Rodzice młodych płocczan, którzy są zaniepokojeni rozwojem swoich pociech, zyskali pomoc. Do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 mogą zgłaszać się już nie tylko dzieci w wieku szkolnym. To efekt umowy podpisanej z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Program ministerialny to efekt tzw. ustawy "Za Życiem". Dzięki temu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 stanie się wiodącym ośrodkiem koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczym. Jak mówił prezydent, to nieco zmienia profil ośrodka, bo do tej pory skupiał się na przygotowaniu młodych ludzi do samodzielnego życia.
- Umowa została zawarta na trzy lata - powiedział prezydent Andrzej Nowakowski. - Pozyskaliśmy 2 mln złotych na prowadzenie tego programu w naszym mieście. W tym roku wpłynie pierwsza transza, 300 tys. złotych.
Jak mówił Robert Kowalski, dyrektor SOSW nr 2, dzięki temu placówka będzie mogła pomagać dzieciom już od momentu wykrycia niepełnosprawności, a nie od momentu podjęcia nauki szkolnej. To także kompleksowa pomoc pedagogiczna dla rodzin maluchów.
- Część zadań wyznaczonych przez ministra już realizujemy - zapewniał Kowalski. - W programie nie potrzeba żadnego orzeczenia o niepełnosprawności czy opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Mogą się do nas zwrócić rodzice zaniepokojeni rozwojem swojego dziecka. Będziemy udzielać dzieciom i rodzicom kompleksowej pomocy.
Ośrodek ogłosił już przetarg na pomoc psychologiczną, logopedyczną, integrację sensoryczną, pomoc dla dzieci niedowidzących, niedosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną oraz rehabilitację.
- Ruszamy z akcją informacyjną w mieście. Jeśli zauważymy, że jest potrzeba innych usług, ogłosimy kolejne przetargi - podkreślał Kowalski.
Jedno dziecko może uzyskać pięć godzin zajęć tygodniowo. Jak podkreślał dyrektor, najważniejszą zmianą w programie jest to, że dziecko nie musi posiadać żadnego orzeczenia.
Do szczegółowych zadań wiodącego ośrodka należy:
- udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka,
- wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy,
- wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy,
- organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
- koordynowanie korzystania z usług specjalistów,
- zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,
- prowadzenie akcji informacyjnych,
- monitorowanie działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom.
Zainteresowane osoby już mogą uzyskać szczegółowe informacje w siedzibie placówki przy ul. Lasockiego 14 oraz telefonicznie pod numerem 24/3660366 lub u kierownika w Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnym tel. 607 605 707.