Reklama

Jesteście zaniepokojeni rozwojem dziecka? Jest specjalny program

Opublikowano:
Autor:

Jesteście zaniepokojeni rozwojem dziecka? Jest specjalny program - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rodzice młodych płocczan, którzy są zaniepokojeni rozwojem swoich pociech, zyskali pomoc. Do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 mogą zgłaszać się już nie tylko dzieci w wieku szkolnym. To efekt umowy podpisanej z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Rodzice młodych płocczan, którzy są zaniepokojeni rozwojem swoich pociech, zyskali pomoc. Do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 mogą zgłaszać się już nie tylko dzieci w wieku szkolnym. To efekt umowy podpisanej z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Program ministerialny to efekt tzw. ustawy "Za Życiem". Dzięki temu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 stanie się wiodącym ośrodkiem koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczym. Jak mówił prezydent, to nieco zmienia profil ośrodka, bo do tej pory skupiał się na przygotowaniu młodych ludzi do samodzielnego życia.

- Umowa została zawarta na trzy lata - powiedział prezydent Andrzej Nowakowski. - Pozyskaliśmy 2 mln złotych na prowadzenie tego programu w naszym mieście. W tym roku wpłynie pierwsza transza, 300 tys. złotych. 

Jak mówił Robert Kowalski, dyrektor SOSW nr 2, dzięki temu placówka będzie mogła pomagać dzieciom już od momentu wykrycia niepełnosprawności, a nie od momentu podjęcia nauki szkolnej. To także kompleksowa pomoc pedagogiczna dla rodzin maluchów.

- Część zadań wyznaczonych przez ministra już realizujemy - zapewniał Kowalski. - W programie nie potrzeba żadnego orzeczenia o niepełnosprawności czy opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Mogą się do nas zwrócić rodzice zaniepokojeni rozwojem swojego dziecka. Będziemy udzielać dzieciom i rodzicom kompleksowej pomocy.

Ośrodek ogłosił już przetarg na pomoc psychologiczną, logopedyczną, integrację sensoryczną, pomoc dla dzieci niedowidzących, niedosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną oraz rehabilitację. 

- Ruszamy z akcją informacyjną w mieście. Jeśli zauważymy, że jest potrzeba innych usług, ogłosimy kolejne przetargi - podkreślał Kowalski. 

Jedno dziecko może uzyskać pięć godzin zajęć tygodniowo. Jak podkreślał dyrektor, najważniejszą zmianą w programie jest to, że dziecko nie musi posiadać żadnego orzeczenia. 

Do szczegółowych zadań wiodącego ośrodka  należy:

  • udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka,
  • wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy,
  • wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy,
  • organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
  • koordynowanie korzystania z usług specjalistów,
  • zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,
  • prowadzenie akcji informacyjnych,
  • monitorowanie działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom.

Zainteresowane osoby już mogą uzyskać szczegółowe informacje w siedzibie placówki przy ul. Lasockiego 14 oraz telefonicznie pod numerem 24/3660366 lub u kierownika w Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnym tel. 607 605 707.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE