Znamy nazwiska 18 z 20 kandydatów Koalicji Obywatelskiej, którzy 13 października będą ubiegać się o mandat posła z okręgu płocko-ciechanowskiego. Pozostałe dwa nazwiska mają być niespodzianką. O mandat senatora z Markiem Martynowskim powalczy Waldemar Pawlak.
Wśród 18 przedstawionych nazwisk jest kilkoro płocczan. Listę, podobnie jak 4 lata temu, co prawda otwiera Marcin Kierwiński z Warszawy, ale już na drugim miejscu jest Elżbieta Gapińska. Na trzecim miejscu znaleźć będzie można Beatę Rusinowską z powiatu żyrardowskiego, na czwartym Adama Krzemińskiego z Ciechanowa, a na piątym Agnieszkę Korajczyk-Szyperską z Gostynina. Z ósmej pozycji powalczy Arkadiusz Gmurczyk, szef płockich struktur partii Zieloni, a na dwunastej znalazła się Katarzyna Kwarcińska-Kulis, szefowa płockiej Nowoczesnej. Ostatnim z płocczan jest Wiktor Oniszk, którego nazwisko znajdzie się na piętnastym miejscu.
- Bardzo mocna drużyna z całego okręgu wyborczego, reprezentująca wszystkie powiaty i środowiska. Lista jest komplementarna i ma walczyć o jak najlepszy wynik w okręgu, a także o to, żeby Koalicja Obywatelska zmieniła to, co dzieje się w Polsce. Nie sposób nie mówić o tym, co dzieje się w Ministerstwie Sprawiedliwości. Idziemy do wyborów, aby przywrócić elementarną normalność - mówił Kierwiński.
Jak zapewniał, to nie będzie kampania wielkich konwencji i spędów partyjnych. Kandydaci Koalicji mają być w każdej miejscowości i rozmawiać z ludźmi. Program ma być oparty o tzw. "szóstkę Schetyny", czyli m.in. obligatoryjne referenda (po przekroczeniu miliona podpisów), głosowanie przez internet, premia za aktywność zawodową dla osób zarabiających mniej niż 4,5 tys. brutto, skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów, rozszerzenie programu in-vitro, poprawa jakości oświaty czy stanu powietrza.
- Na liście są rozpoznawalni samorządowcy, społecznicy. Lista była tworzona na zasadzie analizy potrzeb wyborców, a nie politycznych układanek na Nowogrodzkiej. To lista, która ma realnie odpowiedzieć każdemu mieszkańcowi regionu - zapewniał Kierwiński.
Prezydent Andrzej Nowakowski podkreślał, że z jego punktu widzenia silna reprezentacja Płocka na liście jest bardzo istotna.
- Nie wyobrażam sobie, żebym miał stanąć jako prezydent miasta i przedstawiać listę, na której jest jedna osoba z Płocka i to w połowie drugiej dziesiątki - mówił prezydent Andrzej Nowakowski nawiązując jednoznacznie do 14. pozycji Wioletty Kulpy na liście Prawa i Sprawiedliwości. - Koalicja Obywatelska pamięta o Płocku. Płocka drużyna jest silna i dziękuję wszystkim, którzy podjęli to wyzwanie.
Posłanka Elżbieta Gapińska mówiła o negatywnych skutkach reformy edukacji czy reformy służby zdrowia.
- Tzw. sieć szpitali próbowała wykończyć szpital św. Trójcy, jedną z najlepszych ortopedii na Mazowszu, bo nie było pieniędzy. Walczyliśmy o to i to się zmieniło.
Partie opozycyjne zawarły tzw. senacki pakt o nieagresji, a to oznacza wystawianie jednego kandydata, który powalczy z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, w przypadku Płocka z Markiem Martynowskim. Przypomnijmy, że senatorowi wybierani są okręgach jednomandatowych - tu zwycięzca jest tylko jeden.
- Naszą ideą jest niedoprowadzenie do bratobójczych pojedynków. W okręgu płockim wystawiony będzie pan Waldemar Pawlak, w okręgu ciechanowskim zgłoszony będzie pan Andrzej Kamasa - potwierdził lider listy.
Lista kandydatów Koalicji Obywatelskiej:
1. Marcin Kierwiński
2. Elżbieta Gapińska
3. Beata Rusinowska
4. Adam Krzemiński
5. Agnieszka Korajczyk-Szyperska
6. Dariusz Zielski
7. Marcin Baczewski
8. Małgorzata Rzeplińska
9. Arkadiusz Gmurczyk
10. Rafał Ciesielski
11. Kinga Legięć-Doroba
12. Katarzyna Kwarcińska-Kulis
13. Rafał Woźnowski
14. Urszula Pawlak
15. Wiktor Oniszk
16. Paulina Adamiak
17. Marcin Piotrowski
18. Stanisław Pietraszek