Reklama

Kacper szuka swojego bliźniaka. Może to Ty?

Opublikowano:
Autor:

Kacper szuka swojego bliźniaka. Może to Ty?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Chory na białaczkę chłopiec szuka potencjalnych dawców szpiku. Uczestnicząc w Dniu Dawcy Szpiku można pomóc nie tylko jemu.

Chory na białaczkę chłopiec szuka potencjalnych dawców szpiku. Uczestnicząc w Dniu Dawcy Szpiku można pomóc nie tylko jemu.

– Zwracam się z ogromną prośbą: Zarejestruj się! – apeluje Kacper. – Może właśnie Ty będziesz moim „bliźniakiem genetycznym” i pomożesz mi wygrać z chorobą! Będę szczęśliwy, jeśli wiele osób zechce przyjść i się zarejestrować!

Dla wielu chorych na raka krwi czyli białaczkę przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy to jedyna szansa na wyzdrowienie. Chociaż na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 20 milionów osób gotowych do pomocy, wciąż wielu potrzebujących nie znalazło jeszcze swojego „genetycznego bliźniaka”.

Aby zwiększyć ich szanse na przeżycie, a nade wszystko, aby wesprzeć Kacpra, 13 października organizowany jest kolejny w Płocku Dzień Dawcy Szpiku dla Kacpra i Innych. Rejestracja zainteresowanych odbywać się będzie w niedzielę 13 października w godzinach 10-17 w Auchan.

Jako potencjalny dawca szpiku zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek między 18. a 55. rokiem życia. Musi ważyć co najmniej 50 kilogramów, ale nie powinien mieć nadwagi. Procedura rejestracyjna zaczyna się od przeprowadzenia wstępnego wywiadu medycznego i wypełnieniu formularza z danymi osobowymi. Później pobierany jest wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki określa się cechy zgodności antygenowej. Jeżeli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, można dokonać przeszczepu. Każdy, kto zechce się zarejestrować, powinien mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Koszt rejestracji, wynoszący 250 złotych, pokrywa Fundacja DKMS. To największa obecnie baza dawców szpiku w Polsce. W sierpniu 2013 roku zarejestrowany było ponad 364 tysiące potencjalnych dawców szpiku. Już 670 osób oddało swe komórki macierzyste lub szpik, dając szansę uratowania życia chorym na białaczkę nie tylko z Polski, ale i z innych krajów. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, a działalność zainaugurowała 25 lutego 2009 roku.

Fot. Portal Płock

Zobaczcie, co dotychczas pisaliśmy o Dniach Dawcy Szpiku:
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE