Reklama

Katastrofalna susza. Zamontują stację w każdym powiecie

Opublikowano:
Autor:

Katastrofalna susza. Zamontują stację w każdym powiecie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z roku na rok w regionie płockim coraz większym problemem jest susza. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego na terenie Mazowsza pojawi się 31 stacji meteorologicznych, które pomogą w ustaleniu skali suszy rolniczej. Koszt to 1,5 mln zł.

Z roku na rok w regionie płockim coraz większym problemem jest susza. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego na terenie Mazowsza pojawi się 31 stacji meteorologicznych, które pomogą w ustaleniu skali suszy rolniczej. Koszt to 1,5 mln zł.

Dzięki realizacji programu w każdym powiecie zamontowana może zostać jedna stacja meteorologiczna. Tego typu urządzenia umożliwią rolnikom wiarygodne udokumentowanie wpływu braku wody na drastyczny spadek plonów. Ponadto będą służyć do ostrzegania przez zagrożeniami atmosferycznymi, co wpłynie na większe bezpieczeństwo mieszkańców regionu. 

– Niestety, w naszym kraju zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne. Coraz częściej borykamy się z małymi opadami bądź ich brakiem, co skutkuje suszą i przyczynia się do obniżenia plonów, spadku poziomu wód gruntowych, a nawet zaniku wody w istniejących zbiornikach. W naszym województwie sytuację utrudnia fakt, że zlokalizowanych jest tu niewiele stacji meteorologicznych, które pomogłyby w ustaleniu skali tego zjawiska. Dlatego wsparcie samorządów lokalnych w zakupie takich stacji oraz współpraca z instytutem meteorologicznym w Puławach są bardzo ważne – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.


 Powiaty mogą liczyć na wsparcie samorządu województwa mazowieckiego w zakupie 31 stacji automatycznych wraz z wykonaniem ogródków meteorologicznych. W sumie na ten cel w budżecie Mazowsza zarezerwowano ok. 1,5 mln zł. 

Monitoringiem zajmuje się Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG). Obecnie na terenie Mazowsza posiada jedynie 6 stacji. Punkty pomiarowe są bardzo oddalone od miejsc objętych suszą. Im większe oddalenie, tym mniejsza dokładność danych meteorologicznych, ponieważ dane dla terenu objętego suszą nie są mierzone, a wyliczane na podstawie danych uzyskanych w miejscach oddalonych nawet o 70 km. A to przecież nie odpowiada sytuacji meteorologicznej w danym obszarze.

W walce z suszą i jej skutkami samorząd Mazowsza wspiera również samorządy gminne. W 2020 r. w ramach inwestycji w tzw. małą retencję zrealizowanych zostanie 7 nowych zadań. Będą one dotyczyły budowy i renowacji zbiorników wodnych na terenie mazowieckich gmin. W sumie na ten cel przeznaczono ponad 2,2 mln zł z budżetu województwa. 

– Gospodarka Mazowsza w głównej mierze opiera się na rolnictwie, które jest ściśle zależne od warunków pogodowych. Niestety większość gleb w naszym województwie cechuje niski stopień retencji naturalnej gruntów, co sprawia, że są bardziej podatne na suszę.  Dlatego tak istotne jest inwestowanie w budowanie zbiorników małej retencji. Dzięki temu nie tylko zwiększamy zasoby wodne i gromadzimy wodę, która może być wykorzystywana  właśnie np. w okresach suszy, ale też wspomagamy rozwój środowiska naturalnego – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Orzełowska. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE