Reklama

Kamienica do remontu. Co w niej będzie?

Opublikowano:
Autor:

Kamienica do remontu. Co w niej będzie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wysoka, zrujnowana kamienica w ścisłym centrum miasta już niedługo ma odzyskać dawny blask. MZGM-TBS właśnie ogłosił przetarg na kapitalny remont. W zabytkowym budynku znajdzie się 39 mieszkań komunalnych.

Wysoka, zrujnowana kamienica w ścisłym centrum miasta już niedługo ma odzyskać dawny blask. MZGM-TBS właśnie ogłosił przetarg na kapitalny remont. W zabytkowym budynku znajdzie się 39 mieszkań komunalnych. 

Jak już pisaliśmy, wysoka kamienica przy Sienkiewicza z końca XIX wieku to kolejne miejsce na Starym Mieście, które ma odzyskać dawny blask, a jednocześnie służyć jako budynek mieszkalny dla płocczan. O potrzebie jej renowacji mówiło się od dawna. Już latem ub. roku zarządzającemu kamienicą Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej-TBS udało się uzyskać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego bezzwrotną dotację w wysokości ok. 4,6 mln zł (za cały remont trzeba będzie zapłacić ponad 9 mln zł). Teraz, po blisko roku, kwestia oodrestaurowania zabytku zaczyna nabierać rumieńców - MZGM ogłosił przetarg na remont.

Zakres prac jest ogromny, bo kamienica, jak wiele takich budynków na starówce, jest w opłakanym stanie. W pierwszej kolejności trzeba będzie rozebrać zrujnowane budynki przylegające do budynku, a ponadto wiernie odtworzyć wiele elementów zabytkowej trzykondygnacyjnej kamienicy przed wojną należącej rodziny Przybyłowiczów, a później do sędziego Żyda Salomona Brombergera. Odrestaurowane będą m.in. posadzki, barierki na klatkach schodowych, elementy stalowe na elewacji i elementy stolarki okiennej. Usuwanie starych pieców kaflowych ma się odbywać pod okiem konserwatora zabytków.

Po remoncie w odnowionej zabytkowej kamienicy ma się znaleźć 39 mieszkań komunalnych o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 1661,12 m2. Kamienica ma kształt litery „u”, dlatego 28 lokali znalazłoby się w budynku frontowym, dziewięć - w trzykondygnacyjnej lewej oficynie, a dwa - w najniższej, dwukondygnacyjnej prawej. Lokale liczyłyby od 27 m2 do 76  m2.

Poza przebudową kamienicy, wykonawca wyłoniony w przetargu będzie musiał zadbać również o dziedziniec wychodzący na ul. Kaczmarskiego. W pobliżu kamienicy ma postać 19 miejsc parkingowych, elementy małej architektury, plac zabaw i wiata śmietnikowa.

Na oferty MZGM czeka do 19 kwietnia, pod uwagę będzie brana cena i okres gwarancji. Wykonawca, który wygra przetarg, będzie miał półtora roku na zakończenie prac od chwili podpisania umowy.

Tak wyłączona z użytkowania kamienica przy Sienkiewicza 38 wygląda dziś. Na wizualizacjach pokazano, jak ma wyglądać budynek po remoncie

Więcej zdjęć w naszej galerii 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE