Reklama

Jeszcze o anakondzie. Czemu taki koniec?

Opublikowano:
Autor:

Jeszcze o anakondzie. Czemu taki koniec? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dlaczego koniec zjeżdżalni nie wpada do zalewu Sobótka tylko do wanny ustawionej na brzegu? Wątpliwości naszych czytelników stara się rozwiać Konrad Kozłowski z biura prasowego Ratusza.

Dlaczego koniec zjeżdżalni nie wpada do zalewu Sobótka tylko do wanny ustawionej na brzegu? Wątpliwości naszych czytelników stara się rozwiać Konrad Kozłowski z biura prasowego Ratusza.

Informacja o tym, że anakonda na Sobótce, jest już gotowa i można śmiało zjeżdżać wywołała niespodziewanie dużo komentarzy. Najważniejsza pozostaje kwestia betonowych schodów, ale czytelników frapowało się m.in. również to,  dlaczego mając do dyspozycji wody Sobótki, wybrano ustawioną na plaży wannę - czyli dlaczego zjeżdżając na anakondzie, nie wpadamy wprost do jeziora, tylko do sztucznego zbiornika. Ratusz przesłał do naszej redakcji oświadczenie.

W odpowiedzi na pytania czytelników dlaczego koniec zjeżdżalni "Anakonda" nie znajduje się w wodach zalewu Sobótka tylko na plaży wyjaśniam, że:

Zjeżdżalnie wodne mogą kończyć się trojako:

- swobodnym spadkiem do wody w specjalnym basenie lub wydzielonej strefie basenu czy zbiornika ogólnego,

- elementem hamującym wstawionym w basen lądowiska,

- lub wanną hamowną, czyli osobnym basenem hamującym, będącym integralną częścią zjeżdżalni.

Zjeżdżalnia na Sobótce swoje zakończenie ma w specjalnym basenie, a nie bezpośrednio w wodach zalewu Sobótka. Jest to rozwiązanie bezpieczne, celowe i zgodne z planem. Wynika ono z dwóch powodów. Pierwszy to względy bezpieczeństwa - tzw. wanna hamowna zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa najmłodszym użytkownikom zjeżdżalni w porównaniu z bezpośrednim zakończenie zjazdu w zalewie Sobótka. Po drugie Sobótka jest akwenem naturalnym, w którym może zmieniać się głębokość wody. Zakończenie zjeżdżalni w basenie hamującym wyeliminuje sytuację, że zjazd zakończymy w zbyt płytkiej wodzie lub nawet na piasku.
Takie rozwiązania jak zastosowane na Sobótce funkcjonują na wielu naturalnych akwenach np. na kąpieliskach na mazurskich jeziorach czy na plażach w nadmorskich kurortach.

Z uwagi na duże zainteresowanie opinii publicznej wyjaśniam także, że wszystkie powierzchnie chodzenia w tym schody, podłoga podestów oraz pokrycia stopnic wykonane są z materiału antypoślizgowego uniemożliwiającego poślizgniecie się bosych stóp. W zakresie schodów, platform startowych oraz balustrad zastosowano materiały zgodne z wytycznymi zawartymi w PN-EN ISO 14122-3. Przy zjeżdżalni znajduje się także regulamin korzystania ze zjeżdżalni oraz instrukcja użytkowania z piktogramami zgodnie z Normą Europejską PN-EN 1069-2. Eksploatacja zjeżdżalni odbywa się pod nadzorem obsługi – ratownika WOPR. Przy podeście startowym znajduje się dodatkowo sygnalizacja świetlna START – STOP sterująca zjazdami.


Parametry techniczne zjeżdżalni

Zjeżdżalnia ANACONDA średnica 1000 TYP – 3 wg PN-EN 1069-1

Wysokość startu – 4,25 m

Długość zjeżdżalni:

- ślizg – 37,8 m

- element startowy – 1,10 m

- wanna hamowna – 4 m

- średnie nachylenie – około 10,54%

- przepływ wody – 120m3/h


Konrad Kozłowski, UMP

Fot. Portal Płock

Więcej o wątpliwościach naszych czytelników odnośnie schodów czytaj:

Anakonda. Zróbcie coś, zanim dojdzie do tragedii!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE