Reklama

Kardynał Stanisław Dziwisz odsłonił mozaikę w Płocku [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Kardynał Stanisław Dziwisz odsłonił mozaikę w Płocku [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej i były osobisty sekretarz papieski w latach 1978–2005 odsłonił w oknie domu biskupiego w Płocku mozaikę upamiętniającą spotkanie Jana Pawła II z płocczanami 7 czerwca 1991 r.

Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej i były osobisty sekretarz papieski w latach 1978–2005 odsłonił w oknie domu biskupiego w Płocku mozaikę upamiętniającą spotkanie Jana Pawła II z płocczanami 7 czerwca 1991 r.

Najpierw w płockiej katedrze została odprawiona uroczysta msza św. Na początek w świątyni zebrani zaśpiewali ulubioną pieśń papieża - Polaka, czyli "Barkę". Mszy z okazji 100. rocznicy urodzin papieża przewodniczył i homilię wygłosił kard. Dziwisz. 

Następnie w oknie Domu Biskupów Płockich przy Placu Narutowicza 10, z którego w 1991 r. papież św. Jan Paweł II rozmawiał z wiernymi zebranymi na pobliskim skwerze, kard. Dziwisz odsłonił i poświęcił mozaikę upamiętniającą tamte wydarzenia.

- Jan Paweł II wzywał nas, byśmy się nie lękali, byśmy nie bali się przyjąć Chrystusa w rodzinach, środowiskach, kulturach - mówił w niedzielę kardynał. Podkreślał m.in. rolę św. Jan Paweł II w obaleniu komunizmu.

Kardynał Dziwisz wspominał także chrzest św. Jana Pawła II w kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, a było to 20 czerwca 1920 r. Prosił też, aby wierni, zgromadzeni w Płocku, dziękowali Bogu za swój chrzest, dzięki któremu stali się uczniami Chrystusa i członkami wspólnoty Kościoła.

Były i chwile smutne, bo kardynał  mówił także o zamachu na papieża 13 maja 1981 r. Zaznaczył, że Jan Paweł II nie pytał wtedy, kim był zamachowiec, ale modlił się, aby jego cierpienie służyło Kościołowi i całemu światu.

Przypomnijmy, że przed rokiem Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Jako papież Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. podczas swej czwartej pielgrzymki do Polski. Pierwszego dnia wizyty, gdy gościł wieczorem w Domu Biskupów Płockich, rozmawiał z okna z tłumem wiernych. W jednym z okien biskupiej siedziby pojawił się także następnego dnia, żegnając się z płocczanami. Od tego czasu okno to nazywane jest "Oknem papieskim".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE