Reklama

Reklama

Kadencja samorządów wydłużona o pół roku. Związek Miast Polskich: "Przyjdą i będą mieli rok z głowy"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Związek Miast Polskich

Kadencja samorządów wydłużona o pół roku. Związek Miast Polskich: "Przyjdą i będą mieli rok z głowy" - Zdjęcie główne

Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich wskazuje na największy problem przedłużenia kadencji samorządów: zaplanowanie budżetów. | foto Związek Miast Polskich

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sejm przyjął ustawę wydłużającą kadencje samorządów o pół roku. Według rządzących ma ona na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny odbyć się jesienią 2023 r. To już druga zmiana modyfikująca okres trwania kadencji obecnych samorządowców. O tym, co to w praktyce oznacza dla polskich samorządów, pytamy Andrzeja Porawskiego ze Związku Miast Polskich.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że kadencja 2018-2024 będzie najdłuższą w historii trwania samorządów. Po zmianie z 2018 roku wydłużającej okres pełnienia funkcji samorządowców z 4 do 5 lat, teraz zdecydowano o wyjątkowym, półrocznym, przesunięciu kolejnych wyborów. Obecni samorządowcy będą więc rządzić o 1,5 roku dłużej niż ich poprzednicy.

Kiedy pójdziemy na wybory samorządowe?

29 września sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do wiosny 2024 roku, a tym samym o przesunięciu wyborów samorządowych. Ustawa przewiduje, że kadencja: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która upływa jesienią 2023 r., zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2024 r. Rządzący, jak tłumaczą, zdecydowali się na ten ruch w obawie przed trudnościami logistycznymi, jakie mogłyby wystąpić przy równoczesnej organizacji wyborów parlamentarnych.

Jak dodatkowe pół roku kadencji zmieni funkcjonowanie samorządów?

Samorządy niespodziewanie otrzymały więc kolejne pół roku, na który na razie nie mają planów. Czy są w stanie go dobrze wykorzystać? Jak mówi Andrzej Porawski, samorządy ze względu na sytuację finansową mogą nie być w stanie zaplanować już inwestycji na dodatkowy czas kadencji. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. Największym problemem okazuje się kwestia układania budżetu, która może wywołać ogromny chaos w późniejszej organizacji pracy samorządów. Według dyrektora biura Związku Miast Polskich lepszą opcją byłyby wybory jesienią, ponieważ to właśnie wtedy, pod koniec roku, uchwala się budżet na kolejny.

Przesunięcie na wiosnę oznacza, że nowi samorządowcy przyjdą i będą mieli rok z głowy, dlatego, że budżet będzie już uchwalony przez poprzedników

– mówi dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Gdyby chcieli coś zmienić, owszem budżet da się zmienić, tylko w ciągu roku o zmianę budżetu jest bardzo trudno

– dodaje. Jak wskazuje, perspektywa robienia budżetu dla następców może wpłynąć na jego jakość. Jest jednak przede wszystkim odebraniem przysługującego kolejnym władzom prawa do ułożenia budżetu według ich założeń i planów. Co na to samorządowcy?

Tyle ile samorządowców, tyle opinii

– stwierdza Andrzej Porawski i przytacza wyniki sondażu, jaki jakiś czas temu przeprowadził Związek Miast Polskich.

Wśród naszych członków, a pytaliśmy zarówno prezydentów, jak i burmistrzów oraz przewodniczących rady, wynik tego sondażu był negatywny dla tego pomysłu

– mówi. Jak się okazuje, różnica była jednak niewielka. 45% samorządowców popierało pomysł przesunięcia wyborów, a 55% było przeciw.

Według dyrektora biura ZMP opinie samorządowców, jak i ich motywacje były bardzo różne.

Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy