Reklama

Kim jest pan z nowego pomnika [FOTO]?

Opublikowano:
Autor:

Kim jest pan z nowego pomnika [FOTO]? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj w centrum miasta na marmurowym cokole stanęło bardzo nietuzinkowe popiersie wąsatego mężczyzny. Kim jest pan z nowego pomnika?

Wczoraj w centrum miasta na marmurowym cokole stanęło bardzo nietuzinkowe popiersie wąsatego mężczyzny. Kim jest pan z nowego pomnika?

Oryginalne popiersie odsłonięto wczoraj, w niedzielę, przy Szkole Podstawowej nr 1, która od 1968 r. nosiła imię Vuka Karadzica (w 2005 r. zmieniono je na Braci Jeziorowskich). Tuż przy szkole znajduje się też pasaż Vuka Karadzica, a teraz słynny serbski myśliciel doczekał się nietypowego pomnika.

Vuk Karadzic urodził się 7 listopada 1784 roku. Uważany jest za twórcę współczesnego języka serbskiego. Zreformował nie tylko ortografię, ale i pismo. To dzięki niemu w języku serbskim zaczęła obowiązywać zasada „Pisz tak jak mówisz, czytaj tak, jak jest napisane”. Zasady pisowni, które ustalił, obowiązują do tej pory.

W 1818 roku został wydany po raz pierwszy stworzony przez Vuka Karadzicia słownik języka serbskiego (na drugie jego wydanie trzeba było czekać aż do 1852 roku). Co ciekawe, autor wzorował się na słowniku języka polskiego, którego autorem był Samuel Linde.

W 1847 Vuk Karadzic przetłumaczył na język serbski Nowy Testament. Ma niezaprzeczalny wkład w rozwój serbskiej antropologii i etnografii. Jego podobizna została uwieczniona na dziesięciodinarowym banknocie.


Na pomysł nadania imienia Vuka Karadzicia jednej z płockich szkół wpadli 8 czerwca 1968 r. Franciszek Dorobek i Bronislav Ćirlić Po zaakceptowaniu idei przez władze wielki Serb został patronem SP 1. W trakcie uroczystości nadania imienia ówczesny sekretarz ambasady jugosłowiańskiej w Polsce Radomir Vucetić przekazał uczniom sztandar szkoły, ufundowany przez mieszkańców Płocka, odsłonił popiersie patrona i pamiątkową tablicę.

12 maja popiersie trafiło na cokół, który ustawiony został na pasażu Vuka Karadzicia przy SP 1.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Płocka, wiceprezydent Loznicy Jezdimir Vucetic oraz pierwszy radca ambasady Serbii w Polsce Mihailo Petkowski.

Przemówienia gości z zagranicy tłumaczyła żona Branko Cirlica, Elżbieta Cirlic która w latach osiemdziesiątych jako jedyna w Polsce uczyła w SP Nr.1 w Płocku języka serbsko-chorwackiego i wiedzy o Jugosławii. Uroczystość zakończył krótki występ Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka.

Fot. Krzysztof Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE