Reklama

Klasyka w Muzeum Żydów? A jakże

Opublikowano:
Autor:

Klasyka w Muzeum Żydów? A jakże - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Państwowa Szkoła Muzyczna, Muzeum Diecezjalne i Muzeum Mazowieckie – to miejsca, które kojarzyły się dotychczas z muzyką klasyczną. Od wtorku do tej listy dodać można jeszcze Muzeum Żydów Mazowieckich.

Państwowa Szkoła Muzyczna, Muzeum Diecezjalne i Muzeum Mazowieckie – to miejsca, które kojarzyły się dotychczas z muzyką klasyczną. Od wtorku do tej listy dodać można jeszcze Muzeum Żydów Mazowieckich.

W koncercie, którym zainaugurowany został cykl „Szalom na Kwiatka” wystąpił Kwartet.pl, w składzie Paweł Majewski (I skrzypce), Ewelina Karna (II skrzypce), Tomasz Zychla (altówka) oraz Zofia Zychla (wiolonczela). Towarzyszyła im klarnecistka Zuzanną Niedzielak. Wszyscy muzycy na co dzień związani są z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

„Szalom na Kwiatka” pomyślany został jako cykl propagujący muzykę klasyczną, ale nie bez pierwiastka żydowskiego. Znajdą się w nim utwory muzyków o żydowskich korzeniach, tych muzyków lub kompozytorów, dla których inspiracją była muzyka żydowska.

Zuzanna Niedzielak nieprzypadkowo zaproszona została przez Kwartet.pl do wspólnego grania podczas koncertu w MŻM. Wiele utworów z kręgu muzyki żydowskiej pisanych jest bowiem dla kwartetu smyczkowego i klarnetu. Zdarza się jednak również odwrotna sytuacja. Bela Kovacs napisał „Shalom Aleichem Rov Feidman” na klarnet i kwartet smyczkowy. Zuzanna Niedzielak wykonała solową partię klarnetu z taką maestrią, że słuchaczom dosłownie zaparło dech w piersiach. Kiedy wybrzmiały ostatnie dźwięki, zerwała się burza oklasków.

Cały koncert zakończył się owacją na stojąco, która była wyrazem uznania za doskonałe wykonanie wszystkich utworów. Kwartet.pl grał między innymi utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdiego, Patricka Loiseleura oraz Aleksandra Kreina.

Najgoręcej przyjęta została jednak suita z kultowego musicalu Jerry’ego Bocka Skrzypek na dachu”, zinstrumentalizowana na kwartet smyczkowy z towarzyszeniem klarnetu przez Zuzannę Niedzielak. Na bis muzycy zagrali więc jeszcze raz „Gdybym był bogaty”.

Fot. CG

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE