Reklama

Kilka sekundników działa inaczej niż inne

Opublikowano:
Autor:

Kilka sekundników działa inaczej niż inne - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To obserwacja dwóch bystrych 10-latek. Bliźniaczki Alicja i Kalina zauważyły, że sekundniki na trzech płockich skrzyżowaniach nieco inaczej odliczają czas pozostały do zmiany świateł. Okazuje się, że faktycznie tak jest i to nie bez przyczyny.

To obserwacja dwóch bystrych 10-latek. Bliźniaczki Alicja i Kalina zauważyły, że sekundniki na trzech płockich skrzyżowaniach nieco inaczej odliczają czas pozostały do zmiany świateł. Okazuje się, że faktycznie tak jest i to nie bez przyczyny.

O odkryciu powiadomił nas tata dziewczynek. Bliźniaczki jeżdżąc z tatą po Płocku zauważyły, że tylko na trzech skrzyżowaniach sekundniki odliczają do 1 sekundy - na wszystkich pozostałych światła zmieniają się po 2. sekundzie! Obserwacje Alicji i Kaliny wykazały, że sekundniki inaczej odmierzają czas na trzech skrzyżowaniach przed Podolszycami - na rondzie Wojska Polskiego, przy Auchan i przy Panoramie.

Okazuje się, że spostrzegawcze płocczanki mają rację - zdaniem Ratusza pomyliły się tylko co do jednego skrzyżowania. -  Sygnał zmienia się po wyświetleniu na sekundnikach 1 sekundy na trzech skrzyżowaniach: przy zakładzie energetycznym, na rondzie Wojska Polskiego oraz przy Mazovii, przy Wiśle, salonie Autoforum jest jak na innych skrzyżowaniach - mówi  Hubert Woźniak z biura prasowego Ratusza.

Potem będą działać jeszcze inaczej...

Takie działanie to nie przypadek - owe sekundniki są podłączone  do opisywanego przez nas Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem, który już pracuje, śledzi ruch i zbiera dane na jego temat, i układa je w różne programy. Ratusz zapewnia, że takie anomalie nie obniżają poziomu bezpieczeństwa.

 -  Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach przestawimy go na aktywną pracę i automatyczne, samodzielne sterowanie ruchem w sposób zsynchronizowany na tych trzech skrzyżowaniach - zapowiada Huber Woźniak. - Wówczas sekundniki zmienią tryb pracy na bardzo charakterystyczny. Po zmianie sygnału będą gasły na dłuższy czas, wyświetlając tylko dwie poziome kreski. W momencie, w którym system podejmie decyzje o uruchomieniu przejazdu w wybranym kierunku - sekundnik włączy się, odliczając wskazany czas do zmiany światła.  Uruchomienie systemu będzie dużą zmianą, kierowcy ją szybko odczują, gdyż z jednej strony będziemy jeździć wolniej, bo z mniejszą prędkością, a z drugiej strony - szybciej, bo sprawniej i płynniej, bez zbędnego oczekiwania na zmianę światła.

Czytaj też:

Fot. Karolina Burzyńska/Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE