Reklama

Kąpał się w fontannie, a straż miejska nie reagowała. Słusznie?

Opublikowano:
Autor:

Kąpał się w fontannie, a straż miejska nie reagowała. Słusznie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nasza czytelniczka była świadkiem, jak bezdomny mężczyzna zażywał ochłody, brodząc po Afrodycie. Te kąpiele nie spodobały się płocczance, więc o interwencję poprosiła straż miejską. Ale municypalni nie zareagowali, a tylko obserwowali, aż mężczyźnie znudzi się chodzenie po fontannie. Czy postąpili słusznie?

Nasza czytelniczka była świadkiem, jak bezdomny mężczyzna zażywał ochłody, brodząc po Afrodycie. Te kąpiele nie spodobały się płocczance, więc o interwencję poprosiła straż miejską. Ale municypalni nie zareagowali, a tylko obserwowali, aż mężczyźnie znudzi się chodzenie po fontannie. Czy postąpili słusznie?

Płocczanka napisała do nas po artykułach na temat sytuacji na starówce. Z jej relacji wynika, że któregoś dnia zauważyła mężczyznę, delikatnie mówiąc niegrzeszącego schludnym wyglądem, który wszedł do niecki Afrodyty i brodził sobie pośród strumieni wody.  Czytelniczka zgłosiła ten fakt strażnikom miejskim, którzy pracują jako ochrona Ratusza i czekała na rozwój wypadków. Ten jednak nie nastąpił - strażnicy mieli tylko przez okno obserwować mężczyznę, dopóki mu się nie znudziło chodzenie w wodzie. - Czy tak powinna wyglądać interwencja straży miejskiej wobec osób zanieczyszczających fontannę? - denerwuje się płocczanka.

Wolno się pluskać w fontannie? Niby nie, ale...

No właśnie - jak to w końcu jest z tymi kąpielami w fontannie? Rozsądek podpowiada, że jeśli tłumy festiwalowiczów mogą pluskać się w miejskiej fontannie w sercu Starego Rynku, to może to robić i bezdomny mężczyzna, i każda inna osoba, która ma chęć schłodzić się w niecce. Tylko czy faktycznie mogą?

Okazuje się, że wprawdzie istnieje zakaz, ale za jego złamanie nie czekają żadne przykre konsekwencje.

- Nie mamy podstaw do ukarania za samo schładzanie się w fontannie - wyjaśnia Piotr Umiński, zastępca komendanta płockiej straży miejskiej. - Regulamin zabraniający wchodzenia do fontanny, który notabene nie jest nigdzie wywieszony, może być podstawą co najwyżej do zwrócenia uwagi osobie łamiącej zakaz, by tego nie robiła, ale i tak nie mamy narzędzi prawnych, by ukarać taką osobę. Takim narzędziem mogłaby być np. uchwała rady miasta ustalająca kary za wchodzenie do fontanny. A takiej dotąd nie było.  

Municypalni: Strażnicy postąpili słusznie

Co do konkretnej sytuacji opisanej przez naszą czytelniczkę, zastępca komendanta straży miejskiej przyznaje, że rozmawiał z całą obsadą ochrony Ratusza i nikt nie przypomina sobie takiego przypadku. - Jeśli jednak rzeczywiście było tak, jak opisuje tę sytuacją ta pani, to myślę, że strażnicy zachowali się odpowiednio - ocenia Piotr Umiński. - Nie mieli podstaw prawnych ani nawet dostępnego publicznie regulaminu, na który mogliby się powołać. Ale obserwowali, czy nie będzie podstaw do interwencji - czy mężczyzna nie zacznie np. niszczyć mienia czy zachowywać się nieobyczajnie.

Będą kary za wchodzenie do fontanny?

Urzędnicy z Ratusza również przyznają, że mają związane ręce jeśli chodzi o egzekwowanie zakazu kąpieli w Afrodycie.

- Fontanny są elementem dekoracji, a nie miejscem do kąpieli czy prania ubrań przez osoby bezdomne, do czego są niestety, również w Płocku, wykorzystywane - mówi Konrad Kozłowski z biura prasowego Ratusza. - Jednak ponieważ w Polsce nie ma przepisów dotyczących stanu sanitarnego fontann, obowiązują jedynie miejscowe przepisy porządkowe zakazujące kąpieli w takich miejscach. Jednak póki nie ma stosownej uchwały rady miasta, ktoś, to łamie taki zakaz, nie popełnia wykroczenia.

Ratusz poinformował jeszcze, że rozważa przygotowanie uchwały, która precyzyjnie regulowałaby te kwestie. O jej przyjęciu lub odrzuceniu zadecydują radni.

Dodajmy na zakończenie, że wolno się pluskać przy wodotryskach w Lasku Brzozowym na Podolszycach Południe, koło skwerku na Zielonym Jarze oraz przy Orlen Arenie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE