Reklama

Katedra w rusztowaniach. Rusza remont

Opublikowano:
Autor:

Katedra w rusztowaniach. Rusza remont - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rusza zapowiadany od dawna remont katedralnej wieży. Pracy będzie sporo, pojawiły się także specjalnie podwieszane rusztowania. – Nie mogą opierać się na dachu, aby go nie przebiły – mówi nam proboszcz katedry i tłumaczy, dlaczego wszystko odbywa się z opóźnieniem.

Rusza zapowiadany od dawna remont katedralnej wieży. Pracy będzie sporo, pojawiły się także specjalnie podwieszane rusztowania. – Nie mogą opierać się na dachu, aby go nie przebiły – mówi nam proboszcz katedry i tłumaczy, dlaczego wszystko odbywa się z opóźnieniem.

Choć właściwie cała świątynia pilnie potrzebuje remontu, w pierwszej kolejności zdecydowano się wyremontować najmocniej nadgryzione zębem czasu elementy najważniejszego płockiego zabytku. Na razie padło na wieżę północną, na remont której ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przyznało dofinansowanie. Dokładnie pod jej kopułą znajduje się kaplica królewska ze szczątkami polskich władców.

Przypomnijmy, że trzeba m. in. rozebrać stare pokrycie dachu, oczyścić więźbę dachową i zaimpregnować konstrukcję, a następnie położyć nowy dach. Również ściany zostaną oczyszczone ręcznie szczotkami i zabezpieczone przed grzybami. Do wymiany są kruszące się cegły i stara zaprawa. Do wykonania będzie jeszcze instalacja odgromowa.

Prace mają na dobre ruszyć dziś, wieża ma być jak nowa do końca października. Środki finansowe na remont to przede wszystkim 350 tys. zł od ministerstwa, 78 tys. zł  które uzbierała sama parafia i 120 tys. zł od miasta. Tyle że prace miały ruszyć na przełomie maja i czerwca, później mówiło się o lipcu. Okazuje się, że to z powodu problemów z podwykonawcą, który miał dostarczyć rusztowanie. – Trzeba było w tydzień znaleźć kolejnego – opowiada proboszcz katedry, ks. Stefan Cegłowski. A to niełatwe - by nie przebić dachu, potrzebne były specjalne podwieszane rusztowania, dlatego przy murze pojawią się podstawki do ich wkręcenia.

Wszystkim zajmie się firma Pro Antic Konserwacja Zabytków Juźków Szymon z Torunia. Niestety, to tylko część zamierzeń jeśli chodzi o remont świątyni, ponieważ na resztę wciąż brakuje pieniędzy. Sam remont wnętrza kaplicy może pochłonąć 900 tys. zł. Na taki wydatek nie stać parafii, w dodatku idzie niemrawo z pozyskaniem kolejnego dofinansowania, chociażby z funduszy norweskich.

Czytaj też: 

 

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE