Miasto zostało symbolicznie oddane w ręce kolekcjonerów. Ruszył już po raz dziesiąty Jarmark Tumski.
Na głównym deptaku miasta, ale także na innych ulicach starówki ruszyło wielkie święto kolekcjonerskie, wzbogacone o wydarzenie artystyczne, warsztaty i spotkanie z historią. Prezydent przekazał klucz do bram miasta ambasadorowi jarmarku i oficjalnie otworzył wydarzenie.
- Mam nadzieję, że będziecie czuli się u nas jak w domu i dobrze zaopiekujecie się miastem – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski, wręczając klucz do bram miasta ambasadorowi Jarmarku Tumskiego i kolekcjonerowi, Bohdanowi Kowalczyk.
Ambasador podziękował i wyraził swoją wielką radość z obecności na wydarzeniu:
- Cieszę się, że dziesiąty raz gościcie nas z otwartymi sercami i ramionami – mówił Bohdan Kowalczyk. - Ponad 70 kolekcjonerów zjechało do Płocka na jubileuszowy X Jarmark Tumski.
Jarmark Tumski jest okazją do zaprezentowania zbiorów, wymiany doświadczeń, uzupełnienia własnych kolekcji, a także do atrakcyjnego spędzenia czasu podczas koncertów, spektakli, oglądania wystaw czy próbowania regionalnych specjałów. W tym roku kolekcjonerskie ciekawostki czy współczesne rękodzieło, tradycyjne potrawy będą oferowane na ponad 400 stoiskach. Podobnie jak w latach ubiegłych obszar jarmarku został podzielony na pięć stref: kolekcjonerską, handlową, dziecięcą, sztuki i militarną.
Wydarzeniu będą też towarzyszyły liczne atrakcje związane z Dniem Dziecka. Przez trzy dni będą gry, zabawy, spektakle, występy grup tanecznych i warsztaty m.in. nauka pisania gęsim piórem czy zajęcia dla dam, rycerzy i łucznikom. Na ul. Grodzkiej działa strefa sztuki, na pl. Narutowicza – militarna z pokazami grup rekonstrukcyjnych, pojazdów militarnych i motocykli, a na ul. Tumskiej – od Kolegialne aż do Nowego Rynku i na samym placu – handlowa.
Jak podkreślał obecny na wydarzeniu dyrektor Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj, ten Jarmark jest wyjątkowy, bo odbywa się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, toteż została dzisiaj uroczyście otwarta wystawa "Świadkowie tamtych lat" w Muzeum Mazowieckim w Płocku, do obejrzenia której zachęcał.
W sobotę Muzeum Mazowieckie zaprasza do siebie o 12:00 na dwa wykłady poświęcone niepodległości Polski, a o 17:00 koniecznie trzeba przyjść przed ratusz na Noc Cygańską.
Jarmarkowi Tumskiemu towarzyszą liczne wydarzenia. 2 czerwca w ogrodzie Książnicy Płockiej będzie trwała „Sobota w Soplicowie”. Prezentowane będą fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz moda z epoki. W sobotę Kino za Rogiem wyświetli trzy filmy dla dzieci – o 12:00, 13:00 i 14:00. Wstęp na seanse jest bezpłatny.