrzymania rodziny. Natomiast podjęcie aktywności zawodowej wiązałoby się z utratą lub zmniejszeniem świadczenia 500+.

Uzyskaliśmy również informację, iż w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku trwają prace nad przygotowaniem formularza ankiety badającej sytuację bezrobotnych kobiet na lokalnym rynku pracy. Samo badanie zostanie przeprowadzone jeszcze w tym roku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE