Reklama

Julia Pitera zostanie ukarana? Europosłanka Platformy Obywatelskiej odpowiada

Opublikowano:
Autor:

Julia Pitera zostanie ukarana? Europosłanka Platformy Obywatelskiej odpowiada - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję, wzywającą Polskę do przestrzegania reguł praworządności. Julia Pitera była jednym z pięciorga europosłów Platformy Obywatelskiej, którzy zagłosowali na tak. Pozostali wstrzymali się od głosu, a wyciągnięcie konsekwencji wobec niepokornej piątki zapowiedział Tomasz Siemoniak, wiceszef partii.

We wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Polskę do przestrzegania reguł praworządności. Julia Pitera była jednym z pięciorga europosłów Platformy Obywatelskiej, który zagłosował na tak. Pozostali wstrzymali się od głosu, a wyciągnięcie konsekwencji wobec niepokornej piątki zapowiedział Tomasz Siemoniak, wiceszef partii. 

Temat praworządności w Polsce po raz kolejny był jednym z tematów podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Została przyjęta rezolucja, która wzywa rząd do przestrzegania reguł praworządności, zawieszenia wyrębu Puszczy Białowieskiej, wdrożenia zaleceń Komisji Europejskiej i wyraża zaniepokojenie reformami sądownictwa.

Za rezolucją głosowała piątka europosłów Platformy Obywatelskiej, a wśród nich była Julia Pitera, wybrana z naszego okręgu. Pozostali europosłowie PO wstrzymali się od głosu. Skontaktowaliśmy się z europosłanką i spytaliśmy, dlaczego zagłosowała za rezolucją, która zdaniem rządu uderza w Polskę.

- Rezolucja nie uderza w Polskę - odpowiada Julia Pitera. - Wszyscy mówią o rezolucji, a nikt jej nie czytał. W punkcie 14 jest zobowiązanie Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych do sporządzenia raportu na temat sytuacji w Polsce. Ten raport będzie głosowany później przez Parlament Europejski i w zależności od wyniku głosowania może być złożony wniosek do Rady Europejskiej, żeby zastanowili się nad dalszymi krokami. 

- Poziom kłamstwa, który ma robić ludziom wodę z mózgu, który wyrabia PiS, jest nieprawdpodobny Nie wykluczam, że nawet PiS nie wie, co było głosowane. Każdy punkt tej rezolucji dokładnie opisuje to, co się działo i dzieje w Polsce - podważana jest niezawisłość sądów, zamach na organizacje pozarządowe w kwestii finansowania, ciągoty do ograniczania mediów, kilkaset osób jest ciąganych po prokuraturach za to, że mieli odwagę powiedzieć, że im się to nie podoba. Ostatnio doszła sprawa faszystkowskich elementów, które zaczęły dominować przy rozmaitych uroczystościach państwowych. Nie widzę punktu, z którym bym się nie zgadzała - zapewnia Pitera. 

Tomasz Siemoniak, wiceszef PO, zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji wobec pięciu europosłów, którzy poparli rezolucję. 

- Przede wszystkim powinna zostać ukarana osoba, która zobowiązała naszą delegację do dyscypliny - mówi europosłanka. - W sprawach przyszłości państwa głosuje się, w sposób, który daje czyste sumienie. Polityk ma trzy cele: Polska, własna reputacja i dywagacje partyjne. Głosowałam za interesem Polski. Z czasem okaże się, kto ma rację, więc. Skoro dwa z trzech punktów mówią, jak mam głosować, tak głosuję. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE