Reklama

Kiedy będzie gotowa Galeria Miodowa? W tle zarzuty radnej o niegospodarność finansową

Opublikowano:
Autor:

Kiedy będzie gotowa Galeria Miodowa? W tle zarzuty radnej o niegospodarność finansową - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Sprawa nosi znamiona wykorzystywania środków publicznych niekoniecznie właściwie i racjonalnie - uważa radna miejska, Wioletta Kulpa. Chodzi o przetarg na remont tzw. dołka przy ul. Miodowej. Z kolei prezes MZGM-TBS, Arkadiusz Kochanowicz mówi, że czas leci na korzyść spółki i po zakończeniu realizacji Galerii Miodowa wszystko zostanie rozliczone. Mówiąc wprost, wykonawca zapłaci karę. Ale jak dużą, to już zależy od tego, jak długie to opóźnienie będzie.

- Sprawa nosi znamiona wykorzystywania środków publicznych niekoniecznie właściwie i racjonalnie - uważa radna miejska, Wioletta Kulpa. Chodzi o przetarg na remont tzw. dołka przy ul. Miodowej. Z kolei prezes MZGM-TBS, Arkadiusz Kochanowicz mówi, że czas leci na korzyść spółki i po zakończeniu realizacji Galerii Miodowa wszystko zostanie rozliczone. Mówiąc wprost, wykonawca zapłaci karę. Ale jak dużą, to już zależy od tego, jak długie to opóźnienie będzie.

Wioletta Kulpa mówiła w czwartek podczas sesji: - Przetarg na realizację Galerii Miodowa wygrała droższa firma o ok. 500 tys. zł z krótszą gwarancją. MZGM powinien zakończyć realizację 15 listopada, tak jak to określił w ogłoszeniu przetargowym. Termin zakończenia robót ustalono na 31 października. MZGM przeznaczył na ten przetarg kwotę 3 mln 243 tys. 510 zł. Firma Am-For Arkadiusz Fortuna z siedzibą we Włocławku zaoferowała w tym przetargu kwotę 3 mln 185 tys. 700 zł. i minimum 75 miesięcy gwarancji, czyli na 6 lat i 2,5 miesiąca. Druga oferta - Eurodom Jarosław Dąbkowski - opiewała na 3 mln 677 tys. 700 zł i była z gwarancją na 5 lat. Eurodom zaproponował skrócenie terminu oddania tej inwestycji o cztery tygodnie i wygrał. Czyli za 28 dni szybszego wykonania, oddania tej inwestycji MZGM-TBS, a jak rozumiem jest to robione w porozumieniu z miastem, zapłacił pół miliona złotych. Cztery tygodnie przed terminem to 3 października, a dzisiaj mamy 25 i wciąż nie oddano tej inwestycji. O tym, że nie uda się oddać jej w terminie, wiedza była już w czerwcu, kiedy odpowiadano na interpelacje radnego Michała Sosnowskiego. Wówczas podano, że przewiduje się zakończenie prac remontowych do 18 października. Czyli już z dwutygodniowym opóźnieniem od pierwotnego terminu. A dziś, powtórzę, jest 25. Spółka MZGM-TBS zapewniała, że wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem, co jest dość dziwne, bo skoro są opóźnienia, to znaczy, że tak nie jest.

Radna chciała poznać stawkę dzienną kar za opóźnienia w oddaniu inwestycji. - Nie ma to znaczenia, że to jest spółka, bo to są pieniądze publiczne. Nigdy w życiu odsetki, które państwo naliczycie, nie sięgną kwoty pół miliona złotych. Mam tu na myśli kary z tytułu niedotrzymania umowy. Można przypuszczać, że jest tu duża niegospodarność ze strony spółki MZGM-TBS.

Do sprawy jeszcze podczas sesji ustosunkował się prezydent Andrzej Nowakowski: - Tak, jak w przypadku każdej opóźnionej inwestycji, będą naliczone kary. Jeśli oczywiście nie ma żadnego uzasadnienia tego opóźnienia.

Skontaktowaliśmy się z prezesem MZGM-TBS, Arkadiuszem Kochanowiczem, który ponownie wskazuje na termin 18 października. Do tego czasu prace miały się zakończyć. Przyznaje, opóźnienie jest, ale... - Wykonawca zapewnia, że wszystko zakończy się w ciągu 6 tygodni, czyli do końca listopada. W umowie były zapisane kary. Kiedy faktycznie dojdzie do zakończenia prac, wszystko zostanie skrupulatnie rozliczone.

Dlaczego w przetargu zastosowano takie kryterium, jak skrócenie terminu prac remontowych? Kochanowicz tłumaczy, że nie mogli zastosować wyłącznie jednego kryterium, jakim jest cena, stąd kolejne dwa; gwarancja i termin ewentualnego wcześniejszego wykonania. Zapewnia, że spółce zależy na jak najszybszym wykonaniu Galerii Miodowa. - To są prace prowadzone na żywym organizmie, niektóre punkty działają. A każdy miesiąc opóźnienia to strata zarobku spółki, jak i dla samych najemców.

Skąd zatem wspomniane opóźnienie? Wskazuje na konieczność wykonania dodatkowych prac ziemnych, niejasność map. - Rozmawiamy z firmą wykonawczą. Trudności bywają na każdej budowie. Każdy dzień zwłoki zostanie wyliczony - przy czym twierdzi, że różnica między ofertami wynosząca pół miliona złotych to w istocie 400 tys. zł netto (po odzyskaniu VAT). Czy jednak uda się z kar odzyskać nawet i taką kwotę? - Czekamy - podkreśla. - Teraz czas leci na naszą korzyść.

A co ze stawkami dla najemców? Tu faktycznie mogą być zmiany. - Stawki będą zróżnicowane, wyższe dla najemców tych lokali od strony ul. Miodowej, niższe dla tych usytuowanych z tyłu. Trudno powiedzieć o ile te stawki wzrosną. Po zakończeniu prac kwoty zostaną ustalone indywidualnie z każdym najemcą. Mamy 24 lokale, pozostaną pomieszczenia dla rady osiedlowej i dla punktu obsługi klienta Urzędu Miasta Płocka. Praktycznie mamy w 100 proc. wszystko zajęte - zaznacza Kochanowicz. - Ci, którzy skorzystają z dolnej części, są już zdecydowani. W przypadku dwóch czy trzech lokali na górze jeszcze czekamy. Najpierw prawo do zagospodarowania lokalu przysługuje tym, którzy byli na "dołku" wcześniej. Nawet gdyby się ostatecznie nie zdecydowali, to mamy dodatkowych chętnych. Może będzie to lodziarnia, może wróci sklep wędkarski? Lokal po "Magnolii" z tarasem już wynajęliśmy pod działalność gastronomiczną. W pozostałych lokalach będzie prowadzona m.in. działalność spożywcza, usługowa, fryzjerska, kolektura, zakłady bukmacherskie, pozostanie sklep monopolowy i kwiaciarnia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE