Reklama

Kibice zapalą znicze u Antolka. Potem marsz

Opublikowano:
Autor:

Kibice zapalą znicze u Antolka. Potem marsz - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadchodzące dni upłyną pod znakiem świętowania kolejnych świąt i rocznic: Dnia Wojska Polskiego, Cudu nad Wisłą, 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i 94. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami. Jak co roku do obchodów przygotowują się również płoccy kibice i zapraszają do przyłączenia się do nich.

Nadchodzące dni upłyną pod znakiem świętowania kolejnych świąt i rocznic: Dnia Wojska Polskiego, Cudu nad Wisłą, 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i 94. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami. Jak co roku do obchodów przygotowują się również płoccy kibice i zapraszają do przyłączenia się do nich.

Szykują się dni pełne składania kwiatów i wspominania ważnych w historii nie tylko Polski,  ale i całej Europy dat. W tym roku przypada m.in. okrągła, setna rocznica wybuchu I wojny światowej, w ciągu najbliższych dni będziemy świętować kilka innych istotnych rocznic.

Jutro, w piątek 15 sierpnia, potrójne święto: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej, Dnia Wojska Polskiego i 94. rocznicy Cudu nad Wisłą, jednej z najważniejszych bitew minionego stulecia, która zatrzymała bolszewicką inwazję w głąb Europy. Jak co roku z tej okazji płocczanie na czele z władzami miasta i powiatu spotkają się na mszy w katedrze, nie zabraknie również złożenia kwiatów przy Płycie Nieznanego Żołnierza, a także przy pomniku legionistów - Władysława Broniewskiego i Józefa Piłsudskiego.

Kolejne dni to następne uroczystości. Na obchody rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami z 1920 r. zapraszają w niedzielę płoccy kibice. Jak zapowiada Łukasz Chrobot ze Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Wisła Płock, kibice organizują w niedzielę  wyjazd autokarowy do Lubina na mecz z tamtejszym Zagłębiem (można się jeszcze zgłaszać, wyjazd kosztuje 70 zł). Prawdopodobnie na mecz wybierze się ponad 100-osobowa grupa.

Po powrocie z Lubina wszyscy spotykają się o 21.30, tym razem na cmentarzu przy Kobylińskiego. Tam zostaną złożone kwiaty na grobie harcerza Antolka Gradowskiego, który zginął podczas bohaterskiej obrony miasta przed bolszewickim najazdem.

Potem zaplanowano marsz ulicami miasta aż na stary most. Wszyscy będą ubrani w specjalne koszulki (można je kupić w sklepiku klubowym w galerii Mazovia, a w dniu obchodów u Marka SSKWP  519-607-932 ). Kibice Wisły i ci wszyscy, którzy mają ochotę wziąć udział w innych niż zwykle obchodach rocznicy, dotrą na stary most ulicami:  Kobylińskiego, Łukasiewicza, Nowowiejskiego, Bielska, Grodzka, Tumska, Chojnackiego, Mostową. Na trasie przemarszu zaplanowano jeszcze złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Płocka. Pochód zakończy się odśpiewaniem hymnu na moście im. Legionów Marszałka Piłsudskiego.

Nie tylko kibice będą świętować rocznicę obrony Płocka - w niedzielę 17 sierpnia o godz. 20.00 przy Targowej zaplanowano capstrzyk przy Kopcu harcerzy, a w poniedziałek obchody rocznicy będą trwały od rana. Zaczną się od złożenia przez harcerzy kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej  1920 roku, a po południu jak co roku wszyscy spotkają się na cmentarzu garnizonowym na apelu poległych. Wieczorem w amfiteatrze odbędzie się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Bezpłatne bilety na koncert są do odbioru w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki przy ul. Tumskiej 9 (wejście od Sienkiewicza).

Szczegóły dotyczące obchodów w naszym Kalendarzu Wydarzeń

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

Więcej zdjęć w naszej galerii:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE